Správní řízení krok za krokem –⁠ zápis k předškolnímu vzdělávání

Tento metodický materiál Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je určen vedoucím pracovníkům tzv. veřejných mateřských škol a uvádí přehled nutných i doporučených kroků při přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání, včetně postupu ve správním řízení.



Úvodní informace

Tento materiál je určen vedoucím pracovníkům tzv. veřejných mateřských škol[1] a uvádí přehled nutných
i doporučených kroků při přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání, včetně postupu ve správním řízení.


[1] O tzv. veřejné škole se mluví, je-li zřizovatelem právnické osoby vykonávající činnost školy stát, kraj, obec nebo dobrovolný svazek obcí. Spádovost se týká pouze škol zřizovaných obcí nebo dobrovolným svazkem obcí a netýká se lesních mateřských škol.

Text je logicky členěn na tři různé druhy obsahu dle barev:

Doporučení

Takto označené části zelenou barvou a textem "Doporučení" obsahují metodickou podporu MŠMT školám.

Informace

Takto označené části modrou barvou a textem "Informace" slouží jako informativní text, kde MŠMT upozorňuje na některé zásadní skutečnosti, odkazuje na jiné zdroje informací, stanoviska jiných správních úřadů apod.

Závazné části §

Takto označené části žlutou barvou a textem "Závazné části §" poskytují informace o souvisejících závazných pravidlech vycházejících z platných právních předpisů, které v dané souvislosti považuje MŠMT za stěžejní.


1. Den otevřených dveří


Doporučení

Nabídka dne otevřených dveří umožní rodičům seznámit se s fungováním a prostředím mateřské školy a pomůže jim vybrat pro jejich děti nejvhodnější školu.


2. Stanovení termínu a místa zápisu k předškolnímu vzdělávání

Závazné části §

Konkrétní termín (v období od 2. do 16. května) a místo zápisu k předškolnímu vzdělávání stanoví ředitel školy v dohodě se zřizovatelem (§ 34 odst. 2 školského zákona[1]).


[1] Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.


3. Stanovení kritérií přijímacího řízení

Doporučení

Zákon neukládá povinnost stanovit kritéria přijímacího řízení, nicméně jsou nezbytná v případě, že mateřská škola nemůže vyhovět všem uchazečům.[1] Základem jsou zákonná kritéria, resp. podmínky pro přijetí. Kritéria mohou být stanovena sestupně (primárně jsou přijímány děti dle prvního kritéria, při vyšším počtu dětí se přistoupí k druhému kritériu atd.), nebo může být za jednotlivá kritéria stanoven počet bodů, jejichž součet pak rozhodne o výsledném pořadí.


[1] Dle zákona je třeba stanovit kritéria pouze u tzv. zaměstnaneckých mateřských škol, kdy kritéria stanoví zřizovatel (§ 34 odst. 8 školského zákona).

Závazné části §

Podmínkou přijetí k předškolnímu vzdělávání je podrobení se stanoveným pravidelným očkováním (nebo naplnění některé z výjimek).[1] To se netýká dětí – uchazečů, kteří mají plnit povinnost předškolního vzdělávání.

Dále je třeba respektovat zákonné (přednostní) kritérium: Přednostní přijetí tzv. spádových[2]dětí, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně třetího roku věku


[1] Mateřská škola může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci. Netýká se dětí plnících povinné předškolní vzdělávání. (§ 50 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.)

[2] Spádovými jsou děti, které mají místo trvalého pobytu, v případě cizinců místo pobytu, v příslušném školském obvodu, nebo jsou umístěné v tomto obvodu v dětském domově (§ 34 odst. 3 školského zákona).

Informace

Stanovení dalších kritérií je v kompetenci ředitele školy. Pro volbu vhodných kritérií lze využít např. doporučení veřejné ochránkyně práv k rovnému přístupu k předškolnímu vzdělávání.[1] Zohlednit lze například věk dítěte. Posledním kritériem (pro případ, že dle ostatních kritérií je shoda mezi více dětmi, ale již není dostatečná kapacita) je losování.


[1] Odkaz: https://www.ochrance.cz/uploads-import/ESO/25-2017-DIS-JMK_Doporuceni_k_rovnemu_pristupu_k_predskolnimu_vzdelavani.pdf

Doporučení

Součástí kritérií je také stanovení počtu přijímaných dětí. Mateřská škola není povinna přijímat do plné kapacity a může si stanovit i nižší počet přijímaných dětí, než jaký dovoluje kapacita, pokud nejde o spádové děti, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně třetího roku věku. Pokud by se tedy přihlásilo více těchto spádových dětí, je mateřská škola povinna je přijmout i nad rámec stanoveného počtu, a to až do plné kapacity (§ 34 odst. 3 školského zákona).

