Konvent
Ukrajina
Dokumenty
Pro vedení školy
Kariéra
Reformy
Data
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Na jaře 2021 se koná poslední série pravidelných setkávání učitelů MŠ a ZŠ napříč obory, předměty, aprobacemi a zkušenostmi z výuky. Tato společenství praxe pořádá projekt PPUČ (Podpora práce učitelů) Národního pedagogického institutu ČR v rámci své kampaně Gramotnosti.pro život – Učíme v souvislostech.


Dlouhodobým cílem jednotlivých akcí společenství praxe je vytvářet komunity, kde si učitelé, odborníci, akademici a zástupci neziskového sektoru navzájem poskytují podporu pro konkrétní inovace ve výuce, sdílení zkušeností a reflektivní praxi.

Oslovení učitelé jsou motivováni k dalšímu sdílení zkušeností ve výzvě Hledáme autory (učitelé jako tvůrci materiálů a blogových vstupů na Metodickém portálu RVP.CZ) a na sociálních sítích (FB stránka Gramotnosti.pro život). Společenství jsou otevřená pro všechny zájemce a je tedy možné se kdykoliv v průběhu připojit i bez účasti na předchozích setkáních (konají se online).


Nejbližší termíny společenství praxe jsou:

Společenství praxe – Předškolní vzdělávání
(31.3. 2021,
15:30)

Celou akcí vás bude provádět společně s garanty projektu PPUČ Hana Splavcová, odborná garantka předškolního vzdělávání v NPI ČR. Obsahem setkání budou např. možnosti rozvoje matematické, digitální a čtenářské gramotnosti v raném dětství.

Společenství praxe – Český jazyk a literatura
(7. 4. 2021 14:00)

Společně s lektorem Petrem Koubkem budou účastníci uvažovat nad tím, jak při výuce českého jazyka a literatury rozvíjet digitální gramotnost žáků, se zaměřením se na dostupnou podporu pro učitele.

Společenství praxe – Umění a kultura
(19. 4. 2021 14:00)

Kromě novinek na Metodickém portálu RVP.CZ se učitelé dozví o výtvarných projektech, které jsou propojené s výukou českého jazyka, informatiky, přírodovědy a dalších. Na setkání se těší Klára Hránková, redaktorka Metodického portálu RVP.CZ, Kateřina Černá, učitelka výtvarné výchovy v ZŠ Besednice, a Kateřina Círová, učitelka výtvarné výchovy v ZŠ Kunratice v Praze.

Společenství praxe – Matematika
(20. 4. 2021 15:00)

Programem budou provázet Hana Lišková a Michaela Kaslová. Společně s garanty projektu PPUČ se můžou učitelé věnovat tématu rozvíjení matematické gramotnosti, přechodu dítěte z MŠ na 1. stupeň ZŠ nebo úskalí při zanedbání rozvíjení činností v oblasti matematických představ.


Na všechny temírny společenství praxe je možné se přihlásit přes formulář po kliknutí níže.


Další termíny společenství praxe jsou již známé:

Cizí jazyky
22. 4. 2021
(14:00 – 16:00)

Člověk a svět práce
3. 5. 2021
(14:00 – 16:30)

1. stupeň
6. 5. 2021
(13:00 -16:00)

Člověk a příroda
11. 5. 2021
(14:00 – 17:00)

Informatika
13. 5. 2021


Více informací o společenství praxe naleznete po kliknutí na obrázek.



Střední článek podpory ve dnech 25. a 26. března představil své plány ředitelům základních a mateřských škol v semilském a svitavském regionu, které byly vybrány pro pilotáž.

Právě tady bude tým středního článku poskytovat pomoc v metodické a legislativní oblasti, která ředitelům svazuje ruce čím dál víc, propojovat místní aktéry ve vzdělávání a koordinovat výměnu zkušeností, příkladů dobré praxe a zpětnou vazbu mezi jednotlivými školami, zřizovateli a ministerstvem.


Hlavní myšlenka naší práce:

„Podpora škol všude tam, kde ji potřebují, aby měly volné ruce a dostatek času i energie na kvalitní pedagogickou práci.“

Tým středního článku

To je mantra týmu středního článku pro následující dva roky. Bude se jednat skutečně o podporu nikoli řízení. Ředitelům nabídneme koncentrovanou pomoc při zachování autonomie škol i role zřizovatelů. Podpoříme pestrost a rozmanitost dané oblasti a zároveň se zasadíme o to, aby každé dítě dostalo kvalitní vzdělání v místě, kde žije.


Na obrázku: Tým středního čláku v akci na online konzultaci


Své případné dotazy nám můžete kdykoliv posílat na e-mail stredniclanek@msmt.cz.


V návaznosti na přesun školní výuky do distanční formy v online prostředí vyvstává řada otázek souvisejících s kyberbezpečností ve vzdělávání. Jak bezpečně vyučovat na dálku, jak efektivně eliminovat rizika při používání digitálních technologií, kam směřovat pozornost a obezřetnost rodičů i dětí při každodenním virtuálním školním i mimoškolním setkávání?

Na dané téma v uplynulých dnech diskutovali odborníci v panelové diskuzi, kterou připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost.


Podívejte se na následující video ukázku, co Vás čeká níže v textu a na záznamech obou panelů z konference MŠMT a NÚKIB ke kyberbezpečnosti.


Téma kybernetické bezpečnosti se stalo ve vztahu k dětské populaci zcela zásadním. Do nové formy distančního online vzdělávání byli aktuálním celospolečenským děním rychle začleněni učitelé, děti i rodiče. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy proto zásadním způsobem výuku informatiky posílilo i v rámcovém vzdělávacím programu. „Ve spolupráci s Národním úřadem kybernetické a informační bezpečnosti apelujeme na bezpečné digitální dovednosti a kompetence nejen při sdílení a vyhodnocování informací, ale i při samostatné online výuce, při správě přihlašovacích údajů žáků, při zabezpečování a sjednocování komunikačních platforem,“ 

dodává Mgr. Jaroslav Faltýn, ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže MŠMT.

Nosná myšlenka kybernetické bezpečnosti byla proto diskutována ve dvou blocích panelové diskuze:

  • První blok (viz video „První blok“) se věnoval online výuce a bezpečnosti se zaměřením na pedagogy a ředitele škol, kterým byla nabídnuta doporučení na vzdělávací i preventivní aktivity ve vztahu ke kybernetické bezpečnosti i osvětleny pojmy jako kyberzlobení, kyberšikana či internetoví trollové.
  • Ve druhém bloku se pozornost věnovala spolupráci rodičů a škol při ochraně dětí v online světě. 

