Inspirace do výuky či „zrádný nástroj“, který učitelům ztíží hodnocení písemných prací žáků – v souvislosti s rozšiřováním využití umělé inteligence musíme vzít v úvahu i témata kybernetické bezpečnosti ve škole. Umělá inteligence může být zneužita k sofistikovanějším kyberútokům, ale je i velmi užitečným pomocníkem při lepší ochraně před nimi. V článku se dozvíte, jak dokáže pomoci administrátorovi školní sítě, i proč je nezbytné, aby byli v otázkách kybernetické bezpečnosti proškoleni učitel a další zaměstnanci školy. Následující text je tedy vhodný pro vedení školy, správce školních sítí i pedagogy.
V dnešní době se umělá inteligence (AI) stává důležitým nástrojem pro zlepšení kybernetické bezpečnosti ve školním prostředí. AI systémy, jako je ChatGPT, jsou navrženy tak, aby se vyhýbaly škodlivým nebo zneužitelným výstupům, což zahrnuje odmítání žádostí o generování škodlivého obsahu, jako jsou phishingové e-maily nebo keyloggery. Avšak i tak může být AI někdy zneužita pro nekalé účely.
Kyberzločinci, ale třeba i hraví žáci, neustále hledají způsoby, jak využít AI k vytváření sofistikovanějších útoků, jako je například malware nebo DDoS útoky. To zvyšuje riziko, že školy budou cílem těchto útoků. Naštěstí se školy a firmy s rozumně nastavenou bezpečnostní politikou, antiviry, firewally a proškolenými uživateli dokáží těmto útokům úspěšně bránit.
Bohužel, mnoho škol nemá dostatečně nastavenou kybernetickou bezpečnost, což zvyšuje jejich zranitelnost vůči útokům. Je důležité, aby školy investovaly do zlepšení svých bezpečnostních opatření a politik, aby byly schopny čelit hrozbám, které představují jak tradiční malware, tak sofistikovanější útoky vedené pomocí AI. A investicemi nemyslím jen finance, ale především čas a úsilí administrátorů. Často totiž školy (ale i úřady či firmy) nemají nastavené základní bezpečnostní procesy, natož technologie.
Nemějte obavy, hackeři naštěstí nejsou napřed. V oblasti kybernetické bezpečnosti mají antivirové programy a řešení pro detekci a odezvu koncových bodů (EDR) dlouhou historii využívání strojového učení k detekci hrozeb. AI pomáhá zlepšovat schopnost těchto nástrojů detekovat a blokovat škodlivý software již dlouhé roky a výjimečně tak mají obránci sítí před útočníky náskok. Alespoň zatím. Je také pravděpodobné, že AI bude hrát důležitou roli v budoucím vývoji kybernetické bezpečnosti a pomůže udržet krok s neustále se vyvíjejícími hrozbami.
Umělá inteligence může být také užitečným nástrojem pro správce školních IT infrastruktur a učitele. Může sloužit jako rádce při rozhodování o nejlepších bezpečnostních postupech nebo při identifikaci potenciálních hrozeb. Příkladem může být použití AI pro analýzu bezpečnostních protokolů, zjišťování zranitelností nebo výběr nejvhodnějších záplat a aktualizací. Navíc implementace AI do nástrojů, jako jsou systémy pro správu informací a událostí v oblasti zabezpečení (SIEM) nebo EDR, může výrazně zlepšit jejich schopnost analyzovat a korelovat velké množství dat. Díky tomu mohou odhalovat i sofistikované útoky, které by jinak mohly zůstat neodhalené.
Vraťme se ale k možnosti využít konkrétně Chat GPT jako rádce – každý administrátor školní sítě může využít jeho možnosti a konzultovat s ním zabezpečení školní sítě – stačí jej požádat o vytvoření checklistu IT bezpečnosti pro školní sítě, nebo se jej zeptat, jak máte vyřešit ten který daný problém. Podrobnější informace a konkrétní příklady komunikace s ChatGPT nabízí nový díl KYBcastu, podcastu NPI ČR, Umělá inteligence a kybernetická bezpečnost (https://share.transistor.fm/s/67bc3772, včetně podrobného textového popisu k tomuto dílu).
Jsme v přelomové době, kdy administrátoři na školách někdy stále ještě nastavují např. do objednávky jídel jako „bezpečné“ jméno a heslo ve tvaru jidena:jidelna, zatímco studenti na té samé škole používají AI k tomu, aby za ně napsala eseje, a někteří učitelé umělou inteligenci odmítají více než chytré telefony.
Význam AI ve školním prostředí roste a je nezbytné, aby školy zaujaly k jejímu používání pragmatický postoj a aby jim neujel vlak, jako se již tolikrát stalo. Je třeba, aby školy aktualizovaly své bezpečnostní protokoly a politiky, aby byly schopny čelit moderním hrozbám.
