Proč je důležité aktualizovat

Proč je důležité aktualizovat software v počítači i na mobilu a jak si aktualizace co nejvíce usnadnit? Na to vám odpovíme v tomto článku. Využijeme k tomu názorný příklad aktualizace operačního systému Windows, který se ve školách standardně používá na stolních i mobilních zařízeních.



Hned na začátku je dobré připomenout, že aktualizace přinášejí do aplikací či operačního systému nejen nové funkce a vzhled, ale také opravy nalezených chyb. A o ty nám z hlediska bezpečnosti jde především.

Přesto se často setkáváme s tím, že lidé svá zařízení aktualizovat nechtějí. Proč? Především proto, že s aktualizací mnohdy dojde k radikální změně vzhledu či funkcí, která pro ně představuje problém. Byli zvyklí, že tlačítko Start bylo vlevo dole a ono najednou zmizí, jak se stalo například ve Windows 8. Takové změny mnoho uživatelů matou a znamenají pro ně diskomfort, který nechtějí absolvovat – a tak zůstanou raději u staré verze systému. Jenže ta trpí chybami, které umožnují exploataci – tedy zneužití útočníky.

Nejvíce uživatelů dnes pracuje s mobilními telefony, začněme tedy s nimi.


Mobily a tablety

Proč je důležité aktualizovat jak operační systém, tak aplikace? Právě kvůli výše zmíněným rizikům zneužití, která se týkají i  mobilů. Kvůli chybám v aplikacích či systému je tak možné číst příchozí SMS, sledovat polohu uživatele, nebo si bez vědomí uživatele zapnout mikrofon či stáhnout fotografie…

Ke stejným, či ještě horším problémům může vést, když si budete instalovat aplikace z neznámých zdrojů. To nikdy nedělejte! Autorizované internetové obchody s aplikacemi (např. Google Play či Apple Store) používají ochranné technologie, které aplikace skenují, aby se v obchodě zavirované verze nevyskytovaly. (I tak se tam ale nějaká občas objeví.) Proto je potřebné používat antivirový program, a i ten pravidelně aktualizovat.

Pro správce IT ve škole je dohled nad mobilními zařízeními výzva. Málokdy se totiž potkáváme s tím, že by škola provozovala vlastní centrální správu těchto zařízení, tzv. MDM řešení (Mobile Device Management) a často tak nechává správu mobilů v rukou učitelů. Proto je důležité v tomto směru edukovat i pedagogy – situaci zpravidla nestačí „ošetřit“ interní směrnicí, je skutečně potřeba vysvětlit, co a jak je nutné udělat.


Počítače a notebooky

U počítačů či notebooků je to podobné jako u mobilních telefonů – to nejdůležitější je mít aktuální operační systém a všechny aplikace. Doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost i internetovému prohlížeči. Ten se sice aktualizuje obvykle sám, ale je třeba jej restartovat – z tohoto důvodu tedy není vhodné, aby počítač zůstával trvale zapnutý. Prohlížeč, často s velkým množstvím záložek, tak zůstává stále aktivní a nemá možnost se aktualizovat.

Co znamená mít stále aktuální operační systém? Je tím myšleno mít nainstalovaný jakýkoli výrobcem podporovaný systém. V případě operačního systému Windows najdete přehled všech aktuálních podporovaných systémů zde: Supported versions of Windows client | Microsoft Docs. Jak zjistíte, přejít z již zastaralého systému na podporovaný ještě automaticky neznamená nutnost pořídit si tu nejnovější verzi.

Rovněž je nezbytné mít nainstalovaný a aktualizovaný antivirový program – ve školním prostředí ideálně centrálně spravovaný. Díky tomu budete mít přehled, zda program funguje a aktualizuje se, ale také co u kterého uživatele zachytil. Díky centrální správě máte antivirové programy a všechny jejich funkce pod kontrolou a aktualizace na novější verzi je tak otázka několika málo kliknutí. Centrální správa má mnoho dalších výhod, například možnost řídit i některé funkce operačního systému – třeba na dálku vynutit jeho aktualizaci.

Pokud se nechcete o aktualizace jednotlivých programů starat manuálně, požívejte Microsoft Store (takový Google Play pro počítače – budete na tom podobně jako s mobilem fungujícím v prostředí Android). V následujících řádcích vás podrobně provedeme dvěma možnými způsoby aktualizace:


Jak zkontrolovat aktualizace aplikací z Microsoft Store přímo v tomto rozhraní? 

  • spustíme Microsoft Store z nabídky Start;  
  • odklikneme ikonku Knihovna vlevo dole – druhá zespoda;  
  • vyhledáme aktualizace odkliknutím tlačítka Získat aktualizace;  
  • Microsoft stáhne a automaticky nainstaluje dostupné aktualizace;  
  • stejně tak nabídne další aplikace, které je možné stáhnout. 

Jak zkontrolovat aktualizace aplikací z Microsoft Store pomocí příkazu? 

  • Otevřeme pomocný PC program („utilitku“) Spustit pomocí klávesové zkratky WIN + R;  
  • spustíme aktualizaci aplikací z Microsoft Storu příkazem explorer.exe ms-windows-store:updates;  
  • otevře se rozhraní Microsoft Storu pro získání položek ke stažení a jejich aplikací s tlačítky Získat aktualizace, které je třeba odkliknout. 

Správci IT ve škole pak mohou centrálně řídit i aktualizace Windows – slouží k tomu například Windows Server Update Services, služba zajišťující aktualizaci softwaru pro operační systém Microsoft Windows (WSUS, https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/windows-server-update-services/get-started/windows-server-update-services-wsus).

V této souvislosti je nutné připomenout, že i samotný server zajišťující aktualizace musí být  stále zabezpečený – dodržujte přímo doporučení od Microsoftu zde: https://techcommunity.microsoft.com/t5/windows-it-pro-blog/security-best-practices-for-windows-server-update-services-wsus/ba-p/1587536

Pokud chcete spravovat software jinak než přes Windows Store, můžete využít některý ze softwarových repozitářů, datového úložiště softwarových balíčků s programy, podobně jako uživatelé Linuxu. Pro Windows je pravděpodobně nejznámější repozitář Chocolatey: https://chocolatey.org/ 

Na závěr ještě zrekapitulujme jednoduché pravidlo: pomocí aktualizací udržujete systém i aplikace bezpečnější. Nebojte se jich a aktualizujte pravidelně. Ale předtím si vždy nezapomeňte udělat zálohu. (Tématu zálohování se budeme podrobně věnovat v samostatném článku…)


Autor: Pavel Matějíček, Lektor a konzultant kybernetické bezpečnosti

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross
1
0
Byli bychom rádi za Vaši myšlenku, prosím přidejte komentář, pokud chcete.x
Skip to content