Výjimka pro využívání odborných učeben

Školy budou moci dočasně, po dobu potřebnosti, využít odborné učebny financované z IROPu jako kmenové třídy. Na základě požadavku MŠMT o tuto změnu podalo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které IROP spravuje, žádost, kterou Evropská komise schválila. Výjimka je uplatnitelná na všechny projekty podpořené z IROP (nikoliv pouze v oblasti odborných učeben), pokud budou využívány k řešení situace uprchlíků z Ukrajiny.


Stanovisko Ministerstva pro místní rozvoj

Stanovisko Řídícího orgánu IROP č. 27 k výjimce z pravidel programu IROP k využití odborných učeben financovaných z IROP jako kmenových tříd


Základní informace

Vzhledem k očekávanému náporu na kapacity škol v souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny MŠMT požádalo MMR o výjimku z pravidel dotačního programu IROP. Odborné učebny financované z tohoto programu totiž po dobu udržitelnosti projektu standardně není možné využívat jako učebny kmenové a nelze je započítávat do kapacity školy, i když by na mnoha místech pro vzdělávání i mimo odborné předměty reálně mohly sloužit. A to zejména nyní, kdy bude potřeba navyšovat kapacity škol, aby mohly být ke vzdělávání přijímány i ukrajinské děti. Ministerstvo pro místní rozvoj vyhovělo žádosti MŠMT a vydalo stanovisko, že pokud budou odborné učebny využívány k řešení situace uprchlíků z Ukrajiny a nikoli pro původní účel, netřeba žádat o změnu projektu, pouze se toto popíše v nejbližší zprávě o udržitelnosti.  Neplnění původního účelu samozřejmě nebude mít pro příjemce finanční dopad. O obdobný přístup MŠMT požádalo také k odborným učebnám z Operačního programu Praha – Pól růstu (OP PPR).


Stanovisko Řídícího orgánu IROP č. 27 k výjimce z pravidel programu IROP


Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross
Skip to content