Služby Europassu včetně životopisu a e-portfolia jsou nově i v ukrajinštině

Ukrajinština je od konce května letošního roku již 30. jazykem, ve kterém jsou dostupné evropské služby Europassu, které pomohou lidem při vstupu na trh práce. Europass nabízí komplexní služby potřebné při hledání práce nebo brigády, které jsou zdarma, online a dostupné ve všech jazycích EU. Využijí je proto lidé nejen při hledání práce ve své zemi, ale i v zahraničí.

Rozcestník k napsání životopisu, motivačního dopisu a vytvoření e-portfolia v ukrajinštině najdete na odkaze: https://europa.eu/europass/uk.


A jaké služby Europass uchazečům o práci nabízí?

Jde v první řadě o online šablonu pro vytvoření životopisu a motivačního dopisu. Struktura obou dokladů vychází z požadavků personalistů a dalších zástupců zaměstnavatelů, jde jednoduše vyplnit a výsledné soubory se samy naformátují podle zvolené podoby šablony. Pro inspiraci, jak životopis i motivační dopis vyplnit, jsou na webu www.europass.cz připravené typové vzory dokumentů i rady a tipy, jak na to.

S Europassem si lze vytvořit také e-portfolio, což je online složka pro všechny doklady o vašich dovednostech, praxi a vzdělání. Kromě životopisu si do portfolia můžete vložit různé certifikáty, doklady o stážích nebo dobrovolnické práci, doklady o vzdělání nebo ukázky vaší práce či fotografie z různých aktivit. Pro lepší práci a správu všech uvedených služeb doporučujeme vytvořit si profil Europassu. Díky profilu budete mít služby dostupné i dlouhodobě a opakovaně, umožní vám ukládat a aktualizovat uložené dokumenty, formulovat své dovednosti a také můžete dostávat nabídky práce nebo vzdělávacích příležitostí ve Vámi zvolených lokalitách EU.


Test digitálních dovedností - další služba Europassu

Test digitálních dovedností je další službou Europassu, zatím ale není dostupný v ukrajinštině. Evropská komise v současnosti pracuje na jeho překladu do ukrajinštiny. V praxi se ukazuje, že si někteří Ukrajinci poradí i s testem v češtině nebo angličtině. Časový limit na odpovědi na otázky dává dostatečný prostor pro možnost přeložení otázek pomocí překladačů. Po testu získá každý certifikát, který si vloží do svého portfolia a ukáže zaměstnavateli, jaké digitální dovednosti má. Ukrajinci často nemají vzhledem k situaci s sebou doklady o svém vzdělání či praxi a test digitálních dovedností pro ně může být aspoň základem jejich portfolia. ​Digitální dovednosti jsou přitom potřeba pro 90 % současných pracovních míst.


Nabídka seminářů v krajích

Národní centrum Europass nabízí kromě online služeb a klientské podpory také možnost pořádání seminářů v regionech, například pro neziskové organizace na téma využití služeb Europassu pro vstup na trh práce.

V případě zájmu o uspořádání semináře se ozvěte na e-mail: europass@npi.cz


Užitečné odkazy


Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross Skip to content