„V online prostředí nám hrozí značná kybernetická rizika, která můžeme snižovat vzděláváním a prevencí. I díky této odborné panelové diskusi přispíváme k ochraně nejzranitelnější skupiny obyvatel, jakou jsou právě děti“,

doplňuje Mgr. Luboš Fendrych, ředitel odboru vzdělávání, výzkumu a projektů NÚKIB

Záznam z prvního bloku: Online výuka a bezpečnosti se zaměřenín na pedagogy a ředitele škol

https://youtu.be/tF1tbJpOSrc

Záznam ze druhého bloku: Online výuka a bezpečnosti se zaměřením na spolupráci rodičů a škol při ochraně dětí v online světě

https://youtu.be/aQrGmBeu8Wc

Další aktivity MŠMT a NÚKIB ke kyberbezpečnosti v roce 2021

Z důvodu potřebnosti dlouhodobého a efektivního zacílení na oblast online bezpečnosti právě Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy spolu s Ministerstvem vnitra a Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost plánuje vzdělávací i osvětové akce na celý tento rok.

„Začátkem března NÚKIB ve spolupráci s MŠMT také otevřel veřejnosti aktualizovaný kurz Bezpečně v kyber! Kurz základů rizikového chování na internetu (nukib.cz), na který i tématicky navazuje tato panelová diskuze věnující se tématům kybernetické bezpečnosti“,

uvádí gestor agendy MŠMT Mgr. Jaroslav Faltýn

MŠMT připravilo zásadní proměnu vzdělávání pro základní školy v ČR – proměna vychází z trendů, kdy je potřeba, aby školní vzdělávání vybavovalo žáky ZŠ dovednostmi potřebnými pro bezpečný pohyb v on-line prostředí a pro bezpečnou práci s daty, včetně osobních.

V souvislosti s dětskou populací vnímáme, že téma kybernetické bezpečnosti se stalo zcela zásadním. Více než 10 let se velmi dramaticky, dynamicky rozvíjí možnosti dětí s ohledem na pobyt na internetu, paralelní procesy jako masivní nárůst chytrých telefonů, dostupnost obsahu zaměřeného na děti na internetu a další znamenají, že se dětí také týkají rizika, která souvisí s pohybem na internetu, a proto je zásadní věnovat této oblasti pozornost patřičně odborně zajištěnou, 

říká k tématu diskuse Mgr. Faltýn

Účastníci panelové debaty pořádané MŠMT a NÚKIB

Mgr. Tomáš Hamberger

Pedagog, který prosazuje moderní trendy ve vzdělávání a hledá inspiraci ve finském vzdělávacím systému. Je autorem několika úspěšných projektů pro žáky základních škol zaměřených na boj proti kyberšikaně, kybergroomingu a fake news (např. Škola bezpečně on-line). V současnosti působí jako poradce náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro oblast digitalizace a inovací a technického vzdělávání a jako poradce předsedy vlády České republiky pro oblast školství.

Mgr. Jaroslav Faltýn

Na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR řídí odbor základního vzdělávání a mládeže. Jednou z prioritních agend je proměna obsahu základního vzdělání, a to i s důrazem na informatiku, digitální gramotnost, kritické myšlení a bezpečnost. Mezi klíčové agendy odboru patří i oblast primární prevence. Jako předseda DigiKoalice se v roce 2021 zaměřil na téma kyberbezpečnosti.

Mgr. et Mgr. Lucie Kosová

Dlouhodobě působila jako pracovník i odborný lektor ve specializaci na rizikové chování dětí a mládeže. Nyní působí na oddělení vzdělávání NÚKIB jako metodik. Zaměřuje se na oblasti vzdělávání, prevence, metodické podpory v kybernetické bezpečnosti pro zaměstnance státní správy i pedagogické pracovníky. Je autorkou online vzdělávacích materiálů.

doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D.

Vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, vedoucí projektu E-Bezpečí a laboratoře digitálních technologií Digidoupě. Zaměřuje se na rizikové formy komunikace v online prostředí (kyberšikana, kybergrooming, sexting, rizika sociálních sítí, hoaxy a dezinformace, předsudečná nenávist v online prostředí apod.), ale také na pozitivní způsoby využívání technologií v reálném životě.

plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová

Vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR. Prevenci kriminality a tématu bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích se v rámci resortu ministerstva vnitra a Policie České republiky věnuje 16 let. Na základě preventivních priorit a trendů se podílí na zavádění nových témat do policejní preventivní práce. Je členkou Republikového výboru pro prevenci kriminality.

Mgr. et Bc. Libor Klubal, Ph.D.

Učitel matematiky, informatiky a programování s reálnými zkušenostmi ze základního, středního a vysokého školství. Své první pedagogické zkušenosti získal na Wichterlově gymnáziu v Ostravě-Porubě, kde působil také 8 let jako zástupce ředitele a částečně i ICT koordinátor. Nyní vyučuje matematiku a informatiku na Základní škole ve Štítině a své zkušenosti pak předává jako odborný asistent na Pedagogické fakultě v Ostravě.

Mgr. Jaroslav Jirásko

21 let je ředitelem ZŠ v Lázních Bělohrad. Dále se věnuje lektorování, mentorování, v médiích vystupuje jako komentátor a glosátor českého školství. Je viceprezidentem Asociace ředitelů ZŠ a jedním ze zakládajících členů Učitelské platformy. Publikuje v časopisech Řízení školy, Učitelské noviny aj. Jeho motto zní: ”Přestaňme už řešit, co učit, ale bavme se o tom, jak učit.”

Ing. Vojtěch Sikora

Bezpečnostní analytik, je členem Vládního CERTu České republiky GovCERT.cz, mezi jehož hlavní úkoly patří řešení kybernetických bezpečnostních incidentů regulovaných subjektů, analýza bezpečnostních opatření nebo hodnocení zranitelností v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Jan Kršňák

Je zakladatelem stránek digideti.cz, kde se rodičům nabízejí rady a inspirace, jak postupovat s výchovou dětí během digitalizace společnosti a algoritmizace lidského nitra. Zabývá se též alternativním vzděláváním, intuitivní pedagogikou a rozvíjí koncept interdisciplinárního učení „Barevné sítě poznání“. Podílel se na knihách „Jak se učí živě?“, „Kdyby lidi byli stromy“. Je také autorem příručky pro digitální časy „Hra s jednoduchostí života“.

Diana Burdová

Je absolventkou Smíchovské střední průmyslové školy (obor Informační technologie) a nyní také studentkou stejného oboru na Vysoké škole ekonomické v Praze. Během svého studia na střední škole se podílela na vytvoření nového učebního oboru Kybernetická bezpečnost a při této příležitosti založila projekt Peer program, který poskytuje mateřským a základním školám v České republice jedinečné programy „kyberprevence“ využívající peer efektu, tedy vrstevnického předávání zkušeností. V rámci projektu se od roku 2018 podařilo uskutečnit 475 programů na celkem 101 školách a oslovit tak 9077 žáků.

