Zákaz TikToku Evropskou komisí, pozitiva a negativa

Oblíbená a riziková. To je aplikace TikTok. Zábava pro děti i dospělé je tu vykoupena bezpečnostními riziky, chuť následovat některé z video – výzev může ohrozit život. Co všechno je spojeno s touto čínskou aplikací ke sdílení krátkých videí? Proč její používání řada firem, některé státy i Evropská komise omezují, a jak se k tomu postavit ve škole? Následující článek je určen pro vedení škol, správce IT i všechny pedagogy v souvislosti s tématy digitálních kompetencí a kybernetické bezpečnosti z pohledu školy i ve výuce.


Úvod

Evropská komise zakázala na přelomu února a března svým zaměstnancům používat čínskou sociální síť TikTok na jejich pracovních zařízeních. Udělala to zejména kvůli obavám z ochrany dat. Měli byste to zvážit i na vaší škole? A co na to děti?

TikTok je oblíbenou aplikací pro sdílení krátkých videí a přitahuje miliony uživatelů z celého světa. Ačkoliv může být pro mnoho lidí zdrojem zábavy a pozitivních interakcí, existují také negativní aspekty, které by měly být zvažovány.

Jednou z hlavních výzev je obsah nevhodný pro děti. TikTok obsahuje mnoho videí, které mohou být nevhodné pro mladší uživatele, jako jsou například výzvy k nebezpečným kouskům, takzvané výzvy (challenge), jako například škrtící výzva.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/tiktok-site-blackout-challenge-20230201.html


Závadný obsah a závislost

Na TikToku se objevuje také sexuálně laděný obsah a někdy i násilí. Je nereálné, aby rodiče monitorovali, co jejich děti na TikToku prohlížejí, rodiče tento fenomén často ani neznají, nebo nechápou. Často tak bývá, nutno říci, že neúspěšně, zakazován.

Dalším problémem může být závislost na aplikaci. TikTok může být velmi návykový a mnoho uživatelů tráví hodiny procházením videí na platformě. To může vést k problémům s časovým plánováním a produktivitou, stejně jako k negativním dopadům na duševní zdraví. Děti, ale i dospělí, jsou konfrontováni s převážně patnáctivteřinovými videi, která se navíc neustále střídají, co se obsahu a kontextu týče. Dle mnohých výzkumů to vyvolává problémy se soustředěním – pokud dítě tráví tři hodiny sledováním různorodého, rychle se měnícího obsahu bez kontextu, má pak problém ve třídě udržet 45 minut pozornost. Stejně jako u jiných podobných aplikací je důležité najít rovnováhu mezi používáním aplikace a jinými aktivitami.

TikTok o problému se závislostí ví a snaží se působit na uživatele alespoň na oko pozitivně, a tak těm, kteří uvedli, že jsou mladší 18 let, zavede drobné omezení, kdy bude po hodině používání aplikace na dosažení hodiny používání upozorňovat. Nicméně po zadání hesla budou moci uživatelé ve sledování pokračovat.
Zdroj: TikTok zakročí proti závislákům. Teenagerům chce dovolit jen hodinu denně - iDNES.cz

Velkou výzvou může být porušování soukromí a bezpečnostní rovina aplikace. TikTok sbírá data uživatelů a využívá je nejen pro reklamní účely, ale panují oprávněné obavy ze zneužití ke špionáži, o kterých již v minulosti informovala i BIS.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/diplomate-soudci-politici-350-cechu-ktere-monitoroval-dodava/r~5db68ee2fcc811eab408ac1f6b220ee8/


Zákaz aplikace

Právě z výše zmíněných důvodu byl TikTok a jeho používání na pracovních zařízení zaměstnanců EK zakázán a bylo jim doporučeno aplikaci nepoužívat ani na zařízení soukromých. Podobný krok možná bude i v USA, kde se ale dokonce mluví o plošném zákazu aplikace.

Zdroj: https://refresher.cz/132052-USA-Snemovna-ma-na-stole-zakon-ktery-prezidentovi-umozni-zakazat-TikTok

Co by se stalo, kdyby byl TikTok plošně zakázán? Asi by se zvedla vlna občanského odporu, nicméně po prvních protestech by uživatelé jen přešli na jinou platformu. Krátká videa totiž od TikToku okopírovaly snad všechny sociální sítě – Instagram má své Reels, YouTube má Shorts a krátká videa najdete i na Facebooku.

Otázka pak je, jak by se k tomuto kroku postavila Čína.

Některé české firmy již k tomuto kroku přistoupili a TikTok z firemních mobilních zařízení zaměstnancům nekompromisně odstranili a jeho opětovnou instalaci zakázali. Je to podobné zákazu použití antivirového programu Kaspersky, který má stopku ve státní správě a mnoho firem a institucí včetně škol ji následuje.


Výzvy a nebezpečí

Uživatelé by také měli být opatrní na sdílení osobních údajů s neznámými lidmi na platformě. Ostatně pokutu ve výši kolem dvou milionů korun dostal nyní TikTok i od Turecka.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-turecko-udelilo-tiktoku-dvoumilionovou-pokutu-kvuli-ochrane-dat-40424477

Na TikToku mohou být dále šířeny dezinformace a falešné zprávy, což může vést k problémům s důvěryhodností a objektivitou informací. Uživatelé by měli být opatrní a kriticky posuzovat informace, které vidí na platformě – což je právě u dětí, na které aplikace cílí, podstatný problém.

Každopádně nám to jako pedagogům otevírá zajímavý prostor k diskuzi s dětmi, protože TikTok je aplikace co se týče ochrany soukromí špatná, špatný je nejspíše i její vliv na psychiku, a riziko zneužití čínským režimem je velké. Pokud jako učitelé TikTok používáte, čiňte tak s anonymním profilem, nepředávejte aplikaci kontakty, ani jiná data a oprávnění.

Zdroj: https://spajk.cz/tiktok-vas-smiruje-nejvic-ze-vsech-socek/


Autor: Pavel Matějíček, Lektor a konzultant kybernetické bezpečnosti  

Obsah

    Odebírejte novinky o školství
    a vzdělávání srozumitelně a včas
    Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
    cross Skip to content