Konvent
Ukrajina
Dokumenty
Pro vedení školy
Kariéra
Reformy
Data
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Na základě dotazníkového šetření mezi českými učiteli z konce loňského školního roku přichystal portál Čestké televize ČT edu přes léto bohatou sérii prakticky využitelných materiálů pro pomoc s výukou žáků z Ukrajiny. Nyní je přehledně najdete na nové stránce www.ctedu.cz/ukrajina. Seriál Čeština s Mínou a Týnou vznikl ve spolupráci ČT s Národním pedagogickým institutem.


Portál ČT edu se zaměřil na tři oblasti vytipované samotnými učiteli: bilingvní pracovní listy pro jednotlivé předměty, výuku češtiny jako druhého jazyka a reálie české geografie, historie a kultury. V nové sekci www.ctedu.cz/ukrajina si uživatelé mohou obsah vybírat podle stupňů, předmětů nebo témat tak, aby pro ně byla selekce co nejsnazší a nejužitečnější.

Všechny materiály byly připraveny zkušenými učiteli, didaktiky a odborníky.

Součástí nabídky ČT edu jsou například aktuální adaptační aktivity, základní slovníčky, ale třeba i série videí a pracovních listů s tematikou českých historických osobností a událostí.

Důležitou novinkou je také jazykový seriál Čeština s Mínou a Týnou, který doprovázejí metodiky a listy připravené zkušenými didaktiky NPI. Materiály by měly pomoci učitelům mladších žáků-cizinců.

Je skvělé, že Česká televize takto operativně zareagovala a připravila tento vzdělávací pořad. Výuková videa jsou výborným doplněním k výuce češtiny jako druhého jazyka, kterou děti ve školách od září budou mít a nutně potřebují. Je také fajn, že videa nepoužívají zprostředkovací jazyk (v tomto případě ukrajinštinu), ale přímou metodu výuky. Tím budou přístupná všem dětem, které se budou učit česky,“ říká programová ředitelka META Kristýna Titěrová.


Využitelné odkazy


Лінія (+420) 234 812 345 призначена для загальних питаннь, які пов’язані зі шкільною освітою українських дітей в Чеських школах. Робочі години кожного робочого дня від 8:00-16:00 год. На ваші запитання відповідатимуть досвідчені фахівці, які розмовляють як українською так і чеською мовою. Також ви можете всі свої питання надсилати на електронну адресу ukrajina@msmt.cz. Якщо у вас є ще запитання про військовий конфлікт в Україні в школах? Свої відповіді ви можете знайти на сторінці для українців.

Листівка інформаційної лінії українською мовою

Linka (+420) 234 812 345 slouží pro dotazy veřejnosti, které souvisejí se vzděláváním ukrajinských dětí na českých školách. V provozu je každý všední den od 8 do 16 hodin. Na dotazy odpovídají proškolené operátorky, které hovoří jak českým tak i ukrajinským jazykem. Spolu s linkou funguje také e-mailová adresa ukrajina@msmt.cz

Letáky infolinky v češtině a ukrajinštině

Více informací k tématu

Další informace k tomuto tématu jsou k dispozici na: FAQ v době válečného konfliktu na Ukrajině (web edu.cz).

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vytvořilo pro pro školy (MŠ, ZŠ a SŠ) přehledovou tabulku, která má za cíl usnadnit využití podpůrných personálních pozic v MŠ, ZŠ a SŠ při podpoře začleňování ukrajinských dětí a žáků do vzdělávání.

Přehledová tabulka ke stažení




Střední článek podpory připravil pro potenciální zájemce o práci v týmu středního článku sérii pěti informačních setkání. Pokud vás zaujal koncept středního článku a zároveň uvažujete o profesní změně, díky těmto setkáním budete mít možnost poznat z blízka metodiky středního článku a jejich práci. V současné době střední článek působí v pilotních okresech Semily a Svitavy, ale od června 2023 plánujeme jeho postupné rozšiřování do celé ČR.

Níže naleznete:
Úvodní informace,
Přehled obsahu a termínů setkání,
Registraci,
Leták k setkáním.