Závazné části §

Ředitel školy v průběhu obou zápisů postupuje na základě přijímacích kritérií, která předem vyhlásil. Přitom je povinen přijmout děti s nárokem na přijetí (tj. děti s trvalým pobytem nebo v případě cizince s místem pobytu ve školském obvodu, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně třetího roku věku). Přijetí ostatních dětí se pak řídí přijímacími kritérii. Podrobnější informace jsou uvedeny v metodickém komentáři k zákonu Lex Ukrajina pro oblast regionálního školství.


4. Zveřejnění a příprava dokumentace

Závazné části §

Termín a místo zápisu k předškolnímu vzdělávání je třeba zveřejnit způsobem v místě obvyklým (zpravidla budova, resp. plot areálu mateřské školy, vývěska zřizovatele, webové stránky mateřské školy i zřizovatele).

Doporučení

Stejným způsobem by měla být zveřejněna i informace o všech možných způsobech podání žádosti o přijetí k předškolnímu vzdělávání:

  1. osobně,
  2. poštou,
  3. datovou schránkou,
  4. e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem,

Pokud by bylo podání učiněno pomocí jiných technických prostředků (např. e-mailem bez uznávaného elektronického podpisu, telefaxem apod.), je nutné jej do 5 dnů ze strany zákonného zástupce potvrdit jedním z výše uvedených způsobů.

Stejným způsobem je vhodné zveřejnit kritéria přijímacího řízení.[1]

Je vhodné připravit poučení účastníků řízení (§ 4 odst. 2 správního řádu[2]). Obsahuje zejména poučení o právu nahlížet do spisu. Praktické je konkretizovat místo a čas pro využití těchto práv (stanovit konkrétní hodiny, kdy bude např. v kanceláři školy k dispozici spis k nahlédnutí. Poučení včetně konkretizace je vhodné zveřejnit již spolu s termínem a místem zápisu a další dokumentací.


[1] Kritéria pro přijetí do tzv. zaměstnanecké mateřské školy musí být zveřejněna způsobem umožňujícím dálkový přístup (§ 34 odst. 8 školského zákona).

[2] Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.

Závazné části §

Účastníkům, jejichž žádosti nebude vyhověno, je třeba umožnit vyjádřit se k podkladům rozhodnutí (§ 36 odst. 3 správního řádu). Podstatou tohoto postupu je informovat žadatele, že je ukončeno shromažďování podkladů rozhodnutí a že se k nim může vyjádřit. Jde o úkon ze strany školy směrem k účastníkovi řízení. Je na škole, jakým konkrétním způsobem toto právo naplní.

Doporučení

Vhodné je dát k dispozici (na web, v listinné podobě v kanceláři školy, u zřizovatele apod.) formulář žádosti o přijetí k předškolnímu vzdělávání, který obsahuje i formulář pro potvrzení lékaře pro děti a dorost ohledně plnění podmínky očkování.

Zpravidla si školy již předem připravují i vzor rozhodnutí (přijetí i zamítnutí žádosti).


5. Průběh zápisu

Závazné části §

Uchazečům je třeba přidělit registrační čísla, pod nimiž budou zveřejněny výsledky přijímacího řízení (§ 183 odst. 2 školského zákona).

Informace

Mnohé informační systémy pro mateřské školy kromě evidence dětí umožňují i administraci tzv. „elektronických předzápisů“ do mateřské školy. Prostřednictvím těchto modulů může škola umožnit rodičům vyplnit potřebné údaje do interaktivního formuláře a následně si vygenerovat samotnou žádost. Tuto vygenerovanou žádost rodič spolu s přílohami (potvrzení o očkování, případně další dokumenty nebo doklady dle stanovených kritérií) doručí škole jedním z výše uvedených zaručených způsobů. Tzn. rodič vygenerovanou žádost vytiskne, podepíše rukou a doručí osobně nebo poštou, anebo podepíše uznávaným elektronickým podpisem a zašle e-mailem (podpis není nutný, pokud rodič žádost zašle prostřednictvím datové schránky).  Informační systém umožní škole dále s vyplněnými údaji pracovat, generovat rozhodnutí o přijetí či nepřijetí či zaevidovat přijaté dítě do matriky. Tento postup však nikdy nemůže být povinný a škola musí akceptovat i žádost, která nebyla vygenerována ze systému školy.

Závazné části §

Žádost může podat jeden ze zákonných zástupců.[1] Pokud by si ale ředitel školy byl vědom neshody mezi zákonnými zástupci o volbě školy (například při doručení nesouhlasu druhého rodiče s podanou žádostí o přijetí) odkáže zákonné zástupce na soud[2] a správní řízení přeruší (§ 64 správního řádu).