Alena Minxová

Dlouhodobě se zabývá vzděláváním dospělých, komunikací a marketingem. Má dvě děti (6. a 9. třída ZŠ), uvědomuje si důležitost online bezpečnosti a orientuje se v této problematice, tak aby mohla své děti chránit. Pomáhá ostatním rodičům a doporučuje aktivní přístup k prevenci: „Neříkejme si ‚to se nám nemůže stát‘, ale pojďme udělat všechno pro to, aby se nám to nestalo.“


Ve středu 24. března představili zástupci středního článku podpory své poslání a plány dalším významným aktérům ve vzdělávání v regionech Semily a Svitavy. Pozvaní byli z řad Místních akčních skupin (MAS), Místních akčních plánů rozvoje vzdělávání (MAP) a účastnili se také zástupci Národního pedagogického institutu ČR.


„Mise“ středního článku v pilotním projektu, který právě odstartoval a poběží dva roky, spočívá: 

  • v profesionalizované pomoci školám a zřizovatelům, která jim odlehčí v jejich přetíženosti,
  • v posílení oboustranné komunikace a spolupráce zejména mezi ministerstvem a jednotlivými školami
  • a v propojování místních aktérů ve vzdělávání.

Místní aktéři totiž mají důležité informace a bohaté zkušenosti z praxe, své území znají nejlépe a přesně vědí, jak je možné pomoc zacílit. Je zapotřebí, aby organizace, které mají vzdělávání pod patronátem, spojily své síly, aby mohla být podpora systémová a netříštila se. České školství má hodně bolístek a potřebuje komplexní pomoc. Střední článek bude zastávat podpůrnou roli a koordinovat spolupráci se všemi, kteří mohou školám v tomto ohledu pomoci.


Své případné dotazy nám můžete kdykoliv posílat také na e-mail stredniclanek@msmt.cz.


Chybí Vám sdílení s kolegy? Potřebujete novou inspiraci do výuky? Přijďte na online pískoviště, které je novou virtuální aktivitou pro učitele nabídnutou od letošního března projektem Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů (SYPO) Národního pedagogického institutu České republiky.



Praktické využívání informací

Projekt SYPO podporuje učitele při distanční výuce již téměř rok prostřednictvím webinářů přinášejících tipy, konkrétní nástroje a aplikace. „Pískoviště na úspěch webinářů přímo navazuje a naši podporu ještě rozšiřuje – od přijímání informací k jejich praktickému a aktivnímu používání,“ říká Jiří Nekola, hlavní projektový manažer SYPO, a dodává: „Na našem online Pískovišti účastníci


Pískoviště pro 15 pedagogů

Pískoviště v rámci přátelského setkání s kolegy v online prostoru vybízí ke sdílení zkušeností, získávání nových informací a inspirace k vybranému tématu vzdělávání. Pískoviště tvoří samotní účastníci za účasti moderátora, ale bez odborného výkladu lektora. Učitelé tak mohou prezentovat své tipy k metodice výuky z vlastní praxe, podělit se s kolegy o své zkušenosti a sdílet s nimi své nadšení.  Každé online pískoviště probíhá v aplikaci Zoom a je určeno nanejvýš pro 15 pedagogů.

Motivace žáků a online komunikace

Aktuálními tématy pískoviště jsou motivace a aktivizace žáků při online výuce na II. stupni základní školy, efektivní online komunikace se žáky na I. stupni základní školy, sdílení online pracovních listů a zpestření výuky zábavnými kvízy Quizizz. Pro pískoviště můžete také sami navrhnout téma, které vás zajímá.

Chcete-li se podělit o své nápady nebo získat novou inspiraci, přihlaste se na pískoviště.



Jak úspěšně komunikovat s rodiči žáků? Jak podpořit děti se SVP? Jaké výukové strategie používat? Co je nového ve školské legislativě?  Jak pracovat s dětmi s ADHD, SPU, PAS? Jak ve výuce podpořit žáky s odlišnými a jinými kulturními podmínkami?  Jak připravit vzdělávací nabídku pro dvouleté děti? Jak ve škole podpořit nadání? Jak efektivně používat formativní hodnocení? 


Odpovědi na tyto a mnohé další otázky naleznou učitelé a další pedagogičtí pracovníci v interaktivních šedesátiminutových webinářích, které realizuje projekt APIV A – Společné vzdělávání a podpora škol krok za krokem ve spolupráci s Metodickým portálem RVP.CZ již od roku 2019.

Metodické webináře cílí na podporu a posílení profesních kompetencí pedagogických pracovníků pro inkluzivní vzdělávání a akcentují aktuální témata školské praxe. Metodickou podporu lektorsky zajišťují zkušení odborníci, kteří v projektu spolupracovali na vytvoření a pilotním ověření vzdělávacích modulů v systému DVPP.

Zajímají Vás efektivní celoškolní programy prevence rizikového chování? Chcete vědomě utvářet a udržet zdravé klima třídy/školy? Přemýšlíte nad možnostmi a úskalími inkluzivní edukace žáků se smyslovým postižením? Obáváte se, že Vám hrozí vyhoření? Potřebujete poradit s vykazováním podpůrných opatření ve školní matrice? Chcete znát dopad posledních legislativních změn v poskytování podpůrných opatření na pedagogické pracovníky? 

Odpovědi nabízíme ve více než 30 tematických webinářích, u kterých evidujeme již 48 000 zhlédnutí.

Mezi nejsledovanější témata za rok 2020 patří:

  • Komunikace školy a rodiny
  • Legislativní ukotvení vzdělávání žáků se SVP
  • Vzdělávání žáků s odlišnými kulturními a jinými životními podmínkami.


Kde existující videa najdete?

Kolekci webinářů projektu APIV A – Společné vzdělávání a podpora škol krok za krokem můžete zhlédnout na portálu RVP.cz.


Na jaká témata webinářů od APIV A se můžete těšit v roce 2021? 