Úvod

Besedy budou probíhat vždy jednou měsíčně v Praze od 9 do 13 hodin. Seznámíme Vás nejen s tím, jak to u nás funguje a co máme v plánu, ale zároveň Vám nabídneme vhled do oblastí, které se školami nejčastěji řešíme. Budete mít také možnost osobně promluvit se členy týmu a zeptat se jich na to, co Vás zajímá.

První setkání proběhne 26. září a jeho obsahem bude pouze střední článek. Následující akce zaměříme na důležité oblasti pro fungování škol a zároveň vždy shrneme aktuality ke střednímu článku a přípravy na celostátní působení.


Přehled termínů a obsahu setkání


1. Pilotáž středního článku aneb jaký je život metodika (26. 9. 2022)

Podrobné informace o tom, jak probíhá pilotáž v okresech Semily a Svitavy, co dělá centrální tým, jak vypadá každodenní práce v terénu, jaké problémy střední článek nejčastěji řeší, co se osvědčilo a co naopak ne. 


2. Dobře učit je jedna věc, řídit školu v souladu s právními předpisy druhá (24. 10. 2022)

Byť je školská legislativa poměrně obsáhlá, právnička Majka Picková Vám poskytne přehled školské legislativy v kostce: školská legislativa v právním řádu, zřizovatelé, právní formy, veřejné vs. soukromé a církevní školy, školní a vnitřní řád, jednání se zákonnými zástupci atd.


3. Jak a kým jsou školy financovány (22. 11. 2022)

V prvním roce pilotáže jsme si potvrdili, že znalost systému financování školství je slabinou nejednoho ředitele i zřizovatele. Přehledně ukážeme, s jakými penězi škola i zřizovatel hospodaří, co z jakého "balíku" je možné hradit.


4. Státní správa a samospráva aneb kdo za co odpovídá (8. 12. 2022)

Každý má v systému svou roli - ředitel, zřizovatel, školská rada, ORP, kraje a krajské úřady, ale také MŠMT, ČŠI, NPI... A ne vždy je jednoduché přesně rozlišit, kdo za co odpovídá. Debatovat budeme o tom, jaké jsou kompetence jednotlivých aktérů a kdo za co odpovídá.


5. Zřizovatel - ředitel. Jako pes a kočka? Nebo se to ve dvou lépe táhne? (11. 1. 2023)

Vztah mezi ředitelem a zřizovatelem zásadně určuje kvalitu školy, komunikace i atmosféry v obci. Proto se  tomuto tématu ve středním článku intenzivně věnujeme a chceme se s Vámi společně s panem Jiřím Holým, ředitelem Vzdělávacího institutu Středočeského kraje, podělit o zkušenosti z pilotáže i dlouholeté praxe vynikajícího odborníka.


Registrace

Přihlásit se můžete prostřednictvím on-line formuláře do 20. září 2022. Doporučujeme účast na celém cyklu, aby Vám nic důležitého neuniklo.


Leták k setkáním

V 21. století je digitální infrastruktura již nedílnou součástí školy, a proto by měla být nejen plně funkční, ale zároveň také bezpečná. Cílem MŠMT je na školách podporovat dlouhodobě bezpečné digitální prostředí a zároveň školy edukovat ohledně hrozeb z vnějšího online světa, kterému mohou čelit. MŠMT ve spolupráci s partnery zpracovalo Standard konektivity škol, který je určen zejména pro vedení a zřizovatele základních, středních, vyšších odborných škol a konzervatoří za účelem pomoci zorientovat se v dané problematice a zhodnotit si vlastní školu ve srovnání s tímto standardem.



Úvod

Dnešní svět poskytuje nepřeberné množství možností, jak zapojit moderní digitální technologie do výuky, což zvyšuje nároky nejen na pedagogy, ale také na jejich žáky. Pedagogové by měli být motivováni ve své výuce využívat digitální technologie tak, aby mohli plně rozvíjet digitální gramotnost a informatické myšlení svých žáků. Proto je zapotřebí vybudovat kvalitní digitální infrastrukturu školy, bez které hrozí, že ne všechny digitální pomůcky budou kompatibilní, plně funkční a bude je možné efektivně užívat. Školní síť také nemusí nápor připojení uživatelů zvládat, což může následně vést ke zdržování výuky a případně také k demotivaci pedagogů využívat digitální učební pomůcky ve vyučovacích hodinách. Rovněž bezpečnost, ochrana dat a odolnost školních sítí vůči případným online útokům z vnějšku je důležitá, zároveň je nutné vzít v potaz také rizikové chování uživatelů v rámci sítě školy.


