Alena Zábojníková – vedoucí oddělení metodické podpory  

Představujeme Vám kolegyni, která od 1. července 2023 vede nové oddělení metodické podpory Středního článku. Alenu Zábojníkovou ředitelé a zřizovatelé škol, kteří už měli příležitost konzultovat své dotazy se Středním článkem, dobře znají a vědí, že ji na metodické lince nic nezaskočí.


Alena relaxuje u knih a je milovnicí divadla, na představení chodí ráda a často. Doporučit by mohla například odpočinkovou komedii Úča musí pryč (nehledejte souvislost😊) a pro náročnějšího diváka Mýcení v Divadle Na Zábradlí.

Alena Zábojníková vystudovala Filozofickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni. Po studiích působila jako překladatelka knih z anglického jazyka, poté krátce učila angličtinu na Základní škole Plynárenská v Teplicích a vedla jazykové kurzy pro dospívající a dospělé studenty. Před nástupem na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) pracovala 5 let na Krajském úřadu Ústeckého kraje. Tady v odboru školství, mládeže a tělovýchovy měla na starosti agendu související se základními školami, kdy řešila mimo jiné odvolání proti rozhodnutí ředitelů základních škol. Poskytovala metodickou a odbornou pomoc vedení škol, účastnila se konkurzních řízení na místa ředitelů základních škol vyhlašovaných obcemi a spolupracovala na rozvojových programech.

Získané zkušenosti plně zúročila ve středním článku MŠMT, ke kterému se připojila v době jeho pilotáže 1. března 2022 jako metodička pro (nejen) legislativní oblast. Alena měla na starosti nejprve tzv. U-linku. Nastoupila totiž v době, kdy na Ukrajině vypukl válečný konflikt a bylo zapotřebí ze dne na den řešit situaci s nově příchozími ukrajinskými dětmi a školáky. Metodická doporučení a postupy se tvořily prakticky za pochodu, okamžitě vznikla metodická linka. E-mailové a telefonické dotazy se doslova hrnuly ze všech stran. Jak sama přiznává, start na U-lince byl skutečně zatěžkávací zkouškou.

K metodické podpoře Středního článku se dostala o něco později a už u ní zůstala. Od 1. července 2023 v projektu Střední článek podpory zastává pozici vedoucí oddělení metodické podpory. Alena Z. poskytuje a koordinuje odborné poradenství ředitelům škol a jejich zřizovatelům v rámci celé ČR, a to prostřednictvím telefonní poradny 234 811 246 a e-mailu stredniclanek@msmt.cz. Dále spoluvytváří informační a metodické materiály týkající se školské legislativy a nepedagogické agendy škol, připravuje podněty a podklady pro metodickou činnost MŠMT na základě analýz z praxe škol a zpětné vazby z regionů a v neposlední řadě hledá nové kolegy do svého týmu.

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross Skip to content