MŠMT představilo koncepční dokument „Plán podpory pohybu dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních a státní politiky školního a vysokoškolského sportu pro období 2024–2028“ (zkráceně „Mládež v pohybu a ve zdraví“), který byl ze strany MŠMT předložen a následně schválen vládou ČR dne 27. 3. 2024.
ministr školství mládeže a tělovýchovy
Problematiku školního a vysokoškolského sportu nově definovala novela zákona o podpoře sportu, která s účinností od 1. 4. 2023 ukládá MŠMT tuto oblast podporovat.
státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy
Koncepční dokument Mládež v pohybu a ve zdraví je rozdělen do dvou částí. Ta první se věnuje podpoře pohybových aktivit žáků ve školách a školských zařízeních a staví na několika základních pilířích:
Druhá část dokumentu se explicitně věnuje oblasti školního a vysokoškolského sportu:
Při implementaci plánu podpory pohybu se významně počítá se spoluprací s Českou školní inspekcí jako národní autoritou pro hodnocení kvality a efektivity vzdělávání a důležitou institucí s celostátním dopadem v oblasti metodické podpory škol přímo na místě.
ústřední školní inspektor
Stejně jako na řadě jiných témat spojených s podporou zdravého životního stylu dětí, žáků a studentů spolupracuje MŠMT na řešení problematiky podpory pohybových aktivit mladých lidí se Státním zdravotním ústavem.
ředitelka Státního zdravotního ústavu
Důležitost podpory pohybu dětí a mladých lidí si dlouhodobě uvědomuje řada nejrůznějších subjektů, od neziskového sektoru přes komerční prostor až po zaměstnavatelská sdružení.
viceprezidentka Hospodářské komory ČR a předsedkyně Nadačního fondu Aktivní ČESKO
Jana Havrdová a dodává, že další příležitostí ke spolupráci bude i 2. ročník kampaně Aktivní září, jehož jednotlivé oblasti realizace budou představeny na konferenci Aktivní ČESKO 15. 5. 2024 v hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky.
Významnými aktéry při řízení a implementaci celého procesu podpory pohybu dětí, žáků a studentů budou kromě MŠMT a České školní inspekce také VICTORIA Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT, Národní pedagogický institut ČR, Národní sportovní agentura, tělovýchovné fakulty a v neposlední řadě také samotné školy a jejich zřizovatelé.
S novou informatikou se nám do škol dostalo mnoho různých robotických hraček, programovatelných stavebnic a mikropočítačů. Na DIGI roadshow se tentokrát zaměříme na smysluplné využití těchto učebních pomůcek zábavnou formou v informatice. Vyzkoušíme si tradiční i netradiční aktivity pro rozvoj informatického myšlení žáků tak, aby škola byla stále hrou.
16. dubna 2024 od 14 do 18 hodin na krajských pracovištích Národního pedagogického institutu ČR
DIGI roadshow organizuje Národní pedagogický institut ČR s cílem podpořit učitele při zavádění nové informatiky a digitálních kompetencí ve školách. Lednové setkání se zaměřuje na využití kancelářských programů v jednotlivých předmětech. Akce je bezplatná.
Přihlášení: https://revize.edu.cz/digiroadshow#prihlaseni
Více informací: https://revize.edu.cz/digiroadshow
DIGI roadshow organizuje Národní pedagogický institut České republiky s cílem podpořit školy při zavádění nové informatiky a digitálních kompetencí.
Akce i veškerá podpora projektu jsou zdarma.
V dnešním digitalizovaném světě hraje technologie stále významnější roli v každodenním životě. Digitalizace školství se stává nezbytnou součástí modernizace vzdělávacího procesu a zvyšuje efektivitu výuky. Jedním z klíčových kroků k úspěšné integraci technologií do výuky je zajištění kvalitní a bezpečné konektivity ve školách.
MŠMT proto ve spolupráci s odbornou veřejností a školskými techniky zpracovat Standard konektivity škol (https://www.edu.cz/digitalizujeme/standard-konektivity-skol/), který poskytuje detailní technické parametry pro zabezpečení moderní a stabilní sítě ve školních prostorách.
