Alena Kavková –⁠ metodička centrální podpory


Představujeme Vám kolegyni, která od 1. dubna 2022 působí v centrálním týmu středního článku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Alena Kavková odpovídá na online dotazy, které posílají ředitelé mateřských a základních škol prostřednictvím e-mailové poradny stredniclanek@msmt.cz.


Ředitelé škol se na střední článek podpory obrací s dotazy z nejrůznějšího „ranku“, od problematiky školské legislativy, pracovního práva a správních řízení přes ekonomiku, optimalizaci a digitalizaci procesů až po vedení matriky ve školních informačních systémech, výkaznictví atd. Protože obecně platí: „co dotaz – to originál“, je zapotřebí, aby se odpovědím věnoval někdo, kdo má bohaté zkušenosti z praxe a dokáže je zúročit. A přesně takovým expertem je A. Kavková.

Alena vystudovala Pedagogickou fakultu na Masarykové univerzitě v Brně a absolvovala Kvalifikační studium pro ředitele škol a školských zařízení v Národním institutu pro další vzdělávání ve Zlíně. Svoji pedagogickou dráhu odstartovala na prvním stupni ZŠ Starý Hrozenkov, o rok později začala učit na obou stupních v ZŠ Luhačovice. Jejími předměty byly: matematika, informatika, občanská výchova, fyzika; u žáků se mimo jiné snažila rozvíjet dovednosti jako finanční gramotnost, psaní všemi deseti a rovněž se věnovala nadaným žákům. Na této škole začala působit také jako zástupkyně ředitele školy a o rok později se stala zástupkyní ředitele v MŠ a ZŠ Buchlovice. Během svého působení ve školství se zúčastnila mnoha vzdělávacích programů a školení, z těch stěžejních uvádíme alespoň Finanční řízení školy, Rozvoj informatického myšlení u žáků, Vyhledávání talentů pro konkurenceschopnost a práci s nimi, Etická výchova a její zavádění do výuky, ICT kompetence a mnohé další.


V současné době pracuje nejen ve středním článku podpory jako metodička zmíněné e-mailové poradny, ale také učí matematiku, fyziku a informatiku na obou stupních ZŠ Mariánské náměstí v Uherském Brodě.

Ráda se směje a je ten typ člověka, který si umí udělat legraci i ze sebe. Představíme-li si, že exaktní předměty vyučuje usměvavý „kantor“, pak je to pro školáky rozhodně dar z nebes. I ve školách platí, že s úsměvem jde všechno líp a o matematice, fyzice a podobných předmětech to určitě platí dvojnásob.

Její snahou je být smysluplnou podporou pro ředitele škol, jejich zřizovatele, pedagogy, rodiče, ale také žáky ve škole a své úžasné děti – Ladislava a Lucku.

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross Skip to content