MŠMT připravilo informační a metodickou podporu škol v návaznosti na aktuální dění na Ukrajině

Následující aktualita představuje metodickou podporu, kterou připravilo MŠMT ve spolupráci s řadou partnerů, na podporu škol při práci se školními kolektivy v reakci na válečný konflikt na Ukrajině. Vznikla část webu https://www.edu.cz/ukrajina/ určená jako přímá podpora s informacemi a metodickými materiály na jednom místě.
Dále vzniky tyto dva metodické materiály:
=> Vzdělávání ukrajinských dětí v ČR je určený pro mateřské, základní, střední a vyšší odborné školy a jejich zřizovatele.
=> Příručka pro školy v době katastrofické události, který připravil Národní ústav duševního zdraví společně s MŠMT. Vznikl jako zdroj informací pro pedagogy základních a středních škol.


Slovo ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Gazdíka

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli,

dovoluji si Vás informovat, že v návaznosti na aktuální dění na Ukrajině a příchod ukrajinských občanů do ČR pro Vás Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo informační a metodickou podporu. Situace se vyvíjí každým dnem a my všichni budeme muset flexibilně reagovat na aktuální požadavky. Chci Vás ujistit, že vše intenzivně řešíme ve spolupráci s ostatními ministerstvy a relevantními organizacemi, snažíme se předvídat problémové situace a hledat včas řešení.

Proto jsem společně s kolegy na MŠMT připravili dva informační a metodické materiály:

První materiál Vzdělávání ukrajinských dětí v ČR se zaměřuje na konkrétní postupy při začleňování dětí a žáků do kolektivu a pravidla pro jejich zařazování do škol. Materiál obsahuje také užitečné odkazy, např. ke zvládání jazykových bariér a ke vzdělávání žáků cizinců, a důležité kontakty.

Druhý materiál, Příručka pro školy v době katastrofické události, připravil Národní ústav duševního zdraví. Vznikl jako zdroj informací pro pedagogy základních a středních škol. Nabízí aktivity, které je možné s žáky podnikat, a materiály, které napomohou otevírat citlivá témata ve školním kolektivu. Věříme, že pro školy bude tento materiál přínosný při předcházení konfliktů v třídních kolektivech a v péči o duševní zdraví žáků.

Naším cílem je, abyste informace od nás měli včas, srozumitelné a na jednom místě. A zároveň Vám chceme poskytnout potřebnou metodickou podporu.

Proto jsme spustili novou sekci na metodickém portálu https://www.edu.cz/ukrajina/, k dispozici Vám je každý všední den od 8 do 16 metodická linka 234 811 246 a své dotazy můžete psát na e-mail ukrajina@msmt.cz.

S pozdravem a přáním mnoha sil Vám i Vašim kolegům

Petr Gazdík, ministr školství, mládeže a tělovýchovy


Celý text dopisu ministra školství, mládeže a tělovýchovy

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross
Skip to content