Platforma spolupráce Středního článku podpory

Synergie – výměna zkušeností – hledání řešení pro konkrétní problémy v oblasti řízení škol. Taková je „mise“ platformy spolupráce Středního článku podpory, která postupně vzniká v jednotlivých krajích ČR.
Jejím cílem bude propojování nejdůležitějších aktérů ve vzdělávání a nastavení smysluplné spolupráce, která v konečném důsledku přinese užitek zejména školám.


Více o platformě

Stěžejní aktivitou Středního článku podpory zůstává poskytování přímé terénní podpory pro vedení škol a jejich zřizovatele. Přesto nelze opominout jeho další významnou roli, a to podněcování spolupráce a koordinace aktivit v oblasti vzdělávání v krajích.

Platforma spolupráce propojí Střední článek podpory se zástupci škol a zřizovatelů, krajských úřadů, NPI, ČŠI, poraden, Místních akčních plánů vzdělávání (MAP), nestátních neziskových organizací (NNO) a dalších důležitých organizací podle situace v konkrétních krajích (např. sociální odbory, OSPOD atd.). Tedy nejdůležitější instituce, které pomáhají školám či zřizovatelům, každý podle svého zaměření a možností. Nabídek podpor, nápadů, inspirací existuje v každém regionu celá řada, ale nezřídka dochází k jejich překryvům a duplicitám. Je proto důležité zamezit tříštění kapacit v území v případě podobných projektů.  

Jaká je role Středního článku podpory v platformě spolupráce?

Střední článek nabídne uvedeným subjektům ve vzdělávání prostor a propojí je navzájem, aby si mohly předávat zkušenosti, domlouvat se na společných postupech, hledat řešení na palčivé problémy v oblasti řízení škol a mnohé další. Poznat se navzájem a dovědět se, co jednotlivé instituce pro školy a zřizovatele připravují a čím jim mohou být nápomocné.

Díky úzkému kontaktu s každou školou a zřizovatelem bude tým Středního článku podpory všechny důležité podněty, informace a nápady z platforem spolupráce předávat přímo na „místo určení“. Zároveň bude tyto aktivity pro školy a zřizovatele koordinovat, co se týká harmonogramu i obsahového vymezení.

Střední článek poskytne v rámci platformy své zkušenosti z dvouletého pilotního projektu, bude předávat ostatním aktérům ve vzdělávání aktuální zpětnou vazbu ze škol a od zřizovatelů a přinášet jejich podněty.

První společná setkání platformy spolupráce se uskuteční v průběhu listopadu a prosince 2023. Proběhnou zatím v krajích, kde už má střední článek krajského koordinátora nebo regionální metodiky. Do konce letošního roku se tak sejdou zástupci v Pardubickém, Libereckém, Plzeňském, Královéhradeckém, Ústeckém, Karlovarském, Jihomoravském, Zlínském kraji a v Praze. Cílem těchto premiérových schůzek je představit Střední článek podpory a jeho pomoc školám, zřizovatelům i ostatním subjektům ve vzdělávání, nastavit způsob budoucí spolupráce, domluvit formu komunikace, předávání informací, zkušeností, řešení konkrétních problémů území a podobu dalších setkání.

Od začátku roku 2024 budou probíhat výběrová řízení na koordinátory krajské spolupráce, kteří rozšíří regionální týmy Středního článku podpory. Jejich úkolem bude právě propojování zmíněných aktérů ve vzdělávání a organizování platforem spolupráce, odborných panelů a konferencí v rámci krajů a také koordinace všech souvisejících aktivit.

Předávání zkušeností je důležité pro každého z nás. Pro střední článek budou cenné znalosti z praxe a úhel pohledu ze strany nejdůležitějších institucí ve formálním i neformálním vzdělávání a odborných kapacit v daném území. Bez vzájemné spolupráce se to neobejde. Stále totiž platí, že víc hlav víc ví, a pro rychlejší a efektivnější řešení je nutné „táhnout za jeden provaz“.


Obsah

    Odebírejte novinky o školství
    a vzdělávání srozumitelně a včas
    Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
    cross Skip to content