Konvent
Ukrajina
Dokumenty
Pro vedení školy
Kariéra
Reformy
Data
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

EMA není jen hrdinka školních slabikářů, ale především katalog otevřených digitálních vzdělávacích zdrojů, a tedy i skvělý pomocník pro práci učitele. Byla vytvořena jako součást služeb Metodického portálu RVP.CZ v projektu Podpora budování kapacit pro rozvoj základních pre/gramotností v předškolním a základním vzdělávání – Podpora práce učitelů (PPUČ).

Jak EMA funguje

Největší předností tohoto systému je, že shromažďuje na jednom místě informace o otevřených materiálech pro učitele a výuku přístupné na různých portálech a webech po celé ČR. Vkládání nových materiálů do systému může iniciovat kterýkoliv uživatel RVP.CZ, případně zájemci mohou v jedné dávce vložit ručně nebo automatizovaně celá úložiště, online složky, archivy svých materiálů. Pomocí jednoduchého vyhledávání a využívání klíčových slov a tagů pak EMA pomůže najít vhodný materiál pro přípravu na výuku i pro sebevzdělávání. EMA vyhledá různé DVZ (digitální vzdělávací zdroje), zejména interaktivní cvičení, prezentace, pracovní listy či záznamy webinářů nebo celé online kurzy. Vyhledávat můžete nejen podle typu materiálu, ale i podle stupně vzdělání, kterému je materiál určen, popřípadě dle dostupnosti či licence; záleží, jaké údaje o svých materiálech předají samotní „vkladatelé“.

Sdílení zkušeností s výukovými materiály

Jedním z cílů projektu PPUČ realizovaného Národním pedagogickým institutem ČR je podpořit sdílení zkušeností učitelů s výukovými materiály na MŠ a ZŠ v rozličných oblastech, podpořit zejména principy otevřeného vzdělávání, ke kterým se projekt přihlásil v rámci plnění Strategie digitálního vzdělávání. Svým zaměřením projekt PPUČ cíleně podporuje sdílení zkušeností učitelů v oblastech rozvoje základních gramotností a v rámci kampaně Gramotnosti.pro život soustředí všechny dostupné a kvalitní materiály k tématu právě v systému EMA a v kolekcích jednotlivých uživatelů na Metodickém portálu RVP.CZ. Cílem tedy není jen nové materiály tvořit, ale angažovat učitelskou veřejnost, aby se o „zlatu“, které učitelé používají ve třídách z různých aktivit projektů a spolupráce škol, vědělo i mezi učiteli v komunitě uživatelů Metodického portálu RVP.CZ. Uživatelem Metodického portálu RVP.CZ se může stát kdokoliv. Nyní má portál na 35 000 registrovaných uživatelů a předpokládá se, že se díky inovaci jeho online služeb bude počet uživatelů nadále zvyšovat.

Každý materiál má svou „reputaci“

Současně je EMA systémem, který je se svými uživateli v kontaktu a pečlivě vyhodnocuje jejich názory, komentáře a hodnocení. Materiály řadí EMA dle jejich oblíbenosti i kvality, což umožňuje snadnější orientaci při hledání správného zdroje pro výuku. Systém hodnocení materiálů i jejich anotace vám pomohou vybrat přesně to, co zrovna potřebujete. EMA je tak reputačním systémem, který pomáhá budovat reputaci nejen jednotlivých materiálů, ale i celých úložišť a jejich správců. Chcete-li, aby se vaše úložiště v EMĚ objevilo, kontaktujte tým EMY na e-mailu ema@rvp.cz.

Vyzkoušejte EMU a najděte si svůj materiál či inspiraci (https://ema.rvp.cz/) nebo rovnou vložte pro ostatní tip na nový materiál (https://ema.rvp.cz/vlozit-material). Máte-li tip na nové materiály či celé archivy/úložiště, napište také na ema@rvp.cz a my EMU s materiály seznámíme. Pokud Vás zajímá, kdo je zapojen, prohlédněte si seznam současných partnerů EMY.

Více informací k podpoře učitelů při rozvoji digitální, čtenářské a matematické gramotnosti žáků a projektu PPUČ načerpáte na https://gramotnosti.pro/. Informace o novinkách v inovacích Metodického portálu RVP.CZ sledujte na https://blogy.rvp.cz/inovujeme/.

Inkluzi, neboli společné vzdělávání, u nás zavedl školský zákon již v roce 2005. Do většího povědomí se inkluze dostala po novelizaci školského zákona s účinností od září 2016. Zvyšování profesní připravenosti pedagogů a obecně informovanosti o společném vzdělávání je hlavním cílem projektu APIV B (Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi), který běží pod hlavičkou Národního pedagogického institutu od roku 2017. Jedním z výstupů projektu je interaktivní webová aplikace www.zapojmevsechny.cz.



