Školní informační systémy (ŠIS) pro mateřské školy

Každá škola si musí poradit s jistým množstvím administrativy, osobní dokumentací dětí i zaměstnanců a zároveň komunikací s rodiči. V tom jim mohou pomoci školní informační systémy (ŠIS), které představují moderní a efektivní způsob zpracování informací a rychlý komunikační nástroj jak uvnitř školy, tak mezi školou a rodiči.


Přínos ŠIS

Přínos ŠIS spočívá především ve vedení školní matriky, evidenci třídních knih, sledování docházky, komunikaci s rodiči, automatickém generování dokumentů, ale třeba také v plánování akcí, objednávání jídel či evidenci plateb. Smyslem je, aby všechny potřebné funkcionality měli učitelé, ředitelé i rodiče na jednom místě.


Nově budou předávat individuální údaje také mateřské školy

Zatímco pro základní a střední školy je předávání individuálních údajů o žácích do databáze MŠMT již dlouho povinné, mateřské školy zatím předávaly pouze standardní statistické výkazy. Novela vyhlášky č. 364/2005 o dokumentaci škol a školských zařízení zavádí povinnost předávat individuální údaje o dětech i pro mateřské školy, a to až od školního roku 2025/2026. Na jaře 2023 si školky budou moci poprvé vyzkoušet předávání dat z matrik a funkčnost systému. Ověřování s možností dobrovolného zapojení proběhne do roku 2025 několikrát. První ostrý povinný sběr dat se uskuteční ve školním roce 2025/2026.


Jaké informační systémy jsou na trhu pro školy

Abychom zmapovali, jaké informační systémy jsou na trhu školkám k dispozici, jaké funkcionality nabízí, a abychom společně jednali o budoucí spolupráci, uspořádali jsme na MŠMT dne 21. 11. 2022 setkání se sedmi dodavateli ŠIS pro mateřské školy: Edookit, Relax-KEŠ, Správa MŠ, Digiškolka, Edupage, Auksys, Twigsee. Z pestré škály školních informačních systémů si může každá mateřská škola zvolit ten, který jí vyhovuje nejvíce.

Věříme, že ŠIS může ušetřit mateřským školám hodně času a usnadnit jim i rodičům sledování dění ve škole.

Přehled webů školních informačních systémů


Prezentace školních informačních systémů


Obsah

  Odebírejte novinky o školství
  a vzdělávání srozumitelně a včas
  Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
  cross
  0
  Byli bychom rádi za Vaši myšlenku, prosím přidejte komentář, pokud chcete.x
  Skip to content