TIP: Inspiraci, jak využít AI ve vzdělávání a výuce hledejte třeba zde: https://aidetem.cz
V závěru je třeba zdůraznit, že AI nabízí řadu příležitostí pro zlepšení kybernetické bezpečnosti ve školním prostředí, ale zároveň představuje i rizika, se kterými se učitelé a administrátoři musejí vyrovnat. Jako mnoho jiných (i nedigitálních) nástrojů vytvořených lidmi dokáže pomáhat i škodit.
Je důležité, aby školy investovaly do zlepšení své kybernetické bezpečnosti a vzdělávání uživatelů, aby byly schopny využít potenciál AI a současně se chránit před hrozbami, které přináší. Proškolení učitelů a zaměstnanců v otázkách kybernetické bezpečnosti a etiky AI může také výrazně přispět k minimalizaci rizik spojených s jejím zneužitím. Začít můžete třeba poslechem Kybcast“ – toho již zmíněného o možnostech využití i zneužití AI ale i starších dílů KYBcastu (opět s dalšími informacemi v popisu každého dílu), např. na téma:
Autor: Pavel Matějíček, Lektor a konzultant kybernetické bezpečnosti
Projekt MŠMT IPs Datová politika zahájil svou realizaci 1. 3. 2023 a v současnosti vzniká tým, který má za cíl rozvoj pokročilých analytických metod a širší práce s daty na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Do týmu hledáme Evaluátora, který bude hlídat, jestli výše zmíněný cíl tým analytiků plní a případně, jak a kde má přidat! Více viz informace níže.
Na jedno z našich pracovních míst na Ministerstvu školství (MŠMT) hledáme kolegu/kolegyni na pozici Metodika evaluací (vnitřního fungování projektu a průběžného nastavování).
Pokud máte analytické a kritické myšlení a jste navíc pečliví, důslední a máte smysl pro pro detail a ideálně i znalosti v oblasti vzdělávací politiky a školství, zkušenosti s analýzou a vizualizací dat, můžete být právě vy tou pravou/ tím pravým pro tuto pozici.
Pokud máte zájem o tuto pozici, prosím zašlete nám svůj životopis a motivační dopis a žádost o přijetí do: 24. 4. 2023 na posta@msmt.cz.
Případně se zeptejte na e-mailové adrese na další informace: ivana.michalova@msmt.cz, tel.: 234 811 665.
Více informací viz inzerát na webu MSMT.cz nebo v přiloženém Oznámení o vyhlášeném výběrovém řízení. Těšíme se na vaše reakce a zájem!
Pracovní místo je financováno z projektu "Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy ČR" (Data), reg. č. CZ.02.02.XX/00/22_005/0002901 https://www.edu.cz/.../ips-data-datove-analyticka.../ .
Zdroj: MSMT.CZ 2023. Výběrové řízení. Odkaz: https://www.msmt.cz/ministerstvo/metodik-evaluaci-projektu-v-oddeleni-analyticke-podpory-a.
Na této stránce naleznete krátký popis obsahu a 1 výsledek (závěrečnou výzkumnou zprávu) výzkumu realizovaného kosorciem PAQ Research, s.r.o. a STEM Ústav empirických výzkumů, z.ú. pro MŠMT v letech 2021-2022 z programu Technologické agentury ČR (TA ČR) BETA2 s názvem Analýza příčin vyššího podílu romských žáků vzdělávajících se dle RVP ZV UV ve třídách zřízených podle § 16 odst. 9, školského zákona a návrh souboru opatření pro oblast vzdělávání a další relevantní oblasti.
Hlavním cílem výzkumu bylo zjistit příčiny vzdělávání romských žáků vzdělávaných ve školách a třídách zřizovaných dle §16 odst. 9 školského zákona a navrhnout soubor doporučení pro oblast vzdělávání i další sektory. Více viz text níže a přiložená Závěrečná výzkumná zpráva.
Na této stránce naleznete výsledky unikátního pilotního šetření kompetencí a postojů začínajících učitelů a čerstvých absolventů učitelství. Šetření se zúčastnilo zhruba 500 čerstvých absolventů či studentů posledních ročníků učitelských programů, u kterých se předpokládá, že studium v nejbližších měsících dokončí, a přes 1 600 začínajících učitelů v prvních dvou letech praxe. Jedná se tedy o největší šetření svého druhu v ČR za posledních 30 let a v současné době probíhá jeho druhý ročník. MŠMT toto šetření realizovalo v rámci reformy pregraduální přípravy učitelů. Více viz text níže a přiložená Závěrečná výzkumná zpráva.
MŠMT
MŠMT
Zdroj: MŠMT 2023. Unikátní šetření: Jak jsou začínající učitelé připraveni na svou práci?, tisková zpráva, odkaz: https://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/unikatni-setreni-jak-jsou-zacinajici-ucitele-pripraveni-na?fbclid=IwAR3A-BK9PljlYzj_0HcFgb9yCujogIJ1KdZvSzeCRpe79oxX1pj75sDyz5w.