 

Co je společné vzdělávání

Základním principem společného vzdělávání je zapojení všech dětí/žáků/studentů bez ohledu na zdravotní, sociální, kulturní či jiné znevýhodnění do vzdělávacího procesu. Učitelé či asistenti pedagoga a další odborníci tato znevýhodnění a speciální vzdělávací potřeby s využitím různých podpůrných opatření ve školách vyrovnávají. V rámci společného vzdělávání jsou poskytována podpůrná opatření i pro nadané nebo mimořádně nadané žáky. Podporu pro zavádění společného vzdělávání nabízí pedagogům i rodičům interaktivní webová aplikace www.zapojmevsechny.cz.

 

Podpora pro pedagogické pracovníky i rodiče

Interaktivní databáze nabízí podporu pedagogickým pracovníkům i rodičům. Využít lze chytré vyhledávání pomocí klíčového slova, mapu expertních služeb s kontakty nejen na školská poradenská zařízení, ale také na další odborníky a organizace zabývající se dětmi a jejich speciálními vzdělávacími potřebami i poradnu, prostřednictvím které můžete zkonzultovat svoji konkrétní situaci s regionálními metodiky a metodičkami. V aplikaci jsou k dispozici také ověřené vzorové materiály (jako plány pedagogické podpory a individuální vzdělávací plány), praktické příklady (např. konkrétní doporučení, postupy, testy a tipy k zamyšlení), metodiky a aktivity a domácí a zahraniční inspirace. Interaktivní databáze je webovou aplikací s širokou nabídkou různého typu obsahu, s možností kontaktovat odborníka nebo třeba zhlédnout krátká instruktážní videa z pedagogické praxe.

 

Podpora při doučování žáků ZŠ v době distanční výuky

V reakci na aktuální epidemickou situaci a s tím související uzavření škol a přechod na distanční výuku nabízí aplikace také zprostředkování doučování žáků základních škol. Díky této aktivitě je možné propojit základní školy, které mají žáky s potřebou doučování, a studenty všech pedagogických fakult, ale i dalších vybraných oborů vysokých škol, kteří mohou doučovat. Do projektu je zapojena i VOŠ JABOK (Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická) či organizace Učitel naživo. Zapojení studenti si osobním či online doučováním žáků zároveň plní předepsanou studijní praxi.

 

Podcasty Zapojme všechny

Novinkou letošního roku v rámci aplikace Zapojme všechny jsou podcasty. Nové díly jsou k dispozici vždy jednou za 14 dní ve čtvrtek. V 1. díle vede moderátorka rozhovor s maminkou 14letého mentálně postiženého chlapce, který trpí vážnou kožní nemocí a poruchou ledvin. Ve 2. díle diskutují ředitel ZŠ, ředitelka pedagogicko-psychologické poradny a ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže MŠMT o pedagogických intervencích v souvislosti s legislativními změnami ve vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných. Ve 3. díle expert na výuku skupin složených z žáků a žákyň různých národností, jazykových úrovní i věku přináší inspiraci z britského Leicesteru i tipy, jak do výuky v českých školách zapojit děti, které mají v češtině vážné mezery.

Odkazy

Události spojené s pandemií COVID-19, výukou na dálku a nezbytným posílením vybavenosti škol prostřednictvím poskytnutých mimořádných prostředků na pořízení ICT vybavení navýšily nároky na náklady a personální zajištění správy ICT v základních školách. Z tohoto důvodu MŠMT v roce 2021 zajistilo zvýšení alokace na nepedagogické pracovníky škol o 1000 úvazků pro základní školy s cílem posílit právě pozici správce ICT.



Události spojené s pandemií COVID-19 a výukou na dálku zvýšily nároky na vybavení digitálními technologiemi ve školách. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy proto na podzim 2020 poskytlo základním školám a nižším stupňům gymnázií mimořádné prostředky na pořízení ICT vybavení ve výši 1,3 mld. Kč.

V souladu se Strategií vzdělávací politiky do roku 2030+ byla také schválena revize rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (viz www.revize.edu.cz), která představuje nové pojetí oboru Informatika a zavádí novou digitální klíčovou kompetenci. Cílem Strategie 2030+ je, aby se digitální technologie staly integrální součástí života školy.