Pro lepší vysvětlení této složité tematiky dále MŠMT ve spolupráci s odborníky zpracovalo tři metodické dokumenty, které standard konektivity pro školy doplňují:
Dokument blíže vysvětluje problematiku digitální infrastruktury školy, proč je potřeba ji kvalitně a funkčně zajistit a jak to udělat. Dokument je určen pro ředitele, ICT koordinátory, správce IT i zřizovatele. Dostupné na: https://www.edu.cz/digitalizujeme/standard-konektivity-skol#pruvodce
Jedná se o dokument pro všechny školy/příjemce, které mají prokázat naplnění parametrů uvedených ve Standardu konektivity škol, dostupný na https://www.edu.cz/digitalizujeme/standard-konektivity-skol#prokazani
Kybernetická bezpečnost je v dnešní digitální době zásadním hlediskem pro každou instituci, včetně škol. Tento dokument představuje základní principy, postupy a doporučení v oblasti bezpečnosti školní digitální infrastruktury. Je určen především pro IT správce a administrátory, kteří mají za úkol zajistit, aby školní sítě a data byly chráněny před různými online hrozbami a útoky. Dostupné na: https://www.edu.cz/digitalizujeme/standard-konektivity-skol#bezpecna
![]() |
Anna Stočesová Martinková (anna.stocesova@msmt.cz) vedoucí oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |
![]() |
Lucie Gregůrková (lucie.gregurkova@msmt.cz) oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |
MŠMT předkládá příručku a metodické doporučení pro pedagogické pracovníky „Týrané, zneužívané a zanedbávané dítě ve škole – doporučené postupy pro pracovníky škol“. Příručka je určená pro pracovníky školního poradenského pracoviště. Metodické doporučení je určeno pro všechny pedagogické pracovníky školy.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejňuje dotační výzvu na podporu škol s nadprůměrným zastoupením sociálně znevýhodněných žáků pro právnické osoby vykonávající činnost základní a/nebo střední školy, které dle MŠMT vykazují nadprůměrné zastoupení žáků se sociálním znevýhodněním, pro podávání žádostí o poskytnutí dotace na období od 1. 9. 2024 do 31. 8. 2025. Jedná se o implementaci "Reformy 3.2.2 Podpora škol" prostřednictvím Národního plánu obnovy.
Dotace na základě této Výzvy je poskytována podle zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a vychází z investice Komponenty 3.2. Národního plánu obnovy.
Výzva je zaměřena na posílení školy jako instituce připravené na práci s žáky se sociálním znevýhodněním a heterogenními kolektivy obecně, a jako instituce zastávající respektované místo ve školské soustavě daného regionu. V návaznosti na podporu aktivit uvedených v odst. 4.2. a 4.3 Výzvy škola posílí roli přirozeného partnera rodin i dalších aktérů pečujících o děti a mládež. Cílem je zvýšení školní úspěšnosti těchto žáků, jejich motivace k učení a celkový well-being.
Finančním zdrojem pro realizaci podpory z Národního plánu obnovy jsou prostředky fondu Evropské unie – Next Generation EU.
Žádosti se vyplňují prostřednictvím elektronického informačního systému
IS-NPO na adrese https://is-npo.msmt.cz. Systém bude pro příjem žádostí otevřen od 2. 4. 2024.
Žádost musí být podána nejpozději do 30. dubna 2024. Upozorňujeme, že pro splnění lhůty musí být žádost tento den již doručena na MŠMT! Datová zpráva, popř. obálka zásilky musí být označena slovy: „VÝZVA PODPORA ŠKOL NPO – žádost o dotaci 2024“.
Podrobně je proces od registrace až po podaní žádosti (včetně dalších informací) v systému IS-NPO popsán v Manuálu pro podávání žádostí v systému IS-NPO.
Vícevrstvou podporu zapojeným školám zajišťuje projekt Podpora rovných příležitostí při NPI ČR. Přečtěte si informace k projektu! Příklady dobré praxe, rozhovory a kazuistiky najdete v sekci projektu na webu Zapojmevšechny.cz.
V případě dotazů či nejasností se neváhejte obrátit na Vašeho krajského konzultanta z Národního pedagogického institutu ČR (viz koordinátoři), který Vám rovněž poskytne součinnost při přípravě žádosti o dotaci i při následné realizaci projektu.
Obecné dotazy k projektu můžete zasílat také na adresu dotazy.prop@npi.cz.
Jménem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Vás zveme na 2. odborný panel projektu IPs Datová politika k tématu "Předškolní vzdělávání v datech", který se uskuteční 18. 3. 2024 od 10:00 do 15:30. Více o obsahu odborného panelu se dozvíte v níže přiložené pozvánce s programem. V případě Vašeho zájmu se zúčastnit online prosím využijte odkaz na událost v MS TEAMS.