Obecně ke standardu konektivity škol

MŠMT ve spolupráci s partnery zpracovalo Standard konektivity škol a jeho schválenou verzi zveřejnilo na stránkách: https://www.edu.cz/digitalizujeme/standard-konektivity-skol/. Je určen zejména pro vedení a zřizovatele základních, středních, vyšších odborných škol a konzervatoří, aby se nejen snáze zorientovali v dané problematice a porovnali a zhodnotili stávající stav, ale zejména aby dokázali lépe určit směr rozvoje školy v této oblasti a zpřístupnili žákům a učitelům a dalším zúčastněným stranám využívání digitálních technologií postavených na pevné a bezpečné školní digitální infrastruktuře. Základní technická kritéria, která jsou obsahem Standardu konektivity škol, by měla být běžným standardem pro školy ve 21. století.

Nově vytvořený standard definuje základní technická kritéria cílového stavu síťové infrastruktury a pomáhá školám budovat bezpečnou a odpovídající školní infrastrukturu, bez které není možné efektivně realizovat změny v rámci proměny obsahu vzdělávání v kontextu digitalizace.


Rozvoj vnitřní a vnější konektivity

S výše zmíněným souvisí především zajištění vnitřní a vnější konektivity, čemuž se tento standard věnuje v jednotlivých kapitolách. Zajištění vnitřní konektivity financoval Integrovaný regionální operační program (IROP) v letech 2014 – 2020 a bude dále financovat také IROP 2021 - 2027. Na Standard konektivity škol se budou odkazovat Specifická pravidla výzvy IROP pro základní školy a střední školy (SŠ, SŠ/VOŠ, konzervatoře). Projekty ZŠ a SŠ, řešící konektivitu, budou hodnoceny v souladu se Standardem konektivity škol. Informace k podpoře vzdělávací infrastruktury z IROP a vyhlášené výzvy naleznete zde: https://irop.mmr.cz/cs/irop-2021-2027/temata/vzdelavaci-infrastruktura. Výzva pro základní školy je plánována na září a výzva pro střední školy na říjen. Přehled všech plánovaných výzev IROP naleznete zde: https://irop.mmr.cz/cs/irop-2021-2027/planovane-vyzvy-irop-2021-2027

Kontakt na MŠMT

V případě dotazů či potřeby metodické podpory se můžete obrátit na digitalizujeme@msmt.cz 


Anna Stočesová Martinková (anna.stocesova@msmt.cz)
vedoucí oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Česká školní inspekce společně vydávají toto metodické doporučení pro školy s cílem připomenout základní smysl účel úprav vzdělávacího obsahu a také smysl cíle hodnocení ukrajinských žáků pobývajících na území České republiky v důsledku válečného konfliktu. Většina doporučení má samozřejmě smysl nejen pro ukrajinské žáky, ale pro všechny žáky, kteří jsou ve škole vzděláváni. Speciální úpravy směrem k ukrajinským žákům pak umožňuje platná legislativa (Lex Ukrajina). Více naleznete v jednotlivých doporučeních (níže) či celý doporučení viz text v PDF.

Jednotlivá doporučení


Začlenění žáka do vzdělávání je hlavním cílem

  • Je vhodné vnímat, že vzdělávací cíle, metody výuky i způsoby hodnocení mohou být výrazně odlišné od běžné výuky, pokud slouží k začlenění žáka do vzdělávání. A o to jde v případě ukrajinských žáků především.