Celková intervence MŠMT

Navyšování počtu ICT vybavení však zároveň klade nároky na náklady a personální zajištění správy ICT ve školách. Z tohoto důvodu MŠMT v roce 2021 zajistilo zvýšení alokace na nepedagogické pracovníky škol o 1000 úvazků pro základní školy s cílem posílit právě pozici správce ICT. Podrobná informace s částkami pro školy na rok 2021 spolu s Normativy pro regionální školství územních samosprávných celků je zveřejněna na webu MŠMT.

Alokace byla zvýšena o cca 500 mil. korun, což přinese navýšení úvazků, které je možné využít pro pozici správce ICT. Výsledný normativ na ředitelství je uveden na následujícím grafu; ten obsahuje i původní průběh pro porovnání změny.

Zdroj: MŠMT

Co to znamená pro základní školy

MŠMT připravilo čtyři příklady, na kterých je ukázáno, o kolik se školám dle jejich velikosti úvazky na nepedagogické zaměstnance (NPZ) navýší a mohou je tudíž využít pro pozici správce ICT:

Příklad č. 1 Prvostupňová ZŠ s 5 třídami (ZŠ pouze s 1. stupněm, vždy 1 třída v ročníku)
  • tato ZŠ má pouze 1. stupeň, v každém ročníku má 1 třídu, celkem 5 tříd
  • nový normativ na ředitelství ZŠ je ve výši 1,75268 NPZ
  • nový příspěvek na správce ICT je ve výši 0,09000 NPZ, což tvoří 3,6 hodiny týdně (necelá polovina 1 pracovního dne)
  • k celkovému normativu za školu pak přísluší ještě normativ na další pracoviště (pokud ho škola má) a normativ na třídy
Příklad č. 2 Úplná ZŠ s 9 třídami (ZŠ s 1. a 2. stupněm, vždy 1 třída v ročníku)
  • tato ZŠ má 1. a 2. stupeň, v každém ročníku má 1 třídu, celkem 9 tříd (5 tříd na 1. stupni, 4 třídy na 2. stupni)
  • nový normativ na ředitelství je ve výši 2,61954 NPZ
  • nový příspěvek na správce ICT je ve výši 0,19697 NPZ, což tvoří cca 7,9 hodin týdně (cca 1 pracovní den v týdnu)
  • k celkovému normativu za školu pak přísluší ještě normativ na další pracoviště (pokud ho škola má) a normativ na třídy
Příklad č. 3 Úplná ZŠ se dvěma paralelkami ve všech ročnících (tzn. vždy dvě třídy v ročníku)
  • tato ZŠ má 1. a 2. stupeň, v každém ročníku má 2 třídy, celkem 18 tříd (10 tříd na 1. stupni, 8 tříd na 2. stupni)
  • nový normativ na ředitelství je ve výši 3,71261 NPZ
  • nový příspěvek na správce ICT je ve výši 0,39394 NPZ, což tvoří cca 15,8 hodin týdně (cca 2 pracovní dny v týdnu)
  • k celkovému normativu za školu pak přísluší ještě normativ na další pracoviště (pokud ho škola má) a normativ na třídy
Příklad č. 4  Úplná ZŠ se čtyřmi paralelkami ve všech ročnících (tzn. vždy čtyři třídy v ročníku)
  • tato ZŠ má 1. a 2. stupeň, v každém ročníku má 4 třídy, celkem 36 tříd (20 tříd na 1. stupni, 16 tříd na 2. stupni)
  • nový normativ na ředitelství je ve výši 5,00265 NPZ
  • nový příspěvek na správce ICT je ve výši 0,78788 NPZ, což tvoří cca 31,5 hodin týdně (cca 4 pracovní dny v týdnu)
  • k celkovému normativu za školu pak přísluší ještě normativ na další pracoviště (pokud ho škola má) a normativ na třídy

Metodická podpora

Ředitelky a ředitelé také mohou zdarma využít konzultace s krajským koordinátorem ICT (https://www.projektsypo.cz/e-poradenstvi.html), který jim při integraci digitálních technologií do života školy pomůže. Národní pedagogický institut ČR rovněž nabízí množství webinářů, které se této problematice věnují (https://koronavirus.edu.cz/distancni-vyuka).

Martina Běťáková je duší středního článku podpory. Stála u jeho zrodu, vytvářela jeho koncepci, vybírala kolegy do týmu a soustavně ho posunuje kupředu. Ředitelé škol a zřizovatelé pilotních okresů ji dobře znají a vědí, že se na ni mohou spolehnout. Zpětná vazba od nich vypovídá za vše. Školy nám píší, že možnosti konzultací se středním článkem jsou pro ně k „nezaplacení“ a nejlepší pomoc, kterou za poslední roky dostaly. Podpora školám a zřizovatelům je pro M. Běťákovou, vedoucí Oddělení podpory škol, srdeční záležitost.


