Ukrajinské zdroje k distančnímu vzdělávání

Tento metodický materiál Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy slouží k podpoře distančního vzdělávání Ukrajinců a k lepší orientaci ve zdrojích v ukrajinštině. Je určený jako celek pro všechny školy a školská zařízení a zároveň některé jeho konkrétní části cílí přímo na MŠ, ZŠ, SŠ a konzervatoře a VOŠ.Přehled ukrajinských zdrojů k distančnímu vzdělávání

Od 14. března byla ve většině regionů Ukrajiny obnovena školní docházka ve formě distančního vzdělávání. Ukrajinští studenti v zemi i mimo ni mají přístup k online vzdělávacím materiálům v ukrajinštině. Hlavní ukrajinskou platformou pro distanční vzdělávání je:

Celoukrajinská škola online  https://lms.e-school.net.ua/

Je dostupná rovněž ve formě mobilní aplikace. Nabízí videolekce, testy a úkoly z 18 hlavních předmětů: ukrajinská literatura, ukrajinský jazyk, biologie, biologie a ekologie, zeměpis, světové dějiny, dějiny Ukrajiny, matematika, algebra, algebra a počátky analýzy, geometrie, umění, základy práva, věda, fyzika, chemie, anglická a světová literatura pro žáky 5. – 11. ročníku a metodickou podporu pro učitele. Pro přístup ke vzdělávacím materiálům je nutné se zaregistrovat.

V regionech, kde byl přerušen přístup k internetu, mohou žáci místo toho sledovat hodiny v ukrajinské televizi. Online i televizní lekce jsou integrovány do interaktivního rozvrhu Google Calendar schedule pro snadnější koordinaci (https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad).


Online vzdělávací zdroje v ukrajinštině


Detail ukrajinských kurikul


  • 5. třída: umění, anglický jazyk, dějiny Ukrajiny, matematika, přírodověda, ukrajinský jazyk
  • 6. třída: umění, biologie, anglický jazyk, zeměpis, dějiny Ukrajiny a světové dějiny, matematika, ukrajinský jazyk
  • 7. třída: algebra, umění, biologie, chemie, anglický jazyk, zeměpis, geometrie, dějiny Ukrajiny, fyzika, ukrajinský jazyk, světové dějiny
  • 8. třída: algebra, umění, biologie, chemie, anglický jazyk, zeměpis, geometrie, dějiny Ukrajiny, fyzika, ukrajinský jazyk, světové dějiny
  • 9. třída: algebra, umění, biologie, chemie, anglický jazyk, světová literatura, zeměpis, geometrie, dějiny Ukrajiny, základy práva, fyzika, ukrajinský jazyk, ukrajinská literatura, světové dějiny
  • 10. třída: algebra a počátky analýzy, biologie a ekologie, chemie, anglický jazyk, světová literatura, zeměpis, geometrie, dějiny Ukrajiny, fyzika, ukrajinský jazyk, ukrajinská literatura, světové dějiny
  • 11. třída: algebra a počátky analýzy, biologie a ekologie, chemie, anglický jazyk, světová literatura, zeměpis, geometrie, dějiny Ukrajiny, fyzika, ukrajinský jazyk, ukrajinská literatura, světové dějiny

Celoukrajinský rozvrh

Pro každou třídu od 1. do 11. ročníku je vytvořen týdenní rozvrh výuky (vždy na aktuální a následující týden).
Školní vzdělávání žáků v zahraničí (vydáno 21. 3. 2022)

Pokud škola, ve které děti studovaly na Ukrajině, již organizovala distanční vzdělávání, je nutné žákům doporučit, aby se k němu připojili. Rodiče mají podle ukrajinského práva povinnost navázat kontakt s (kmenovou) školou.

Rodiče se mohou také obrátit na Mezinárodní ukrajinskou školu (MUŠ) s žádostí o zápis do MUŠ na externí/distanční vzdělávání na individuální bázi. Potřebné informace jsou zveřejněny na webových stránkách školy. Міжнародна Українська Школа – загальноосвітній навчальний заклад І – ІІІ ступенів (uis.org.ua)

Pro skupinovou nebo individuální práci mohou děti využít jakékoli online zdroje, především web a aplikaci „Celoukrajinská škola on-line“ (https://lms.e-school.net.ua/), kde jsou umístěny všechny učební materiály pro žáky 1. až 11. tříd.

Mezinárodní ukrajinská škola Ministerstva školství a vědy Ukrajiny také připravila programy pro samostudium, kde jsou umístěny odkazy na elektronické učebnice a didaktické/multimediální materiály. Programy pro samostudium jsou seřazeny podle tříd a předmětů: Методична сторінка – Міжнародна Українська Школа (uis.org.ua)

Ministerský tým sestavil seznam distančních platforem pro získání ověřených informací a pomoci z oblasti psychologické podpory, učení a seberozvoje: Дистанційні платформи для навчання, саморозвитку та отримання допомоги й перевіреної інформації | Міністерство освіти і науки України (mon.gov.ua)


Příloha - Celý metodický materiál (leták) v PDF


Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross Skip to content