Nebojte se upravit vzdělávací obsah, cílem je adaptace

  • Vzdělávací obsah, metody výuky a hodnocení průběhu a výsledků učení jsou spolu nerozlučně svázány.
  • U každého jednotlivého žáka je v první řadě vhodné brát v úvahu jeho konkrétní situaci a přemýšlet, co se tento žák potřebuje naučit, aby se co nejrychleji adaptoval v novém prostředí a mohl se co nejrychleji plnohodnotně zapojit do vzdělávání.
  • Není třeba se omezovat stereotypy a formálními pravidly či zvyklostmi, je možné být kreativní.
  • Úpravy vzdělávacího obsahu je třeba vhodnou cestou evidovat, ovšem bez nutnosti formálně upravovat ŠVP. Jde zejména o to, aby vedení školy a učitelé měli o změnách ve vzdělávacím obsahu přehled a mohli je případně smysluplně modifikovat.

Smyslem úprav vzdělávacího obsahu je efektivní zapojení žáka do vzdělávání

  • Vzdělávací obsah lze upravit tak, aby sloužil hlavnímu cíli dočasného pobytu ukrajinských žáků u nás, a tím je jejich rychlá a kvalitní adaptace a plnohodnotné zapojení do vzdělávání a do celkového života školní komunity.

Efektivním přístupem je individualizace

  • V rámci možností je vhodné výuku maximálně individualizovat, soustředit se na pokrok jednotlivých žáků, být podporující, mít trpělivost, vyjadřovat důvěru ve schopnosti a možnosti ukrajinských žáků a samozřejmě tam, kde to dává smysl a kde je to v jejich prospěch, je možné uplatňovat vyšší nároky.

Vysoká očekávání i od žáků

  • Není třeba se za každou cenu nutit k nějakým úlevám. Ukrajinští žáci nepotřebují ulevovat v nárocích na učení. Potřebují cítit zájem, podporu, povzbuzení a ocenění snahy a dílčích úspěchů. I k tomu je vhodné vztahovat jejich hodnocení.

Smysluplná nabídka vzdělávacích aktivit

  • Je potřeba porozumět situaci konkrétního žáka a pochopit jeho potřeby. Užitečnější než rozpaky či lítost bude nabídka smysluplných vzdělávacích aktivit směřujících k rychlému začlenění žáka do školního i společenského života a také důraz na bezpečné a vstřícné prostředí.
  • U ukrajinských žáků je vhodné v maximální možné míře podporovat také jejich zapojení do volnočasových činností, jejichž nedílnou součástí by měly být pohybové aktivity

Hodnocení je podporou učení

  • Školní hodnocení by mělo podporovat proces učení. To samozřejmě platí obecně, ale u ukrajinských žáků to v současné situaci platí dvojnásob. Uvažujete-li o hodnocení, je dobré se ptát, jak může toto hodnocení přispět k učení každého konkrétního žáka.
  • Hodnocení je dobré vnímat jako podporující zpětnou vazbu, nikoli primárně jako nástroj pro sběr podkladů ke klasifikaci. Pro průběžné i závěrečné hodnocení zvažte využití slovního popisu, které v současné situaci odpovídá cílům hodnocení ukrajinských žáků lépe než klasifikace.
  • Pokud slovní hodnocení zatím nevyužíváte a chcete jej využít, je třeba upravit pravidla hodnocení ve školním řádu.

Hodnocení má vliv na sebehodnocení a začlenění žáků

  • Každý žák z různých hledisek zcela přirozeně vyhodnocuje, jak je přijímán okolím.
  • Podoba a kvalita hodnocení a poskytované zpětné vazby má velký vliv na to, jestli se žák bude cítit společenstvím ostatních žáků a učitelů školy, jehož součástí se neplánovaně stal, skutečně přijímán, nebo spíše trpěn.

Vhodná je nehodnotící zpětná vazba

  • Doporučuje se využívat především metod formativního hodnocení a poskytovat ukrajinským žákům spíše nehodnotící a popisnou zpětnou vazbu k tomu, jak se jim daří postupně se začleňovat do výuky a do života třídy a školy.

Celý text v PDF




Jednotný metodický
portál MŠMT
V případě zájmu nám můžete zadat Váš váš e-mail a jakmile naše novinky spustíme budeme Vás informovat na Váš email. Odběr novinek samozřejmě můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content