Martina Běťáková vystudovala Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy a zajímavostí je, že byla jednou z prvních žen, které mohly na této nejstarší fakultě v oboru katolická teologie také odpromovat. Poté působila jako pedagog na Dívčí katolické střední škole v Praze, jako zástupce ředitele ZŠ a MŠ Psáry a manažer soukromé Základní školy Navis. Vede Rodinné centrum Dolní Jirčany, kde provozují dětskou skupinu a mikrojesle. Od roku 2009 působila jako lektorka kurzů efektivního rodičovství a od roku 2016 přednáší efektivní komunikaci v diplomových kurzech společnosti Montessori. Bohaté zkušenosti má také v roli veřejného zřizovatele. Od roku 2014 je místostarostkou obce Psáry, kde má na starost školství a neformální vzdělávání. Měla příležitost stát u zrodu úplně nové moderní školy pro 21. století. Aby s každodenním životem škol i žáky zůstala v kontaktu, vrátila se od letošního školního roku alespoň na jeden den opět do třídy a vyučuje na druhém stupni výchovu k občanství.

V roce 2019 Martina nastoupila na MŠMT, kde se v rámci oddělení strategie a analýz podílela na tvorbě Strategie vzdělávací politiky ČR 2030+. Možnost vést pilotáž středního článku a koordinovat podporu školám a zřizovatelům pro ni byla velkou výzvou a příležitostí. Zúročila tak své zkušenosti z praxe, samosprávy i studia, snahu o koncepčnost práce, která nepostrádá pestrost, strategické plánování, komunikační a organizační schopnosti a dovednost pružně reagovat na okamžité výzvy. Jak sama říká, ráda by svým nasazením přispěla ke zvyšování kvality našich škol. Energii a odhodlání jí k tomu dodávají dcera Františka a syn Toník.



 

MŠMT zveřejňuje Koncepci přístupu MŠMT k bezpečnosti a ochraně zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních v regionálním školství ČR a Přehled opatření pro období 2021 – 2023.


 

Praktické příklady, ukázkové hodiny a tipy do výuky jsou nově zdarma k dispozici všem učitelům českého jazyka, matematiky a ICT. Metodické příručky vznikly pod taktovkou pedagogických odborníků zapojených do metodických kabinetů projektu SYPO (Systém podpory profesního rozvoje učitel a ředitelů) Národního pedagogického institutu České republiky. Na financování projektu SYPO se podílí EU.

„Cílem metodických příruček je přinést inspiraci všem učitelům, kteří hledají nové impulsy a nápady do svých hodin,“ říká Mgr. Josef Slovák z klíčové aktivity Kabinety projektu SYPO a dodává: „Vytvořili je členové metodických kabinetů SYPO, tedy odborníci s bohatou praxí, které zajímá osobnost žáků, jejich rozvoj a radost z poznání a kteří se o tuto zkušenost chtějí podělit s kolegy.“

Tři metodické příručky nabízejí ukázky vyučovacích hodin, zamýšlejí se nad jejich přípravou, nad formulací cílů výuky a nad dalšími oblastmi didaktiky. Současně svým obsahem rezonují s hlavními cíli Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+, tedy zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro aktivní občanský, profesní a osobní život, snížit nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a umožnit maximální rozvoj potenciálů žáků a studentů.

Kabinet Český jazyk a literatura – Možnosti integrace ve výuce českého jazyka

Metodická příručka pro učitele českého jazyka na základních a středních školách zahrnuje takové cíle výuky českého jazyka, jako jsou rozvoj komunikačních dovedností nebo kognitivních schopností žáků. Prezentované příklady dobré praxe vycházejí ze současného jazyka, vztahují se k reálnému každodennímu životu žáků, např. rozhovor s YouTuberem, a mají přesah do dalších vzdělávacích oblastí, např. ochrana přírody.

Každá učební úloha má v úvodu stanovený cíl, slohově-komunikační a jazykový problém a zahrnuje fáze evokace, uvědomování si významu poznatků a reflexe. Hlavní texty doplňují didaktické komentáře k jednotlivým výukovým postupům i k výuce češtiny obecně.

Metodickou příručku najdete po kliknutí na následující obrázek.