Realizace výše zmíněného odborného panelu je financovaná z projektu z projektu „Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy ČR“ (IPs Datová politika), reg. č. CZ.02.02.XX/00/22_005/0002901.“
Velké, nebo malé školy… ve městech, i na venkově. Co o Středním článku podpory říkají ředitelé různých škol? Zeptali jsme se paní ředitelky ZŠ Vítějeves v Pardubickém kraji.
Paní ředitelka Magdalena Lidmilová druhým rokem vede Základní školu Vítějeves, zároveň zde učí fyziku a angličtinu. Jedná se o menší školu, zato s velkou historií. První žáci se tu vzdělávali už koncem 18. století. Škola se nachází v malebné obci Vítějeves v Pardubickém kraji, první stupeň je organizovaný jako malotřídní, druhý stupeň pak již probíhá v samostatných ročnících. Rodinné prostředí a menší počet žáků ve třídách umožňuje individuální přístup pedagogů při výuce.
Na zdejší základní škole jsem do té doby učila. Paní ředitelka, která tu působila přede mnou, vedla školu šestadvacet let, byly jsme dlouhodobý, stmelený kolektiv. Musím přiznat, že když nám svůj odchod oznámila, zalesklo se mnoho slz. Pokud bych si měla představit ideální ředitelku, pak je to právě ona. Moje volba ucházet se o tuto pozici byla vlastně takovým kolektivním rozhodnutím 😊. Ale přiznávám, že jsem neměla naprosto žádné zkušenosti s vedením, ty jsem musela postupem času nasbírat.
Mám štěstí, že mi bývalá paní ředitelka stále pomáhá, ve škole doposud pracuje na malý úvazek. Jsou ale záležitosti, se kterými mi poradit nemůže, protože, a asi to všichni víme, školství je v neustálém pohybu. Hodně věcí se mění, i těch provozních, přibývají nové, například týkající se digitalizace, výkaznictví a dalšího. Zároveň jsem sama cítila, že nastala doba, kdy si to musím řešit sama a jinak. Pak je člověk pochopitelně rád za podporu. Střední článek mi v tomto ohledu poskytl velké „útočiště“.
Střední článek jsem poznala ještě v době jeho pilotáže od mé předchůdkyně, která tuto spolupráci považovala za výbornou. Ukázala mi, jak fungují infoservisy. Tyto online konzultace pro mě byly a stále jsou praktickým pomocníkem. Váš kolega, regionální metodik Pavel Dvořáček, byl už u mého konkurzu na ředitele, a když jsem jím prošla, byl mi nápomocen, nabízel mi podporu a směroval mě v tom, co je třeba dělat. Takže jsem vlastně hned od začátku měla za sebou někoho, na koho jsem se mohla spolehnout.
Vedle zmíněných infoservisů jsem hodně čerpala také z webinářů zaměřených na právní aspekty ve školství, například ke školské legislativě, správnímu řízení atd. Na nich se poměrně složité téma probíralo jednoduchou formou, navíc s možností konzultací. Jsem za takovou pomoc ráda, zároveň mám z této opory dobrý pocit. Je důležité vědět, že se mám na koho obrátit. Na pozici ředitelky jsem si občas připadala jako hozená do vody. Zkušenosti s vedením žádné, přesto byly každodenně zapotřebí. A ředitel má hodně příležitostí udělat chyby, alespoň mi to tak připadá. Musela jsem se naučit spoustu věcí, které jsem dřív nepotřebovala.
Podnětné pro mě byly také akce pro začínající ředitele tady na Svitavsku. Vybavuji si asi čtyři setkání, kde se nás v jedné mateřské škole sešlo několik nových ředitelek. Vždy se probíralo nějaké konkrétní téma, třeba výkazy, financování nebo zaměstnanecká problematika. Pro mě to bylo velice přínosné a zároveň to byla taková akce, kde se člověk nemusí vlastně ani ptát, všechno podstatné se dozvíte, a ještě dostanete odpovědi na něco, co Vás zrovna ani nenapadlo. Současně si uvědomíte, že i jiní jsou na tom podobně, taky něco nevědí nebo v tom nemají jasno.
