EMA – digitální vzdělávací zdroje na jednom místě

EMA není jen hrdinka školních slabikářů, ale především katalog otevřených digitálních vzdělávacích zdrojů, a tedy i skvělý pomocník pro práci učitele. Byla vytvořena jako součást služeb Metodického portálu RVP.CZ v projektu Podpora budování kapacit pro rozvoj základních pre/gramotností v předškolním a základním vzdělávání – Podpora práce učitelů (PPUČ).

Jak EMA funguje

Největší předností tohoto systému je, že shromažďuje na jednom místě informace o otevřených materiálech pro učitele a výuku přístupné na různých portálech a webech po celé ČR. Vkládání nových materiálů do systému může iniciovat kterýkoliv uživatel RVP.CZ, případně zájemci mohou v jedné dávce vložit ručně nebo automatizovaně celá úložiště, online složky, archivy svých materiálů. Pomocí jednoduchého vyhledávání a využívání klíčových slov a tagů pak EMA pomůže najít vhodný materiál pro přípravu na výuku i pro sebevzdělávání. EMA vyhledá různé DVZ (digitální vzdělávací zdroje), zejména interaktivní cvičení, prezentace, pracovní listy či záznamy webinářů nebo celé online kurzy. Vyhledávat můžete nejen podle typu materiálu, ale i podle stupně vzdělání, kterému je materiál určen, popřípadě dle dostupnosti či licence; záleží, jaké údaje o svých materiálech předají samotní „vkladatelé“.

Sdílení zkušeností s výukovými materiály

Jedním z cílů projektu PPUČ realizovaného Národním pedagogickým institutem ČR je podpořit sdílení zkušeností učitelů s výukovými materiály na MŠ a ZŠ v rozličných oblastech, podpořit zejména principy otevřeného vzdělávání, ke kterým se projekt přihlásil v rámci plnění Strategie digitálního vzdělávání. Svým zaměřením projekt PPUČ cíleně podporuje sdílení zkušeností učitelů v oblastech rozvoje základních gramotností a v rámci kampaně Gramotnosti.pro život soustředí všechny dostupné a kvalitní materiály k tématu právě v systému EMA a v kolekcích jednotlivých uživatelů na Metodickém portálu RVP.CZ. Cílem tedy není jen nové materiály tvořit, ale angažovat učitelskou veřejnost, aby se o „zlatu“, které učitelé používají ve třídách z různých aktivit projektů a spolupráce škol, vědělo i mezi učiteli v komunitě uživatelů Metodického portálu RVP.CZ. Uživatelem Metodického portálu RVP.CZ se může stát kdokoliv. Nyní má portál na 35 000 registrovaných uživatelů a předpokládá se, že se díky inovaci jeho online služeb bude počet uživatelů nadále zvyšovat.

Každý materiál má svou „reputaci“

Současně je EMA systémem, který je se svými uživateli v kontaktu a pečlivě vyhodnocuje jejich názory, komentáře a hodnocení. Materiály řadí EMA dle jejich oblíbenosti i kvality, což umožňuje snadnější orientaci při hledání správného zdroje pro výuku. Systém hodnocení materiálů i jejich anotace vám pomohou vybrat přesně to, co zrovna potřebujete. EMA je tak reputačním systémem, který pomáhá budovat reputaci nejen jednotlivých materiálů, ale i celých úložišť a jejich správců. Chcete-li, aby se vaše úložiště v EMĚ objevilo, kontaktujte tým EMY na e-mailu ema@rvp.cz.

Vyzkoušejte EMU a najděte si svůj materiál či inspiraci (https://ema.rvp.cz/) nebo rovnou vložte pro ostatní tip na nový materiál (https://ema.rvp.cz/vlozit-material). Máte-li tip na nové materiály či celé archivy/úložiště, napište také na ema@rvp.cz a my EMU s materiály seznámíme. Pokud Vás zajímá, kdo je zapojen, prohlédněte si seznam současných partnerů EMY.

Více informací k podpoře učitelů při rozvoji digitální, čtenářské a matematické gramotnosti žáků a projektu PPUČ načerpáte na https://gramotnosti.pro/. Informace o novinkách v inovacích Metodického portálu RVP.CZ sledujte na https://blogy.rvp.cz/inovujeme/.

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross
0
Byli bychom rádi za Vaši myšlenku, prosím přidejte komentář, pokud chcete.x
Skip to content