  • 30. 3. Plán pedagogické podpory v praxi
  • 6. 4. Výuka žáků s tělesným postižením a zdravotním oslabením v průběhu distanční výuky
  • 13. 4. Distanční výuka a její dopad na vzdělávání žáků s LMP
  • 20. 4. Podpůrná opatření pro žáky se zrakovým a sluchovým postižením v současné praxi
  • 27. 4. Práce s portfoliem v předškolním vzdělávání a propojení s formativním hodnocením
  • 4. 5. Strategie řízení výuky v ZŠ
  • 11. 5. Podpora žáka s ADHD inklinujícího k prožitkům stresu a úzkostnosti
  • 15. 6. Zdravé klima jako jedna ze základních podmínek pro kvalitní vzdělávání (nejen) dvouletých dětí v mateřské škole
  • 22. 6. Pedagogická diagnostika v základním vzdělávání
  • 29. 6. Formativní hodnocení v praxi
  • 24. 8. Dysfázie nebo SPU?
  • 31. 8. Podpůrná opatření pro vzdělávání žáků se SVP v předškolním vzdělávání
  • 7. 9. Podpora při vzdělávání žáků s PAS
  • 5. 10. Podpůrná opatření pro vzdělávání žáků se SVP v základním vzdělávání
  • 12. 10. Klima v heterogenní třídě a podpora klimatu učitelem
  • 19. 10. Realizace vzdělávání dvouletých dětí
  • 2. 11. Digitální technologie jako nástroj individualizace výuky v heterogenní třídě
  • 2. 11. Vzdělávání dětí a žáků nadaných
  • 9. 11. Pedagogická diagnostika v předškolním vzdělávání
  • 23. 11. Syndrom vyhoření v pedagogické profesi – dopingové strategie
  • 30. 11. Jak pracovat s dítětem, žákem s odlišnými kulturními a jinými životními podmínkami
  • 7. 12. Zkušenosti s postupy diferenciace a individualizace při vzdálené výuce



Máte chuť a odhodlání pomáhat českému školství? Hledáte smysluplnou a různorodou práci? Máte bohaté zkušenosti z oblasti vzdělávacího systému? Pak pro Vás máme zajímavý tip: hledáme metodika středního článku podpory pro okres Semily.


Co Vás čeká?

  • Na této pozici budete rychlou spojkou mezi MŠMT a zástupci škol, zřizovateli i ostatními významnými regionálními aktéry ve vzdělávání.
  • Budete mít na starost svou rodinu škol a jejich zřizovatelů, kterým budete poskytovat metodickou podporu především v nepedagogické oblasti.
  • Úkolem metodika je přinášet a předávat zajímavé podněty, informace a příklady dobré praxe. 
  • Společně s dalšími kolegy budete pracovat v týmu, který povede koordinátor středního článku pro okres Semily  Jaroslav Jirásko. Seznamte se prosím v článku o něm.

Co u nás získáte?

  • Možnost předávat své zkušenosti,
  • dělat práci, která nezevšední,
  • skvělý tým a spoustu benefitů!

Máte zájem a chcete se přihlásit?

Motivační dopis se strukturovaným životopisem (včetně uvedení telefonního čísla a e-mailové adresy), zasílejte:

  • na adresu posta@msmt.cz, nebo prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Karmelitská 529/5, 118 12 Praha 1,
  • nebo podejte osobně na podatelnu služebního úřadu v úředních hodinách na výše uvedené adrese,
  • nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky (ID datové schránky služebního úřadu: vidaawt),
  • a do předmětu zprávy uveďte „Odborný/á referent/ka v oddělení podpory škol MŠMT, č. j.: MSMT-VYB-57/2021-2“.

Neváhejte a přihlaste se, lhůta pro podávání žádostí je do 26. 3. 2021.


MŠMT vydalo Doporučení k distanční výuce a duševnímu zdraví. Tento metodický materiál přináší základní informace a doporučení pro on-line výuku, individuální konzultace a péči o duševní zdraví. Vyučující zde rovněž najdou tipy, jak se připravit na návrat žáků do škol, nebo odkazy na materiály, které mohou doporučit rodičům svých žáků.

Česká školní inspekce zároveň vydala tematickou zprávu k distančnímu vzdělávání v základních a středních školách, která shrnuje přístupy, posuny a zkušenosti škol rok od nástupu pandemie nemoci COVID-19.

Dokumenty ke stažení naleznete níže:


Zápisy budoucích prvňáčků do základních škol a dětí do mateřských škol jsou na obzoru. Ty letošní proběhnou distančně, bez přítomnosti dětí stejně jako vloni. Covid-19 zaběhnuté způsoby mění. K tomuto tématu přichystal tým středního článku podpory pro ředitele v okresech Semily a Svitavy konzultace: 9. března 2021 k zápisům do mateřských škol a 10. března 2021 do základních škol.


Zájem o obě akce byl značný, účastnilo se vždy kolem 40 ředitelů a ředitelek a otázek během on-line setkání padlo hodně. Týkaly se nejenom samotných zápisů, ale i momentálně palčivých témat - testování dětí a očkování pedagogů. Prostor k diskuzi je přínosný obzvlášť v této náročné době. Jsme proto rádi, že můžeme tímto způsobem ředitelům pomoci. Konzultace, to nejsou jen otázky a odpovědi, někdy přináší i zajímavé inspirace. Například možnost přichystat pro rodiče a děti virtuální den otevřených dveří školky.


Video Konzultace k zápisům do ZŠ

10. března 2021, online

Ti, kteří se nemohli účastnit, nemusí zoufat. Akci jsme nahrávali a videa najdete níže. MŠMT také připravilo podklady související se zápisy do MŠ a ZŠ, které najdete na metodickém portálu www.edu.cz v databázi metodických materiálů.


Materiály k videu ke konzultacím zápisů do MŠ

Zápisy k předškolnímu vzdělávání se konají dle § 34 školského zákona v období od 2. května do 16. května 2021.

Aby se mohly mateřské školy na realizaci zápisu včas připravit a o průběhu zápisu mohly informovat rodiče s dostatečným předstihem, vydává MŠMT metodické doporučení k zápisům do MŠ:


Své případné dotazy nám můžete posílat také na e-mail stredniclanek@msmt.cz.


MŠMT představilo v březnu 2021 hlavní úpravy maturit, závěrečných zkoušek a absolutorií pro školní rok 2020/2021. Červeným písmem a žlutým zvýrazněné části popisují nové změny MZ v březnu 2021 oproti úpravám MZ v lednu 2021. Změny se týkají pouze maturitních zkoušek. U závěrečných zkoušek a absolutorií se nic nemění. Více informací o změnách mezi lednem a březnem 2021 naleznete v následující infografice a textu.