Probíhající spolupráce se středním článkem mi velmi vyhovuje, a to ze dvou důvodů. Zaprvé je to lidský rozměr. Funguje tady napojení na konkrétní osoby, paní Hanu Fučíkovou a pana Pavla Dvořáčka, že se nebojím zvednout telefon a zavolat, když potřebuji nebo mám před sebou řešení něčeho důležitého. Hned mi poradí, nebo slíbí, že informaci zjistí a dají vědět, případně mě někam nasměrují. Jejich odpověď mi přijde taková přirozená, nic „strojeného“. Tím druhým důvodem jsou samotné informace, které dostávám. Nemusím nic složitě hledat ani si ověřovat.
Přiznám se, že úplně nevím, jestli bych měla nějaký nápad, protože mi připadá, že nabízená podpora ze strany středního článku je poměrně hodně široká. Alespoň já sama mám z čeho vybírat: kombinace individuální podpory a poskytování ověřených informací. Určitě je dobré mít více možností. Telefon využijete pro rychlý, konkrétní dotaz k něčemu, co Vám třeba nezapadá do určitých pravidel a potřebujete poradit. Jindy Vám stačí e-mail, díky kterému se můžete s někým poradit, abyste měli jistotu, že se nerozhodujete špatně.
Pravidelné webináře a infoservis považuji za výbornou podporu. Pořád jsou nějaké novinky. Řekla bych, že za dobu, co působím jako ředitelka, neustále přichází něco nového, což je dost náročné, proto si to bez informační podpory ani nedovedu představit.
Určitě bych uvítala další webináře zaměřené na právní otázky. Myslím, že by se právní povědomí hodilo i běžnému učiteli. Jedná se o oblast, o které by bylo záhodno vědět víc, protože se v ní většinou jako učitelé málo orientujeme. Pokud by tedy Střední článek podpory něco k tomuto tématu plánoval, určitě se ráda zúčastním.
Děkujeme za rozhovor.
Střední článek podpory působí odteď v celé České republice! Pavlína Karlová, která 15. března 2024 nastoupila na pozici krajské koordinátorky Kraje Vysočina, tak uzavřela pomyslný kruh středních článků v jednotlivých krajích. Ve školském prostředí i jeho legislativě je jako doma. Má bohaté zkušenosti jako manažerka, ředitelka školy, pedagožka, koučka, lektorka a výchovná poradkyně, které ji budou provázet při poskytování podpory místních škol a zřizovatelů.
Pavlína Karlová vystudovala Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Učitelství pro 1. stupeň základní školy se specializací na výtvarnou výchovu. Na Pedagogické fakultě, tentokrát Univerzity Karlovy v Praze, později absolvovala ještě Profesionalizaci klíčových kompetencí řídících pracovníků škol a školských zařízení. Během své více než dvacetileté praxe prošla několika pracovními pozicemi, díky kterým získala ucelený přehled o problematice a postupech ve školství. Učila na prvním a druhém stupni základních škol a třináct let pracovala jako ředitelka na Základní škole a mateřské škole Sázavka.
V průběhu své pracovní kariéry se naučila vést tým, lektorovat, koučovat, koordinovat školní vzdělávací programy, dobře se orientovat v zákonech z oboru školské legislativy, čerpat ze supervizí a mnohé další. Na pozici ředitelky zároveň komunikovala s hlavními aktéry ve vzdělávání v regionu a na kraji, se zřizovatelem, krajským úřadem, Českou školní inspekcí, Krajskou hygienickou stanicí, MAP, NPI. Spolupracovala s kolegyněmi a kolegy z různých částí a typů škol: malotřídní, plně organizované základní školy, dětský domov, střední škola. „Zapojila jsem se také do projektu Systému podpory profesního rozvoje učitelů. Ráda spolupracuji s aktivními lidmi, upřednostňuji týmovou práci. Sdílím, hledám společné cesty, nápady, inspiraci. Věřím ve zpětnou vazbu a vzájemnou podporu,“ doplňuje P. Karlová.
„Od roku 2021 sleduji vznik pilotního projektu středního článku, kdy týmy odborníků v okresech Semily a Svitavy poskytovaly školám a zřizovatelům přímo u nich v území cílenou podporu, která mi jako ředitelce školy mnohokrát chyběla. Mohla bych citovat slova mých kolegů, kteří vyjadřují osobní zkušenosti a pocity ohledně chybějící pravidelné a úzké komunikace a metodické podpory. Opravdu jsem přesvědčena, že je pro stát i školy výhodné, když mezi jednotlivými řediteli a ministerstvem bude fungovat někdo, kdo se bude podílet na zlepšení komunikace mezi jednotlivými aktéry ve školství,“ říká P. Karlová o své motivaci, proč se chtěla stát součástí středního článku.
