Notebook, ultrabook, chromebook

Možné podpořit z plánu obnovy? ANO

Notebook je přenosný počítač. Oproti stolnímu počítači je uzpůsoben k tomu, aby byl snadno přenositelný. Má zabudovaný vlastní zdroj energie (baterie) a malou hmotnost. Ultrabook je označení skupiny notebooků, plnících specifikace týkající se rozměrů zařízení. Chromebooky jsou notebooky s operačním systémem Chrome. Většina práce na takovém zařízení probíhá prostřednictvím cloudu tzn. přes internet a v cloudových aplikacích.

Více informací

Jsou to přenositelná zařízení, která umožňuje vyšší flexibilitu výuky. Lze jej využít v případě pedagogů pro prezentaci učiva, přípravy do hodiny, komunikace s rodiči/kolegy, a v případě žáků pro prezentaci práce, činnosti v rámci výuky či připojení se v rámci online výuky odkudkoliv, kde je internetové připojení. 
Specifikum chromebooků je, že operační systém podporuje práci v cloudové platformě pro školy v prostředí virtuální učebny (Google Classroom), tudíž také aplikace pro Android, Linux a jiné cloudové služby. 
Volba musí vycházet z dlouhodobé strategie školy. Přitom je nezbytné myslet na centrální správu školních zařízení (licence). 

Zařízení lze jako digitální učební pomůcku využít hned několika způsoby
Prezentace učiva v podobě textu nebo multimediálního, interaktivního obsahu (foto/audio/video) 
K realizaci žákovských projektů (psaní, sběr informací, měření, navigace) 
Jako podpůrný nástroj (digitální slovník, komunikátor, digitální lexikon, digitální mapy) 
Hromadné zkoušky a interaktivní testy pro upevnění učiva 
Diagnostické metody (zejména v MŠ a 1.st. ZŠ) 

Zadávání individuálních úloh  
V závislosti na konkrétním vybavení lze zařízení spojit s interaktivní tabulí, dotykovým panelem nebo televizí a obsah prezentovat celé třídě. 
Z hlediska konstrukce zařízení rozdělujeme na klasické (angl. označení: Clamshell) a konvertibilní (také 2v1, ang. označení Convertible, 2in1). Konvertibilní konstrukce přináší do výuky navíc funkce tabletu, možnost podpory aktivního pera (tj. pera, které rozpoznává sílu přítlaku), různé režimy použití a méně zabraného místa na lavici. Zařízení 2v1 jsou vždy dotyková zatímco klasické zařízení mohou být dotyková.  

Při rozhodování o velikosti zařízení je vhodné zohlednit místo a věk uživatelů. Populární školní modely s úhlopříčkou displeje 11,6 - 12" zabírají minimum prostoru na lavici, snadno se přenáší a jsou obecně odolnější. Klasické formáty 15,6", 16" případně 17,3" bývají těžší, zaberou spoustu místa, mívají však numerickou klávesnici, kterou uvítají uživatelé bez osvojené dovednost psaní na počítači nebo při specifických činnostech (účetnictví). Stále větší popularitě se těší formát 14": lehký, mobilní a přitom dostatečně veliký pro výkonné komponenty.

Provedení a odolnost je potřeba brát na zřetel, zvlášť pokud uvažujeme o zapůjčení zařízení žákům domů nebo počítáme s jejich přenášení. Rozumné je vybírat tzv. školní nebo komerční modely, nejlépe ty s certifikací odolnosti Mil-Std: konstrukčně jsou navrženy pro každodenní pracovní použití a zvládnou odolat i běžnému "školnímu násilí" a dokáží tak ušetřit nemalé náklady za mimozáruční servis. Tyto modely jsou také dnes navrhovány s celodenní normovanou výdrží baterie (10h+).

Konfigurace správných školních zařízení se často velmi liší od nejprodávanějších modelů pro domácí použití: zejména kvůli časté obnově instalace, využíváním cloudových služeb k ukládání dat a jiným aplikacím lze správnou volbou ušetřit nemalé náklady.  
Při výběru si nechte zpracovat návrh od místního IT specialisty /vašeho servisního partnera. Velké prodejní řetězce se spotřební elektronikou zpravidla nemají školní modely v nabídce (jejich prodej podléhá specifickým pravidlům).

Nadstavbovými vlastnostmi pro výuku budou:
Konvertibilní provedení s podporou aktivního pera, tj. pera, které rozpozná i sílu přítlaku a s druhou kamerou pro fotografování a natáčení videí
Alespoň dotykový displej pro první stupeň.
Antimikrobiální úprava displeje a případně i těla zařízení
Konstrukce s ohledem na školní použití (ukotvené klávesy, odolnost)
Podpora vestavěného mobilního připojení prostřednictvím mobilních operátorů (přes SIM, eSIM kartu s placenou datovou službou)

Doplňky například:
Dobíjecí boxy
Dokovací stanice pro připojení periferií, tabule a současné nabíjení
Zařízení pro bezdrátové zrcadlení obrazu (bezdrátové připojení k displeji, projektoru…)
Kvalitní sluchátka s mikrofonem.
Ochranné pouzdro, Brašna pro přenášení - i více zařízení současně.

Inspirace:

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross Skip to content