Obsah


Infografika se změnami (leden až březen 2021)



Úpravy maturitních zkoušek (březen 2021)

Společná část MZ

  • Didaktické testy (DT) proběhnou v jarním zkušebním období v posunutých termínech, a to ve dnech 24., 25. a 26. května 2021. Posunutí těchto termínů se odvíjí od termínu konání jednotných přijímacích zkoušek, které se uskuteční ve dnech 3. a 4. května 2021 pro 4leté obory a 5. a 6. května 2021 pro víceletá gymnázia.
  • U DT byl již dříve prodloužen časový limit na jejich vypracování, u českého jazyka a literatury a u cizích jazyků shodně o 10 minut, u matematiky o 15 minut.
    • Konkrétně tedy budou mít žáci na vypracování DT z ČJ 85 minut, z cizího jazyka 110 minut a matematiky 135 minut. U výběrové zkoušky Matematika rozšiřující zůstává čas nezměněn. Prodloužení časového limitu na vypracování DT se bude týkat všech maturujících, kteří v jarním a podzimním zkušebním období 2021 budou konat řádnou, opravnou nebo náhradní zkoušku formou DT, včetně mimořádného termínu.
  • Nově se mimořádný termín DT týká pouze žáků, kteří se vzdělávali ve školním roce 2020/2021, podali přihlášku k maturitní zkoušce do 1. prosince 2020 a nemohli se k řádnému termínu DT dostavit z důvodu karantény/nemoci COVID-19.
  • mimořádný termín DT proběhne v jarním zkušebním období (ve dnech 7., 8. a 9. července 2021).
  • Nově se zohlednila pokračující situace žáků (definovaných oborů vzdělání), kteří konali nebo nadále konají v období od 12. října 2020 do konání DT nařízenou pracovní povinnost nebo dobrovolnickou práci v zařízení poskytujícím zdravotnické či sociální služby. Pokud tito žáci odpracovali minimálně 160 hodin, DT nekonají a budou automaticky hodnoceni v DT „uspěl“. Do hodnocení se bude počítat výsledek všech předmětů odpovídajících obsahu vzdělávání ověřovaného zkouškou z českého jazyka a literatury nebo cizího jazyka za ročníkové vysvědčení, tj. za 2. pololetí v 1. až 3. ročníku (případně u nástavbového studia v 1. ročníku),
  • v posledním ročníku pak vysvědčení za 1. pololetí. Tito žáci se však mohou také rozhodnout, zda tyto zkoušky budou konat; v případě neúspěchu u zkoušek budou automaticky hodnoceni jako „uspěl“ podle uvedeného.
  • Posunuje se období, ve kterém se mohou konat profilové zkoušky, a to ze stávajícího období od 16. května do 25. června – nově od 1. června do 23. července 2021, stanovení konkrétních termínů je na rozhodnutí ředitele školy. V období od 19. dubna do 23. července 2021 se budou konat zkoušky profilové části MZ formou písemné práce, písemné zkoušky a praktické zkoušky s tím, že nadále platí, že praktické zkoušky je možné na základě rozhodnutí ředitele školy realizovat až do 27. srpna 2021 (po předchozím doplnění praktického vyučování v průběhu měsíce července a srpna).
  • Nově se stanovuje, že předměty profilové části MZ přesunuté novelou školského zákona č. 284/2020 Sb. ze společné části maturitní zkoušky (český jazyk a literatura a cizí jazyk) se stávají zkouškami nepovinnými. Je tedy na rozhodnutí žáka, zda je konat bude nebo nebude (neplatí pro uchazeče, kteří konají opravnou či náhradní zkoušku). V případě, že je konat nebude, nebudou součástí hodnocení na maturitním vysvědčení (ani přepočtem z průměrů z předmětů v přechozím období). Z hlediska školských právních předpisů budou zkoušky ve společné části MZ (DT z českého jazyka a literatury a DT z cizího jazyka) považovány za plnohodnotné zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka.
  • Písemné práce z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka nebudou zahrnuty do profilové části maturitní zkoušky (neplatí pro uchazeče, kteří konají opravnou či náhradní zkoušku).
  • Řediteli školy je umožněno stanovit náhradní způsob konání praktických zkoušek, změnu formy, délky
  • i způsobu hodnocení (místo praktické zkoušky může zvolit například vypracování maturitní práce s obhajobou či písemnou zkoušku).

Vzdělávání ve 2. pololetí a ukončování posledního ročníku vzdělávání

  • K maturitní zkoušce v jarním zkušebním období bude připuštěn každý žák, který k ní podal přihlášku a který prospěl v 1. pololetí školního roku 2020/2021. Těm žákům, kteří nebyli z některého předmětu v 1. pololetí školního roku 2020/2021 hodnoceni nebo byli hodnoceni nedostatečně, bude umožněno vykonat zkoušku k dokončení klasifikace nebo opravnou zkoušku do konce března 2021 (tak, aby se v případě jejího úspěšného vykonání mohli účastnit písemných a praktických zkoušek, které mohou být konány v období od
    dubna 2021).
  • S ohledem na objektivní výpadek prezenčního vzdělávání se ředitelům škol doporučuje, aby se v rámci výuky ve 2. pololetí zaměřili pouze na maturitní předměty a praktické vyučování, a připravovali tak žáky na ukončení vzdělávání. Celkové hodnocení na vysvědčení za 2. pololetí pak bude vytvořeno pouze z hodnocení předmětů, které budou v tomto pololetí vyučovány.
  • Vysvědčení za 2. pololetí školního roku 2020/2021 bude pro žáky, kteří nebudou konat praktické vyučování v měsících červenci a srpnu 2021, vydáno nejpozději dne 21. května 2021 s ohledem na případně stanovené dny volna k přípravě na maturitní zkoušky. Pro žáky konající praktické vyučování v červenci a srpnu bude vysvědčení předáno v den, který je pro něj posledním dnem období školního vyučování.

Závěrečné zkoušky

Závěrečná zkouška v oborech vzdělání, v nichž se dosahuje stupně středního vzdělání

  • K závěrečné zkoušce bude připuštěn žák, který úspěšně ukončil 1. pololetí závěrečného ročníku oboru vzdělání, který se ukončuje závěrečnou zkouškou. Těm žákům, kteří nebyli z některého předmětu v 1. pololetí školního roku 2020/2021 hodnoceni nebo byli hodnoceni nedostatečně, bude umožněno vykonat zkoušku k dokončení klasifikace nebo opravnou zkoušku do konce května 2021 (tak, aby se v případě jejího úspěšného vykonání mohli účastnit závěrečných zkoušek, které mohou být konány v období od 1. června 2021).
  • Závěrečná zkouška proběhne standardním způsobem. Vzhledem k současné situaci, kdy neprobíhá odborný výcvik, se nově prodlouží období pro konání závěrečné zkoušky do konce měsíce srpna 2021. Tím bude dán prostor pro realizaci praktického vyučování, které bylo omezeno ve 2. pololetí předchozího školního roku a je výrazně omezeno i v tomto školním roce.