Volné chvíle tráví Pavlína Karlová turistikou, procházkami v přírodě. Baví ji cestování nejen v Česku, ale i v zahraničí společně s rodinou, nebo „sólo“. Čte převážně fantasy a sci-fi literaturu, pro udržení kondice hraje badminton, a když je příležitost, nenechá si ujít koncert oblíbených kapel. Důležitá je pro ni rodina, přátelé, pozitivní přístup k lidem a k přírodě. Životem ji provází moudrost myšlenek Antoine de Saint-Exuperyho z Malého prince: „K tomu, abychom jasně viděli, často stačí změnit směr pohledu.“
Střední článek podpory působí už také v největším kraji České republiky. Krajskou koordinátorkou a první členkou týmu ve Středočeském kraji se stala v polovině března 2024 Iveta Klímová. Přináší s sebou velké profesní zkušenosti, odhodlání, nadšení i elán přijímat nové výzvy. Ráda pracuje s lidmi, baví ji organizování aktivit, sdílení zkušeností, společné zlepšování, vytváření a posouvání věcí dál. Čeká ji vybudování sehraného týmu a podpora místních škol a zřizovatelů může začít.
Iveta Klímová vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově, později absolvovala funkční studium pro ředitele škol a školských zařízení a průběžně také širokou škálu vzdělávacích programů pro pedagogy. Hned po studiích zakotvila ve školských řadách. „Celý život jsem byla učitelkou na různých školách a byla jsem jí ráda. Práce mě bavila a zcela naplňovala. Své žáky a studenty jsem mnohému naučila a jejich další úspěchy a pozitivní zpětná vazba mě vždy těší,“ říká o své profesní dráze Iveta Klímová. Vyučovala na základních a středních školách, a to na gymnáziu i odborných školách, zkušenosti má také s výukou v rámci dálkového studia střední školy a na vyšší odborné škole.
Od roku 2017 byla ředitelkou Základní školy a mateřské školy G. A. Lindnera Rožďalovice. Přiznává, že vedení školy je práce časově i psychicky náročná, je třeba se naučit hodně nových věcí. Naštěstí se v roli ředitelky mohla opřít o své zkušenosti, odolnost vůči stresu, velký entuziasmus, flexibilitu a schopnost získat tým pro společnou věc. „Když jsem byla na pochybách, pomohlo mi sdílení v jiných školách, které mě v nějakém směru zaujaly,“ dodává Iveta Klímová. Velkým přínosem pro ni byla spolupráce s místními MAP a MAS, byla součástí pracovních skupin na Nymbursku: MAS Podlipansko, MAS Svatojiřský les a Město Nymburk.
Proč si vybrala střední článek? Dobře ví, co školám a zřizovatelům pomůže a ulehčí práci: vstřícná komunikace, nastavení jasných pravidel a dobré metodické vedení. Cíle projektu ji proto oslovily ve všech bodech. „Vše je o lidech a o tom, jak společně dovedou komunikovat. Mnohdy se to daří, někdy bohužel méně, a právě v těchto případech vidím velký prostor pro podporu ze strany středního článku,“ doplňuje Iveta Klímová.
Nejlepší relaxací je pro ni rodina a přátelé. Je vdaná, má dva syny a je babičkou jednoho nejúžasnějšího vnuka. Ráda cestuje, navštěvuje koncerty, divadla, jezdí na kole, lyžuje, plave. Jako absolventka FTVS UK nezapře sportovního ducha. Nakonec i její motto je s ním provázané: „Překážky jsou výzvami pro vítěze a výmluvami pro poražené.“
V digitální éře, kde se vzdělávání a technologie se stávají neodmyslitelnými součástmi každodenního života, je důležité, aby školy byly vybaveny nejen moderními nástroji, ale také bezpečnou a funkční digitální infrastrukturou. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) představuje tři metodické materiály, které slouží jako cenný průvodce pro zlepšení digitální infrastruktury ve školách.