Evaluace pilotáže středního článku podpory MŠMT je pro budoucí projekt IPs Střední článek klíčová. Zhodnocení přínosu v okresech Semily a Svitavy je důležité pro nastavení modelu regionálních týmů středního článku podpory, které se od 1. 7. 2023 rozšíří do celé ČR. Evaluační výzkum prováděl Masarykův ústav vyšších studií, ČVUT v Praze, který oslovil ředitele základních a mateřských škol a jejich zřizovatele na Semilsku a Svitavsku. Díky jejich zpětné vazbě můžeme budoucí síť středních článků stavět na tom, co se osvědčilo, a naopak „vypilovat“ ty oblasti, kde je prostor ke zlepšení.
Jana Krejsová ve Středním článku podpory není žádný nováček. Působí v jeho řadách už rok. Když se k pilotáži středního článku ve svitavském a semilském okresu přidal také Karlovarský kraj díky Memorandu o spolupráci, byla součástí jeho týmu jako regionální metodička. Dnes je krajskou koordinátorkou. Na nové pozici zúročí nejenom bohaté zkušenosti získané za katedrou, z vedení projektů a veřejné správy, ale i z pilotu samotného.
Jana Krejsová vystudovala Fakultu ekonomiky a provozu na Vysoké škole zemědělské Praha a následně absolvovala postgraduální studium pedagogiky a psychologie na Katedře pedagogiky České zemědělské univerzity v Praze a dále Kvalifikační studium pro ředitele škol. Už v průběhu studií učila, nejdříve na 1. stupni Základní školy Vintířov u Chodova, později na Integrované střední škole Cheb, a to odborné předměty: ekonomika, marketing a management, právo a veřejná správa. Ve školství pracovala bezmála dvacet let především jako středoškolská učitelka ekonomických předmětů a poté i jako zástupkyně ředitele školy. Na této pozici měla na starosti ekonomické záležitosti školy a její provoz, zároveň se aktivně zapojovala do projektů v oblasti vzdělávání. Vedla například projekt Vzdělávací centrum učitelů odborných předmětů a odborného výcviku nebo koordinovala realizaci projektu Finanční gramotnost ve školní praxi. Zkušenosti má také jako zavádějící učitelka a vedoucí předmětové komise.
Od roku 2014 pracuje na Městském úřadě v Chebu. Nejprve jako koordinátorka projektu Podpora meziobecní spolupráce Svazu měst a obcí ČR, v roce 2015 byla jmenována vedoucí Odboru projektového managementu a rozvoje. Má velké zkušenosti s vedením týmu projektových manažerů, s projekty MAP a vyhledáváním dotačních příležitostí. Působila jako hlavní řešitelka projektu Technologické agentury ČR – programu ÉTA zaměřeného na vymezení atraktivit, které souvisí s kulturním dědictvím. Zkrátka v projektech je J. Krejsová jako doma. V rámci ORP Cheb a Aš dlouhodobě vedla jako hlavní manažerka projekty MAP, při kterých spolupracovala s řediteli škol a školských zařízení i se zřizovateli měst a obcí Chebska a Ašska.
Jana ráda lyžuje, chodí po horách, zajde do divadla, mezi její zájmy patří také film, hudba nebo četba. Vztah ke knížkám jí zůstal, dva roky před vysokou školou pracovala jako knihovnice v Chebu. Volný čas tráví nejraději se svojí velkou rodinou.
Cílem letáku je připravit informace o zápisech do MŠ pro zákonné zástupce. S letákem mají hlavně pracovat lidé (pracovníci v sociálních službách, školní asistenti v MŠ, ředitele škol a další), kteří se soustředí na podporu rodin v lokalitách, kde hrozí riziko sociálního vyloučení.
Zákonní zástupci získávají leták s kontaktem na konkrétní osobu, která jim může pomoci s počátečními barierami při zápisech do MŠ a v době přípravy k předškolnímu vzdělávání. Zároveň jsou v letáku stručné informace pro zákonné zástupce o zápisech do MŠ.
Pro děti je v letáku navíc omalovánka (rodina).
Ve dnech 11. až 18. dubna 2023 proběhne v systému sběru dat (https://sberdat.uiv.cz/login) mimořádné šetření ke kapacitám mateřských (MŠ), základních (ZŠ) a středních škol (SŠ) a konzervatoří (KON) zapsaných v rejstříku škol a školských zařízení a také k počtu ukrajinských zaměstnanců.
Data budou vyplňovat všechny jednotlivé školy bez ohledu na zřizovatele.
Toto šetření považujeme za zásadní pro strategické plánování dalšího postupu v oblasti poskytování vzdělávání pro děti a žáky z Ukrajiny a pro koordinaci dalšího postupu.
Odkaz na dotazník: https://sberdat.uiv.cz/login
Rovněž budou po dobu šetření v provozu 2 metodické telefonní linky:
Ministerstvo školství (MŠMT) rozeslalo krajům datové soubory pro přípravu analytických podkladů krajských akčních plánů. Jde o data zpracovaná z plošného šetření realizovaného pro MŠMT výzkumným konsorciem STEM a PAQ Research přes program BETA2 Technologické agentury. Níže si můžete stáhnout datové soubory a dozvědět se více o dalších aktivitách na koncepcích s názvem Dlouhodobý záměr ČR i krajů.