Závěrečná zkouška v oborech vzdělání, v nichž se dosahuje stupně středního vzdělání s výučním listem

  • K závěrečné zkoušce bude připuštěn žák, který úspěšně ukončil první pololetí školního roku 2020/2021 závěrečného ročníku oboru vzdělání, ve kterém se dosahuje stupně středního vzdělání s výučním listem.
  • Závěrečné zkoušky se budou skládat ze dvou dílčích zkoušek. Pro všechny žáky bude povinná praktická zkouška a ředitel školy stanoví, zda druhou zkoušku budou žáci konat formou písemné zkoušky, nebo ústní zkoušky. Pořadí dílčích zkoušek stanoví ředitel školy a u písemné zkoušky se doba trvání prodlužuje o 30 minut.
  • Ministerstvo ředitelům škol umožní, aby se konalo praktické vyučování i o prázdninách. Tím bude dána řediteli školy možnost a prostor pro doplnění praktických dovedností, který byl omezen ve druhém pololetí předchozího školního roku a je výrazně omezen i v tomto školním roce. S tím souvisí i umožnění školám splnit praktickou přípravu žáků ve vybraných oborech vzdělání za účelem získání řidičského nebo svářečského oprávnění.

Vzdělávání ve 2. pololetí a ukončování posledního ročníku vzdělávání

  • S ohledem na objektivní výpadek prezenčního vzdělávání se ředitelům škol doporučuje, aby se v rámci výuky ve 2. pololetí zaměřili pouze na předměty související se závěrečnou zkouškou a praktické vyučování, a připravovali tak žáky na ukončení vzdělávání.
  • Celkové hodnocení na vysvědčení za 2. pololetí pak bude vytvořeno pouze z hodnocení předmětů, které budou v tomto pololetí vyučovány.
  • Připravený model závěrečné zkoušky pro rok 2020/2021 umožňuje školám ověřit znalosti žáků v souladu s rámcovými vzdělávacími programy pro jednotlivé obory středního odborného vzdělávání. Dalším snížením počtu zkoušek, případně snížením témat, by již došlo ke snížení úrovně odborného základu ověřovaných kompetencích což by vedlo ke snížení minimální úrovně stanovené pro závěrečnou zkoušku.
  • Školám se umožňuje taky zintenzivnit praktickou přípravu žáků v průběhu měsíců červenec a srpen. To znamená, že se umožňuje, aby žáci v červnu vykonali písemnou nebo ústní závěrečnou zkouškou, pak se intenzivně věnovali praktickému vyučování a na konci srpna by složili praktickou závěrečnou zkoušku.  

Absolutoria

Absolutorium – vyšší odborná škola

  • Řádné termíny absolutoria ve vyšších odborných školách se prodlužují a ředitel může stanovit termíny od 1. června do 31. srpna. Tím bude dán studentům dostatečný prostor pro splnění všech studijních povinností stanovených v akreditovaném vzdělávacím programu a uzavření hodnocení.

Absolutorium v konzervatoři

  • Řádné termíny absolutoria v konzervatoři může ředitel stanovit v období od 1. června do 31. srpna. Dále se řediteli školy umožňuje uznat za absolventský výkon výjimečný umělecký výkon, který má charakter veřejného vystoupení a žák ho vykonal v průběhu posledních dvou ročníků.

Další podrobné informace k maturitám, závěrečným zkouškám a jednotným přijímacím zkouškám


V rámci projektu P-KAP (Podpora krajského akčního plánování) vznikla otevřená síť odborníků v tematických oblastech vzdělávání, tzv. Edusíť, kterou dnes spravuje Národní pedagogický institut ČR. Edusíť umožňuje propojení všech aktérů vzdělávání po celé České republice, například ředitelů škol s metodiky a odborníky, i společnou odbornou diskuzi a inspiraci.


11 tematických skupin

Edusíť má v tuto chvíli 11 skupin: Celoživotní učení, Digitální kompetence, Inkluze, Polytechnické vzdělávání, Čtenářská gramotnost, Matematická gramotnost, Rozvoj výuky cizích jazyků, Podpora kariérového poradenství, Podpora kompetencí k podnikavosti, iniciativě a kreativitě, Odborné vzdělávání a spolupráce škol a zaměstnavatelů a Řízení a plánování. Každá ze skupin má svého odborného garanta, který skupinu spravuje a je možné se na něho obrátit. Začněte na seznamu tematických skupin s kontakty na garanty a odkazy na LinkedInové skupiny

V současnosti má Edusíť přibližně 2 300 členů a 2 650 vložených odborných příspěvků s celkovým počtem 1 425 komentářů a 9 126 lajků.


Všichni aktéři vzdělávání na jednom místě

Edusíť původně vznikla v rámci projektu P-KAP, jehož intervence jsou rozděleny do řady vzdělávacích oblastí. Dnes už Edusíť přesáhla hranice projektu a stává se globální sítí na poli vzdělávání. Jejím základem jsou tematické skupiny na profesní sociální síti LinkedIn. Tak Edusíť sdružuje a propojuje na jednom místě aktéry vzdělávání, od učitelů přes metodiky až po ministerské úředníky.

Pokud ředitel školy potřebuje pomoci například s inkluzí nebo chce pro své pedagogy uspořádat školení, ať už prezenční nebo v dnešní době online, může se pomocí Edusítě spojit s odborníkem na danou oblast z příslušného regionu.


Katalog odborníků

Edusíť připravuje Katalog registrovaných odborníků, což bude jakási databáze odborníků na jednotlivá témata vzdělávání. Tato databáze bude následně k dispozici všem, kteří pro svoji práci potřebují odbornou radu, doporučení, posudek anebo hledají spolupráci. Ať už jde o ředitele jednotlivých škol a vzdělávacích institucí, projektové manažery, odborné pracovníky na školách nebo konkrétní učitele. Kdokoliv bude mít možnost vyhledat si registrovaného odborníka v požadovaném tématu a lokalitě. Budou mu poskytnuty kontaktní údaje a získá tak jedinečnou možnost propojení na osobu, kterou pro svoji práci potřebuje. Registrovaní odborníci tak získají možnost poskytovat své služby dalším subjektům a tím dále pomáhat zkvalitňovat vzdělávání dětí i dospělých.


Chcete se stát členem Edusítě?



Dne 22. března 2021 proběhne online panelová diskuze s názvem „Digitalizace vzdělávání a kybernetická bezpečnost dětí“, kterou pořádá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Obě instituce tak chtějí podpořit řešení aktuálních problémů, které vyvstávají především v souvislosti s distanční online výukou.

Hlavními průvodci diskuzí budou Mgr. Jaroslav Faltýn, ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže MŠMT, Mgr. et Mgr. Lucie Kosová z oddělení vzdělávání NÚKIB a Mgr. Tomáš Hamberger z Ministerstva průmyslu a obchodu. Kulatý stůl proběhne ve dvou panelech (viz program níže). 

