IT správa externí placenou službou a ICT koordinátor z řad pedagogických pracovníků, rozhovor s Lukášem Kuncem, ředitelem ZŠ Úvaly

Způsob řešení IT správy: kombinace zaměstnance a externí služby

Kunc Lukáš - ZŠ Úvaly, ředitel

Jmenuji se Lukáš Kunc a jsem třetím rokem ředitelem základní školy v Úvalech. V Úvalech žiji od narození a jsou pro mě srdcovou záležitostí. Od mládí pracuji s dětmi a vystudoval jsem UK FTVS. Mám rád výzvy a nedávám si nízké cíle. Profesním cílem mým i týmu mých kolegů je vybudování moderní školy, která připraví děti na spokojený a úspěšný život.
Volný čas trávím nejraději se svou rodinou. Mám dvě malé děti, Filípka a Beatku. Aktivně hraji tenis, který jsem dříve i trénoval. Dnes, častěji než antukové hřiště, navštěvuji hřiště s pískovištěm a skluzavkou.


Jak je velká vaše škola? A na co se zaměřuje?

Naše základní škola v Úvalech má celkovou kapacitu 890 žáků. Cílenou profilaci nemáme, poskytujeme našim žákům všeobecné vzdělání. Naším cílem je poskytnout kvalitní a moderní výuku napříč předměty. Klademe důraz i na osobnostně sociální výchovu a vztahy ve škole. Samozřejmě se výuka posledních dvou školních let projevila i na potřebě zintenzivnit a „zrevitalizovat“ některé předměty, a to zejména v oblasti IT. Naše cíle, zaměření a vizi jsme shrnuli do nové koncepce, která spatřila světlo světa v loňském roce.

Jakým způsobem řešíte ve škole IT správu?

Nároky na IT vybavení a jeho obsluhu se samozřejmě v posledním roce značně zvýšily. Spolupracujeme s externí IT firmou poskytující naší škole služby v oblasti provozu sítě, nastavení techniky a řešení problémů. Interně jsme pro lepší koordinaci a komunikaci mezi školou a IT firmou zřídili funkci ICT koordinátora. Toto nastavení v naší škole funguje od letošního září a vše tedy ještě dolaďujeme a vzájemně zjišťujeme, co a jak bude či nebude fungovat.

Jaký je právní rámec dohody s firmou?

Dodávající firma prošla samozřejmě výběrovým řízením a spolupráce je zajištěna smluvně na základě měsíčního paušálu. Měsíční paušál je nastaven v rozmezí 20 až 25 tis. Kč měšíčně.

Na kolik hodin máte paušál nastavený?

V pracovní dny je škole k dispozici v čase 8−17 hodin technik na telefonu, který buď požadavek vyřeší na dálku nebo přijde osobně.  

Míváte i hodiny nad rámec paušálu?

Dosud jsme hodiny nad rámec nemuseli řešit a lze předpokládat, že budou minimální, a to pouze v krizové situaci. Tyto hodiny samozřejmě v paušálu hrazené nejsou.

Většinou školy totiž mají nižší paušál a pak platí hodiny nad rámec paušálu, ale Vy máte vše rovnou pokryté paušálem.

Jsme opravdu velká škola s mnoha žáky, mnoha zaměstnanci, a především mnoha počítači. Ze zkušenosti víme, že potřebujeme „mít k dispozici“ někoho po celý týden každý den.  Bohužel v jednom člověku se všechny potřeby nedaly již časově zvládnout a bylo třeba hledat řešení. Po zvážení a propočítání všech možností se jevila možnost externí firmy jako nejvýhodnější. 

Co přesně pro Vás firma zajišťuje?

Zajišťuje pro nás veškeré IT služby – kompletní správu sítě, fungování všech přístrojů, nastavení aplikací a interaktivních tabulí, dataprojektory, servery a jejich provoz. 

Jaké jsou hlavní výhody Vašeho řešení IT správy?

Na telefonu vždy někdo je, nejsme omezeni časově a firma může poslat více svých zaměstnanců v případě naléhavé potřeby.

Řeší firma i nákup zařízení, konzultace?

Zatím jsme tuto situaci neřešili. Naším cílem je samozřejmě modernizace sítí a současných připojení a nastavení a počítáme s návrhy a doporučeními dodavatelskou firmou. O dalším postupu a nákupu bude rozhodovat více kritérií.

Má Vaše řešení IT správy nějaké nevýhody? 

Z dosavadní krátké doby spolupráce nelze přesně říci. Nevýhoda, která by mohla vyvstat, je skutečnost, že požadavky řeší různí pracovníci a každý „ajťák“ má nějaké zažité postupy. Může dojít k roztříštěnosti postupů a problémům s předáváním informací o zvoleném postupu. Zatím ale opravdu nemůžeme hodnotit.

Omezili jste i výpovědní lhůtu?

Smlouva má standardní podmínky výpovědní lhůty včetně postihů za neplnění smlouvy. 

Máte jen jednoho ICT koordinátora? 

Ano.

Myslíte si, že má čas na pedagogickou práci, když na dohodu dělá činnosti nepedagogické? Má dostatek času i na svůj rozvoj a hledání trendů? Například víme, že nová informatika bude výzva.  

Určitě ano a je naší prioritou, aby se jeho činnosti nedotkly kvality výuky, proto bylo rozvržení jeho pracovní doby důkladně rozmyšleno. Zatím vše funguje a není problém. Pro výuku informatiky hledáme další zaměstnance, správné IT nadšence, kteří mají všechny nové trendy v malíčku, ovládají robotiku, programování apod. 

Kdy chcete začít dle nového RVP nebo už podle něho učíte?

Dle nového RVP plánujeme vyučovat od 1. 9. 2022. Rádi bychom tou dobu již měli přijatého nového člověka na výuku IT, který nám s celkovým nastavením i úpravou ŠVP pomůže.  

Jak máte vyřešený internet? Kde máte všude wifi? Jak ji máte nastavenou?

Celá škola je pokryta wifi připojením a síť je chráněna heslem. 

Jakou podporu máte od zřizovatele. Co hradí? A jak váš vztah funguje?

Vztah funguje dobře, nebojím se říci nadstandardně, a velmi si této podpory vážíme. Z postupu zřizovatele je zřejmé, že vzdělání v našem městě považuje za prioritní oblast města. 

MŠMT v roce 2021 více než zdvojnásobilo ONIV (ostatní neinvestiční výdaje) pro ZŠ. Jak ONIV využíváte a jak jste využil tyto prostředky v loňskem roce na distanční výuku?

Samozřejmě bylo třeba vybavit učitele i žáky technikou (notebooky, mikrofony, sluchátka apod.) i připojením pro distanční výuku. Nyní již naši učitelé využívají tuto techniku v běžné výuce a skok, který jsme za poslední rok udělali, je obrovský a jsme připraveni v kterékoli chvíli přejít na distanční výuku. Dále tyto prostředky využíváme na nákup pomůcek pro žáky. Pokud nám prostředky zbydou, máme již konkrétní plány na nákup nadstandardních pomůcek. Financí pro žáky, obzvláště v tak velké škole, jako je ta naše, není nikdy dost a považujeme za správné, když můžeme dětem „něco dopřát“. Odměnou jsou pak jejich nadšené obličeje, když si vytisknou klíčenku na 3D tiskárně nebo vidí skladbu buněk růže pod pořádným mikroskopem. 

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross Skip to content