Dokument blíže vysvětluje problematiku digitální infrastruktury školy, proč je potřeba ji kvalitně a funkčně zajistit a jak to udělat. Dokument je určen pro ředitele, ICT koordinátory, správce IT i zřizovatele. Dostupné na: https://www.edu.cz/digitalizujeme/standard-konektivity-skol#pruvodce
Jedná se o dokument pro všechny školy/příjemce, které mají prokázat naplnění parametrů uvedených ve Standardu konektivity škol, dostupný na https://www.edu.cz/digitalizujeme/standard-konektivity-skol#prokazani
Kybernetická bezpečnost je v dnešní digitální době zásadním hlediskem pro každou instituci, včetně škol. Tento dokument představuje základní principy, postupy a doporučení v oblasti bezpečnosti školní digitální infrastruktury. Je určen především pro IT správce a administrátory, kteří mají za úkol zajistit, aby školní sítě a data byly chráněny před různými online hrozbami a útoky. Dostupné na: https://www.edu.cz/digitalizujeme/standard-konektivity-skol#bezpecna
Metodiky jsou doplňkem a vysvětlením Standardu konektivity škol, který MŠMT publikovalo na https://www.edu.cz/digitalizujeme/standard-konektivity-skol/ a který definoval základní technická kritéria cílového stavu školní síťové infrastruktury a přijatelnosti aktivit projektů naplňující požadavky na školy v 21. století.
Představené metodické materiály jsou nedílnou součástí snahy MŠMT podporovat a posilovat digitální infrastrukturu ve školách. Pokud se potýkáte s otázkami ohledně digitální infrastruktury na své škole, tyto materiály mohou být cenným průvodcem na cestě k jejímu zdokonalení a zabezpečení.
![]() |
Anna Stočesová Martinková (anna.stocesova@msmt.cz) vedoucí oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |
Začátkem března 2024 nastoupila na pozici krajské koordinátorky Libereckého kraje Jana Otavová. Jejími přednostmi jako vedoucí oddělení jsou především bohaté zkušenosti s řízením a motivací spolupracovníků, časová flexibilita, kreativita a výborné organizační schopnosti. Přičteme-li k tomu notnou dávku empatie, má liberecký tým „vyhráno“ a místní školy i zřizovatele čeká moc příjemná spolupráce.
Střední článek podpory zdejší mateřské a základní školy už znají, alespoň ty z okresu Semily. Dva roky zde totiž probíhala jeho pilotáž.
Jana Otavová vystudovala Vysokou školu strojní a textilní Liberec, obor Ekonomika a netkané textilie. Značnou část svého profesního života strávila ve školství. Nejprve jako zástupkyně ředitele na Školském úřadě v Liberci, později jako vedoucí krajského pracoviště Liberec v bývalém Národním institutu pro další vzdělávání a nynějším Národním pedagogickém institutu ČR, kde působila celkem 18 let. „Při své práci uplatňuji smysl pro detail a dotahování podstatných záležitostí. Moje působení v uvedených pozicích mne naučilo vysokému nasazení, samostatnosti a zodpovědnosti,“ říká J. Otavová.
Na vedoucích pozicích získala bohaté zkušenosti s vedením a motivací spolupracovníků, které jí umožnily vybudovat fungující a aktivní tým na pracovišti. Byla členkou v různých pracovních skupinách při krajském úřadu Libereckého kraje, vedla projekty a lektorovala.
J. Otavová má výborně zmapovaný pedagogický terén v Libereckém kraji, což je pro střední článek velký přínos. Práci s pedagogy a s vedením škol považuje za velice zajímavou a kreativní. Vždy se snažila o to, aby podpora, kterou školy již nyní dostávají, byla komplexní bez ohledu na to, ze kterých zdrojů je hrazena. Její snahou a cílem je propojení, vzájemná spolupráce a výměna zkušeností všech aktérů, kteří působí ve školství, tedy krajského úřadu, ČŠI, MAP, NPI a dalších.
Nejen prací živ je člověk. Volné chvíle Jana Otavová ráda tráví turistikou a procházkami v přírodě, nejčastěji v Jizerských horách kolem Liberce, které má vlastně za humny. Baví ji cestování do zahraničí a s ním spojené poznávání nových kultur a studium cizích jazyků. Během letních měsíců se věnuje cyklistice, ve chvílích klidu si užívá čtení dobré knihy a pro udržení kondice pravidelně cvičí jógu a pilates.
„Práce s lidmi mě naplňuje a baví. Zapojení do Středního článku podpory považuji za logické pokračování mého dosavadního profesního směřování, kde budu moci nadále ovlivňovat pozitivní změny a podporovat vedení škol i zřizovatele na základě svých dosavadních zkušeností,“ dodává Jana Otavová.