Pozvánka s programem ke stažení (obrázek)
Medailonky účastníků panelové diskuze (pdf)


Program

Zahájení 10:00 – 10:10

1. panel: Online výuka a bezpečnost 10:10 - 11:20

Účastníci panelu: 

  • Mgr. Tomáš Hamberger (moderátor), 
  • Mgr. Jaroslav Faltýn, 
  • doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D., 
  • plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, 
  • Mgr. et Mgr. Lucie Kosová, 
  • Mgr. et Bc. Libor Klubal, Ph.D., 
  • Mgr. Jaroslav Jirásko, 
  • Ing. Vojtěch Sikora

2. panel: Online výuka, její bezpečnost a rodiče 11:30 - 12:15

Účastníci panelu: 

  • Mgr. Tomáš Hamberger (moderátor), 
  • Jan Kršňák, 
  • Mgr. Jaroslav Jirásko, 
  • Diana Burdová, 
  • doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D., 
  • Mgr. Jaroslav Faltýn, 
  • Alena Minxová

1. panel zaměřený na: Digitální zlobení, kyberšikana, sexting… a co s tím?

První na téma „Online výuka a bezpečnost“ začne po úvodních slovech v 10:10. Jeho cílovou skupinou jsou pracovníci vzdělávání a prevence, pedagogové a ředitelé škol, které by panelisté rádi upozornili na hlavní problémy spojené s online výukou z hlediska bezpečnosti, nabídli jim doporučení a představili produkty NÚKIB a MŠMT. Panel se bude věnovat rizikovým jevům spojeným s online výukou, jako jsou digitální zlobení, kyberšikana nebo sexting.

Posunuli jsme se v otázkách prevence od přechodu na online výuku? Jaké existují nástroje prevence a metodické podpory pro učitele a ředitele? Na koho se mohou v případě potřeby obrátit?

2. panel zaměřený na: "Rodiče a škola při ochraně dětí v online světě"

Druhý panel s názvem „Online výuka, její bezpečnost a rodiče“ potrvá přibližně 45 min a má oslovit zejména rodiče a širokou veřejnost.

Učitelé i rodiče se zvládli současné nelehké situaci přizpůsobit. Rodiče si více uvědomují důležitost online bezpečnosti a chtějí své děti chránit. Mnohdy však nevědí, kdo a jak jim může pomoci nebo jaká je v tomto role školy. Panelisté by rádi upozornili rodiče na nebezpečí, kterému jsou děti vystaveny nejen během online výuky, a především jim srozumitelným jazykem vysvětlí, na co si mají dát pozor 

Kdy a jak mohou rozpoznat, že něco není v pořádku. Na koho se mohou obrátit, kdo jim podá v takových případech pomocnou ruku. A především důležitost prevence. Proč se raději zajímat, než si říkat „to se nám nemůže stát“.

V panelu zasednou například zástupce vedení školy, preventista, rodič nebo zakladatel stránek Digiděti.cz.


Video panelové diskuze

Panelovou diskuze je možné živě sledovat na Youtube nebo si ho rovnou spustit na této stránce (viz rámeček s videem).

https://www.youtube.com/watch?v=xYnHZlWeIuY


Kurzy NÚKIB

Během diskuze budou také představeny konkrétní produkty NÚKIB jako:


Ještě nedávno by nám to připadalo jako sci-fi: Předškoláci se od 1. března 2021 povinně vzdělávají distančním způsobem. Mateřské školy se z důvodu protiepidemických opatření uzavřely a „výuka“ dětí se přesunula do domácího prostředí. Ministerstvo školství, mládež a tělovýchovy (MŠMT) se snaží pomoci mateřským školám pomocí aktivit středního článku podpory online konzultacemi a vydanými doporučeními k distanční výuce.

Je to zcela nová situace pro děti, rodiče a mateřské školy. Abychom „mateřinkách“ pomohli, podpořili je a zároveň od nich získali zpětnou vazbu, uspořádal tým středního článku podpory 3. března 2021 on-line konzultaci pro ředitelky pilotních okresů - Semily a Svitavy. Není nad to, když můžete vše společně probrat, doptat se a podělit se o zkušenosti s kolegyněmi a kolegy. O akci byl zájem, debaty se účastnilo téměř 50 ředitelek. Konzultovalo se o 106. Dotazy se týkaly zejména způsobu zadávání aktivit předškolákům, jak komunikovat s rodiči, co zapisovat do třídních knih, jak by měl probíhat výdej obědů a další.

Mateřské školy mají k dispozici materiál MŠMT
Doporučení pro vzdělávání distančním způsobem v mateřské škole. Zde se přehledně uvádí vše potřebné. 

Máte-li k tématu dotaz, pište nám na stredniclanek@msmt.cz.

Věříme, že distanční výuka své poslání splní a že tento náhradní způsob vzdělávání brzo vystřídá návrat do mateřských škol.


Závěrem motto k podpoře aktivit zaměstnancům nejen mateřských škol:
„Tím, že učíme jiné, učíme sebe.“
—  Seneca

MŠMT a IBM společně vytvořily online kurz pro učitele druhého stupně základních škol a na středních školách o tom, jak efektivně učit v rámci výuky na dálku, na co si dávat pozor a jaké využít zdroje pro další zlepšování. Online kurz je zdarma po registraci k dispozici na platformě Open P-TECH, což je bezplatná vzdělávací on-line platforma IBM, která je postavena na špičkových moderních technologiích, určená studentům, učitelům, neziskovkám, školám a vzdělávacím institucím.


O čem je nový online kurz?

Vzdělávací kurz „Praktická doporučení pro nouzovou výuku na dálku“ byl vyvinut pro učitele s cílem usnadnit přípravy a realizace výuky v online prostředí na druhém stupni základních škol a na středních školách. Doporučení a návrhy lze v modifikované formě použít také na prvním stupni základních škol.

Kurz si klade za cíl pomoci učitelům s výukou na dálku, v nestandardních podmínkách. Reaguje na jejich potřeby během nouzového distančního vzdělávání a pomáhá jim se zorientovat v novém prostředí.

Více o Obsahu kurzu se otevře po kliknutí na obrázek. 


Jak na to?

Online je kurz k dispozici na webových stránkách platformy Open P-TECH:

  • Stačí se registrovat a kurz na platformě vyhledat.
  • Nebo je možno přímo vstoupit přes tento přímý odkaz.

Kurz je intuitivní a velmi jednoduchý na procházení.

Návod, jak se registrovat do kurzu se otevře po kliknutí na obrázek.


Kurzy Open P-TECH pro studenty i učitele

Open P-TECH kurzy určené studentům se zaměřují na různé profesní dovednosti, jako jsou týmová spolupráce, řešení komplexních problémů a rozvíjení technického myšlení. Dále rozvíjejí základní dovednosti v moderních technologiích, jako jsou umělá inteligence, datová věda, blockchain nebo design thinking. Za nabyté vědomosti studenti získají digitální certifikáty, tzv. badge, které jsou zohledňovány firemními partnery, mohou být nápomocné při hledání vysněného zaměstnání nebo vysoké školy.