Kabinet Informatika a ICT – 18 odstínů cloudových technologií

Cílem příručky je ukázat možnosti a způsoby zapojení cloudových technologií do výuky na základních i středních školách. Obsahuje 18 nápadů, aktivit nebo využití konkrétních aplikací, nástrojů či zařízení v hodinách informaticky zaměřených i v dalších předmětech. K základní orientaci v popisovaných aktivitách slouží kategorie jako věk/stupeň školy, vstupní požadavky na žáka, cíle aktivity, rozvíjené kompetence, potřebné hardwarové a softwarové vybavení. Součástí je popis přípravy na výuku, průběh a organizace výuky, reflexe učitele, příp. alternativní řešení či další nástroje či jiné zdroje.

Metodickou příručku najdete po kliknutí na následující obrázek.

Kabinet Matematika a její aplikace – online metodická příručka

Webová verze inspirativní metodické příručky pro učitele rozvíjejí matematické znalosti, dovednosti, ale také osobnost žáků. Nabízí sdílení ukázek vyučovacích hodin z reálné třídy a spolupráci při hlubším zamýšlení se nad přípravou výukových hodin, nad formulací smysluplných cílů propojujících kognitivní a sociální složky výuky, nad formami práce žáků, reflexemi svého učení i učení spolužáků a nad mnoha dalšími oblastmi didaktiky matematiky, které zasahují do kvalitní výuky.

Metodickou příručku najdete po kliknutí na následující obrázek.

Odkazy

MŠMT spustilo web k novému pojetí výuky informatiky. Díky revizím rámcového vzdělávacího programu informatika by se měla výuka na základních školách zaměřit více na rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí. Na novém webu revize.edu.cz najdou učitelé metodiky, učebnice a další podpůrné materiály ke stažení. Podle modernizovaného programu mohou začít školy vyučovat už od září 2021, nejpozději pak od září 2023.

Informatika je zcela zásadní pro vzdělání, profesní uplatnění i osobní život. U tohoto dynamicky se rozvíjejícího oboru přitom nedošlo od vzniku RVP ZV v roce 2004 zatím k aktualizaci. Dosavadní vzdělávací oblast obsahovala pouze požadavky na dovednosti v oblasti využívání digitálních technologií odpovídající době svého vzniku, tj. před nástupem zlomových technologií, sociálních sítí, chytrých telefonů nebo umělé inteligence,“ upozornil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

MŠMT proto ve spolupráci s pedagogickými fakultami a desítkami škol provedlo v letech 2018 až 2020 pokusné ověřování nové informatiky a digitální gramotnosti. Na základě tohoto průzkumu pak ministerstvo revidovalo rámcový vzdělávací program a souběžně vytvořilo nové učebnice, metodické materiály a vzdělávací programy pro vyučující. Všechny informace a podporu najdou vyučující na webu revize.edu.cz, který spravuje Národní pedagogický institut.

Nově by tedy vyučující měli v hodinách kromě základů uživatelských dovedností pro práci se zařízeními a aplikacemi klást důraz také na informatické myšlení. Žáci by se měli učit pracovat s informacemi, měli by umět analyzovat problém a hledat funkční řešení. Vedle porozumění principům digitálních technologií bude podstatné také jejich bezpečné a etické využívání a týmová práce.

Novým způsobem se informatika začne vyučovat na všech základních školách nejpozději od 1. září 2023, a to ve všech ročnících prvního stupně, a nejpozději od 1. září 2024 ve všech ročnících druhého stupně. Hodinová dotace se změní z jedné hodiny na prvním a na druhém stupni na dvě a čtyři hodiny. Díky náběhovému období pro zavedení změn mají školy dostatek času na přípravu učitelů, vybavení a úpravu svého školního vzdělávacího programu. Součástí podpory jsou modelové školní vzdělávací programy.

V tomto školním roce navíc školy získaly 1,3 mld. korun navíc na nákup ICT vybavení. Na rok 2021 pak MŠMT navýšilo prostředky na nepedagogické týmy základních škol, což bude znamenat 1000 úvazků IT správců v ZŠ. V tomto roce se také přidalo na tzv. ONIV (ostatní neinvestiční výdaje), ze kterých je možné hradit učební pomůcky či vzdělávání pedagogů. V případě základních škol toto zvýšení přinese dvojnásobný objem prostředků oproti loňskému roku. Dále MŠMT připravilo nový standard pro akreditaci studia k výkonu specializovaných činností koordinace v oblasti ICT. V budoucnu bude MŠMT z Národního plánu obnovy požadovat na digitalizaci škol 6,8 mld. Kč.

Jednotný metodický
portál MŠMT
V případě zájmu nám můžete zadat Váš váš e-mail a jakmile naše novinky spustíme budeme Vás informovat na Váš email. Odběr novinek samozřejmě můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content