Aktuálně do našeho týmu Středního článku hledáme kolegy nebo kolegyně do Prahy, Pardubického, Jihomoravského, Ústeckého a Královéhradeckého kraje.
Videozáznam INFOSERVISU je k dispozici od 4. března 2024 od 16 hodin. Seznámíme Vás s dalšími důležitými informacemi ve školním roce 2023/2024, které souvisí s legislativními novinkami a změnami ve školství. Níže naleznete videozáznam z daného INFOSERVISU.
Střední článek podpory rozšířil své řady o dalšího kolegu. 1. března 2024 se pozice krajského koordinátora Moravskoslezského kraje ujal Petr Častulík. Zkušený pedagog, zástupce ředitele základní školy a dlouholetý specialista na trestnou činnost mládeže bude pro místní ředitele škol a jejich zřizovatele velkou oporou. Zároveň s sebou přináší výraznou manažerskou průpravu v řízení a vedení lidí. Během své pracovní kariéry vedl 450 kolegů na 11 pracovištích! Seznamte se, prosím.
Petr Častulík vystudoval na Slezské univerzitě v Opavě obor Veřejná správa a regionální politika se specializací na politický management a na Univerzitě Palackého v Olomouci obor Křesťanská výchova. Studium ukončil rigorózní zkouškou. Vřelý vztah k historii ho přivedl k doktorskému studiu v oboru Moderní dějiny střední Evropy na Slezské univerzitě v Opavě, které letos dokončil a teď ho čeká obhajoba dizertační práce.
Vyučoval na základní, střední i vysoké škole. Od roku 2020 pracoval jako zástupce ředitele pro ekonomiku a provoz na Základní škole Edvarda Beneše v Opavě. Zde získal zkušenosti především s problematikou ekonomického, personálního a rozpočtového řízení, jednal se zřizovatelem i školskou radou. Účastnil se tvorby rozpočtů, podílel se na vypracovávání výročních zpráv, zodpovídal za zadávání a vyhodnocování veřejných zakázek malého rozsahu, administroval agendu několika projektů a mnohé další.
Petr Častulík je přesvědčený, že vzdělání spolu se zkušenostmi, které odráží naše úspěchy, ale i selhání, ovlivňují osobní růst nejenom každého z nás, ale také celé společnosti. Proto je moc rád, že se může podílet na práci Středního článku podpory. Jeho bohaté zkušenosti jak z přímé pedagogické činnosti na základní škole, tak z dílčího působení na střední a vysoké škole jsou neocenitelné z pohledu systémového přístupu ke vzdělání, který mohl ještě prohloubit působením ve vědecké radě Slezské univerzity. Velkou životní praxi mu poskytla rovněž pozice specialisty na odhalování trestné činnosti mládeže a páchané na mládeži u Policie České republiky, na které působil několik let. „Díky této profesi jsem získal bohaté znalosti v oblasti sociálně patologických jevů, a to jak z pohledu jejich prevence, tak i represe. Řešil jsem zejména problémy záškoláctví, šikany, kyberšikany, zneužívání návykových látek, ohrožování mravní výchovy mládeže atp.,“ doplňuje P. Častulík. Díky této činnosti měl možnost navštívit různé školy a danou problematiku řešit jak s řediteli škol, tak s výchovnými poradci a dalšími zainteresovanými složkami. Také jeho zkušenosti s řízením kolektivu jsou značné, pomohly mu získat mnohé personální, ekonomické a provozní kompetence.
P. Častulík je ženatý a má tři děti. Protože se narodil v Jeseníku, vztah k přírodě, chození po horách a pochopitelně i lyžování je mu vlastní. Prozradil na sebe, že je včelař a rád vyrábí různé druhy medoviny. Zároveň je vášnivý rybář, i když ryby v jeho jídelníčku často nenajdeme. V životě je pro něho důležitá rodina, víra a pozitivní vztahy nejen k lidem, ale také k přírodě a vlastně všemu, co nás obklopuje. Pro své životním motto se nechal inspirovat myšlenkou Konfucia: Třemi cestami můžeme dojít k moudrosti: První je cesta zkušenosti – to je cesta nejtěžší. Druhá je cesta napodobení – to je cesta nejlehčí. Třetí je cesta přemýšlení – to je cesta nejušlechtilejší.