Učitelé naopak mohou platformu použít jako pomocnou ruku při zadávání různých úkolů, vkládat svůj vlastní obsah, monitorovat pokrok studentů a čerpat z mnoha nabízených zdrojů určených učitelům. Platforma je neustále aktualizována, nabízí podporu na míru organizacím, učitelům i studentům, helpdesk také pomůže s registrací jednotlivců, ale i celých škol.

Kurzy byly pilotované například ve spolupráci s neziskovou organizací Czechitas a mají velmi dobré ohlasy.

Většina kurzů na platformě je sice v angličtině, IBM ale v rámci své společenské zodpovědnosti stále pracuje na jejich překladu do češtiny.

Mezi kurzy v češtině patří:

Další nástroje pro učitele v angličtině jsou k dispozici na této adrese https://www.ptech.org/open-p-tech/teacher-toolkit/.


O platformě Open P-TECH

Open P-TECH je využíván ve 131 zemích po celém světě, některé kurzy jsou přeložené do českého jazyka a další překlady se připravují. Platforma aktuálně nabízí přes 20 kurzů s digitálními certifikáty a více než 60 hodin s dalšími tématy. Dodržuje přísné standardy ochrany osobních údajů. Platforma Open P-TECH umožňuje zorientovat se v prostředí moderních technologií a ulehčit tak od nekonečného vyhledávání informací, které nabízí pod jednou střechou, včetně materiálů ke stažení. Pojďte ji také vyzkoušet!


Technická podpora

V případě, že byste měli problémy s přihlášením nebo jiné technické problémy s platformou, neváhejte se obrátit na e-mail czech@ptech.org.

Hledáte nápady na inovaci výuky a rozvoj digitální kompetence v návaznosti na aktualizaci Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání? V rámci únorové minikonference odborného panelu digitální gramotnosti nabídl inspiraci ověřenou praxí projekt Podpora práce učitelů (PPUČ), financovaný z Evropských strukturálních a investičních fondů a realizovaný Národním pedagogickým institutem České republiky.


Učit v souvislostech

„Gramotnosti jsou vhodným pojítkem běžných školních předmětů a ‚jádra vzdělávání‘, umožňují přemýšlet o učení žáků jako o rozvoji praktického uplatnění znalostí v rozmanitých životních situacích, což je v projektu Podpora práce učitelů vyjádřeno heslem Gramotnosti pro život – Učíme v souvislostech,“ uvedl hlavní projektový manažer PPUČ Mgr. Petr Naske.

Zaměření minikonference vysvětlila Ing. Bc. Eva Fanfulová, garantka digitální gramotnosti: „Tvorba digitálního obsahu se prolíná všemi vzdělávacími obory a představuje celou řadu formátů: texty, obrázky, prezentace, videa, tvorbu programů, obecně multimediální obsah.“


Využití od fyziky po tělocvik i v mateřské škole

Inovativní a kreativní aktivity ve výuce s využitím digitálních technologií představili pak samotní aktéři – učitelé a jejich žáci. Prezentující ukázali, jak je možné využít tablet v mateřské škole, prostředí Jamboard pro výuku českého jazyka a prvouky v 1. třídě, předvedli úžasné animace žáků 4. a 5. ročníku. V týmovém videu o tkalcovském stavu uplatnily žákyně mezipředmětové vztahy fyziky, matematiky a dějepisu. Další z příspěvků se věnoval blogování ve škole v 21. století. Zajímavá je také ukázka uplatnění digitální technologie při pohybových aktivitách a s využitím zeměpisu.


Podívejte se na krátká videa

Zmíněné nápady ve formě krátkých videí a další informace o minikonferenci digitální gramotnosti naleznete v článku z akce na Metodickém portálu RVP.CZ. Akce byla součástí série odborných panelů, které dvakrát ročně na téma digitální gramotnosti projekt PPUČ realizuje, záznamy a texty z minulých panelů z let 2017 až 2020 najdete na stránce  http://www.gramotnosti.pro/odbornepanely.


Další aktivity k digitální gramotnostem

Tematiku digitální gramotnosti z pohledu projektu PPUČ můžete také sledovat na webové stránce s odkazy a rozcestníkem https://gramotnosti.pro/digitalnigramotnost. V tomto roce PPUČ chystá ještě dvě minikonference odborných panelů, registrujte si newsletter projektu, aby vám žádná novinka neunikla.



Novou posilou středního článku podpory škol a zřizovatelů je Jaroslav Jirásko. Seznamte se prosím. Pedagog, dlouholetý ředitel základní školy, lektor a mentor v jedné osobě. Člověk, který dlouhodobě a systematicky mění konzervativní pohledy na vzdělávání a propaguje moderní a inovativní trendy.

Jeho motto mnohé napoví:

„Přestaňme už řešit, co učit, ale bavme se o tom, jak učit.“ Co víc si pro naše školství přát.

Jaroslav Jirásko odstartoval v pilotním projektu středního článku podpory 1. března 2021 a bude působit v okrese Semily, kde povede tým odborníků. Společně budou školám poskytovat podporu v oblasti, managementu, správy organizace, legislativy optimalizace procesů, výkaznictví atd. Hlavním cílem je snižovat nepedagogickou a administrativní zátěž škol, předávat důležité informace a zprostředkovávat komunikaci mezi ministerstvem, školami i zřizovateli daného regionu. Smyslem této pomoci je, aby ředitelé a ostatní členové vedení škol měli volnější ruce a dostatek času i energie, který mohou věnovat tomu nejdůležitějšímu ve své profesi: kvalitní pedagogické práci.

Jaroslav Jirásko působí dvacet jedna let jako ředitel základní školy v Lázních Bělohrad, je viceprezidentem Asociace ředitelů základních škol a zakládajícím členem Učitelské platformy. Publikuje v časopisech Řízení školy, Učitelské noviny a v internetovém magazínu Rodiče vítáni. V médiích vystupuje jako komentátor a glosátor českého školství, specializuje se na profesní portfolia a strategické řízení výuky. Má bohaté zahraniční zkušenosti z Finska, Velké Británie, Rakouska, Polska, Nizozemska a Chorvatska, je členem několika expertních skupin Národního pedagogického institutu ČR. Jeho profesní zkušenosti, moderní pohled, chuť a odhodlání dávají tušit, že má pilotní projekt středního článku v okrese Semily dobře našlápnuto.

Jednotný metodický
portál MŠMT
V případě zájmu nám můžete zadat Váš váš e-mail a jakmile naše novinky spustíme budeme Vás informovat na Váš email. Odběr novinek samozřejmě můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content