[1] Viz zejména § 876 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

[2] Viz § 877 odst. 1 občanského zákoníku.


6. Posouzení podkladů pro rozhodnutí a samotné rozhodnutí

Závazné části §

Mateřská škola shromáždí všechny podklady nutné pro rozhodnutí o přijetí včetně případných vyjádření účastníků řízení (§ 36 odst. 3 správního řádu).

Ředitel školy vydá rozhodnutí bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení (§ 71 správního řádu).

V odůvodnění rozhodnutí o nepřijetí musí ředitel školy uvést všechny skutečnosti, které byly podkladem pro rozhodnutí, se všemi podklady se musí vypořádat (zejména uvede kritéria přijímacího řízení, jak uchazeč splnil kritéria a vypořádá se s případným vyjádřením účastníků řízení dle § 36 odst. 3 správního řádu).


7. Oznámení rozhodnutí

Závazné části §

V případě kladných rozhodnutí o přijetí zveřejní škola na přístupném místě ve škole (případně i jiným způsobem) seznam uchazečů pod přiděleným registračním číslem s výsledkem řízení u každého uchazeče; seznam je zveřejněn alespoň na dobu 15 dnů a obsahuje datum zveřejnění (§ 183 odst. 2 školského zákona). Zveřejněním seznamu se rozhodnutí považuje za oznámené.

V případě zamítnutí žádosti (nepřijetí) je rozhodnutí doručeno uchazeči, resp. zákonnému zástupci do vlastních rukou

  1. osobně,
  2. prostřednictvím datové schránky,
  3. prostřednictvím provozovatele poštovních služeb,
  4. na požádání adresáta na jinou adresu (např. e-mail, v takovém případě musí účastník potvrdit převzetí e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem).

Pokud není doručováno na místě, je třeba doručit přednostně do datové schránky fyzické osoby. Pokud ji zákonný zástupce nemá zřízenu, doručuje se přednostně na jinou adresu (písmeno d) výše), jinak na adresu trvalého pobytu.

Ředitel který přijímá do mateřské školy nespádové dítě, je povinen oznámit tuto skutečnost bezodkladně řediteli spádové školy (§ 34a, odst. 2 školského zákona).


8. Odvolání a nabytí právní moci rozhodnutí

Závazné části §

Pokud se uchazeč nevzdal práva na odvolání, může se odvolat ve lhůtě 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí (dle poučení uvedeného v rozhodnutí). Odvolání se podává prostřednictvím ředitele školy a rozhoduje o něm místně příslušný krajský úřad.[1]

Rozhodnutí nabývá právní moci marným uplynutím lhůty pro podání odvolání, vzdáním se práva na odvolání, nebo oznámením rozhodnutí vydaném na základě podaného odvolání (§ 73 a násl. správního řádu).


[1] Viz § 81 a násl. správního řádu.


9. Schůzka s nově přijatými dětmi

Doporučení

Praktické je uspořádat schůzku s nově přijatými dětmi a jejich zákonnými zástupci. Vysvětlit chod mateřské školy, představit učitele a předat potřebné dokumenty (evidenční listy, informační materiály atd.).


10. Doplňující informace: Jiné formy plnění povinného předškolního vzdělávání, nepřihlášení dítěte k povinnému předškolnímu vzdělávání

Informace

Dítě může plnit povinné předškolní vzdělávání jiným způsobem. Nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku je zákonný zástupce povinen škole oznámit rozhodnutí plnit povinné předškolní vzdělávání jiným způsobem.[1] Může jít o

  1. individuální vzdělávání dítěte dle § 34b školského zákona (v tomto případě ovšem jde o dítě přijaté k předškolnímu vzdělávání),
  2. vzdělávání v přípravné třídě základní školy nebo ve třídě přípravného stupně základní školy speciální,
  3. vzdělávání v zahraniční škole na území České republiky, ve které Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy povolilo plnění povinné školní docházky dle § 38a školského zákona.

Mateřská škola zkontroluje seznam tzv. spádových dětí dodaný zřizovatelem, seznam přijatých spádových dětí a oznámení podle předchozí odstavce. Pokud nemá informaci o některých spádových dětech, učiní oznámení o podezření ze spáchání přestupku místně příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (https://www.msmt.cz/vzdelavani/predskolni-vzdelavani/stanovisko-ministerstva-prace-a-socialnich-veci-a).


[1] Viz § 34a odst. 5 a 6 a § 34b odst. 1 školského zákona.


Přílohy


Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross Skip to content