Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Bezpečná školní ICT infrastruktura - edukační videa

Bezpečná školní ICT infrastruktura

Bezpečná a kvalitní ICT infrastruktura se stává v souvislosti s rychlým a rostoucím počtem technologií do škol zásadní a klíčovou oblastí. Školy začínají v současnosti stále častěji využívat digitální zdroje (digitální obsah, digitální nástroje, digitální hodnocení, administrativní aplikace apod.). To způsobuje, že se ve školských institucích, respektive v jejich datových a cloudových úložištích, začíná shromažďovat mnohem více dat a informací než v předchozích letech. Obzvláště distanční vzdělávání způsobilo nárůst dat z důvodů sdílené spolupráce v cloudových platformách pro vzdělávání. Učitelé během krátké doby zdigitalizovali své vzdělávací zdroje nebo je vytvořili samotní žáci. V této souvislosti je zapotřebí, aby školy věnovaly pozornost prevenci před kybernetickou kriminalitou, uvědomily si možná rizika, identifikovaly kritická místa ve své školní ICT infrastruktuře, vytvořily si preventivní bezpečnostní pravidla, aby hrozby byly předem identifikovány a předcházelo se vzniku kybernetickým útokům a zneužití.   

Následující edukační videa mají pomoci školám k zajištění bezpečné a kvalitní ICT infrastruktuře.


Obsah


Proč

Protože je potřebné z důvodu prevence i bezpečného procesu digitalizace ve školách, aby se této oblasti věnovala náležitá pozornost, přišel tým ve složení Národního pedagogické institutu ČR, Ministerstva vnitra a projektu E-bezpečí za podpory MŠMT, NÚKIB a Policie ČR se sérií videí o zajištění kybernetické bezpečnosti ve školách. Videa jsou určena jako nástroj k doplnění prezentace lektorů a ve zkrácené verzi k promítání na digipointech (audiovizuálních tabulích/projektorech) ve školách. Jednotlivá videa se zaměřují krok po kroku na kvalitní zabezpečení školní ICT infrastruktury a plánování i udržitelnost kyberbezpečnostní politiky, která také slouží i jako prevence a ochrana před kybernetickou kriminalitou.


Cíl videí

Cílem edukačních videí jako celku je dosáhnout minimálních bezpečnostních standardů v zajištění školních infrastruktur, tak aby byli ochráněni všichni zřizovatelé, ředitelé, učitelé a tím pádem i žáci - všichni uživatelé školních sítí. 


Seznam všech videí

(klikni na odkazy níže pro přehrání) 

  • V první části pětidílné série věnované kybernetické bezpečnosti technologií i kyberbezpečnostní politice se dozvíte, co vše patří do školní ICT infrastruktury, jak spolu jednotlivá zařízení komunikují a kde mohou vůbec vzniknout kritická místa. 
  • Druhá navazující část se zaměřuje na to, jak bezpečně nastavit všechna zařízení vstupujících do školní ICT infrastruktury. Jak vhodně zabezpečit digitální technologie a data vzniklá při distanční formě vzdělávání (při a po výuce na dálku).
  • Ve třetím videu naleznete návod pro kyberbezpečnostní politiku - od plánování kyberbezpečnostní politiky -  složení KB týmu, přes její efektivní prosazování ve škole až po bezpečnostní check-list i plán zvládání rizik, aby se možná rizika a hrozby dala v ICT infrastruktuře preventivně snižovat či co nejvíce elimininovat.
  • Čtvrté video je pokračování třetího videa se zaměřením hlavně na bezpečnostní check-list i plán zvládání rizik.
  • V posledním pátém videu se dozvíte, proč je důležité rozeznat kybernetický útok a jak na to. Seznámíte se také se základní klasifikací kybernetických incidentů s tím, proč je důležitý reporting a bezpečnostní audit. 

Případně si videa můžete přehrát níže.


1. video: Bezpečná školní ICT infrastruktura (1. díl)

2. video: Bezpečná školní ICT infrastruktura (2. díl)

3. video: Plánování bezpečnostní politiky a bezpečnostní ICT checklist (1. díl)

4. video: Bezpečnostní ICT checklist (2. díl)

5. video: Bezpečnostní ICT politika a minimalizace rizik


Materiály k BEZIT ve školách budou také kolektivem autorů aktualizovány i doplněny. 

Kolektiv autorů: Tomáš Hamberger, Lucie Kosová, Kamil Kopecký.

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross Skip to content