Projekt Administrativní činnosti základních škol realizovala v letech 2020-2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Projekt byl realizován v rámci programu Technologické agentury ČR BETA2 a je v souladu se Strategii vzdělávání České republiky do roku 2030+ zaměřen na zmapování a snížení administrativní zátěže veřejných i neveřejných základních škol v České republice. Odkaz na materiály pod textem ke stažení.
Projekt Administrativní činnost základních škol měl tři cíle.
Prvním cílem bylo identifikovat administrativní činnosti, jež vykonávají veřejné i neveřejné základní školy, popsat způsoby jejich výkonu a identifikovat případné rozdíly s ohledem na mateřský kraj, velikost školy či charakter zřizovatele.
Druhým cílem projektu bylo vytvořit základní klasifikaci toho, jak jednotlivé školy řeší rozdělení administrativy mezi zaměstnance školy.
Třetím cílem projektu potom bylo navrhnout konkrétní opatření vedoucí ke snížení administrativní zátěže základních škol.
Výzkum kombinoval kvalitativní metodu, spočívající v řízených rozhovorech a kulatých stolech s aktéry vstupujícími do administrativních činností na základních školách, a metodu kvantitativní. V rámci té byl získán dataset zahrnující roční snímek vykonávaných činností na 24 základních školách (ZŠ) ze čtyř krajů České republiky. Z každého kraje byly potom vybrány:
Školy byly dále rozděleny dle počtu žáků do tří kategorií:
Výzkum přinesl řadu významných zjištění týkajících se administrativní zátěže na základních školách:
Jménem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Vás zveme na 2. odborný panel projektu IPs Datová politika k tématu "Předškolní vzdělávání v datech", který se uskuteční 18. 3. 2023 od 10:00 do 15:30. Více o obsahu odborného panelu se dozvíte v níže přiložené pozvánce s programem. V případě Vašeho zájmu se zúčastnit se prosím zapište se do registračního formuláře.
Realizace výše zmíněného odborného panelu je financovaná z projektu z projektu „Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy ČR“ (IPs Datová politika), reg. č. CZ.02.02.XX/00/22_005/0002901.“
Školy zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí (dále jen školy) mohly v uplynulém roce čerpat finanční prostředky na digitální učební pomůcky pro své žáky a na prevenci digitální propasti. Nyní jsou školy povinny nejpozději do 28. února 2024 odevzdat závěrečnou zprávu o čerpání a využití těchto finančních prostředků v mimořádném sběru dat pomocí Informačního systému Národního plánu obnovy (IS-NPO).
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) finančně podporuje školy v jejich inovacích ve vzdělávání v kontextu digitalizace prostřednictvím Národního plánu obnovy v rámci komponenty 3.1. Zdrojem finančních prostředků je Evropská unie (EU) – Nástroj pro oživení a odolnost, program Next Generation EU. Česká republika si proto stanovila cíle, které se zavázala splnit a propsala je do podmínek, účelu a kritérií čerpání finančních prostředků ve Věstníku (s. 252 účel prevence digitální propasti ÚZ 33088, s. 255 účel digitální učební pomůcky ÚZ 33087). Školy jsou povinny je dodržet, a zároveň poskytnout informaci MŠMT o tom, jak tyto finanční prostředky byly využity. V roce 2023 bylo možné pořizovat digitální učební pomůcky pro žáky a také se zaměřit na prevenci digitální propasti. To záviselo na tom, zda školy čerpaly finanční prostředky přednostně v roce 2022 nebo v roce 2023 na pokročilé digitální učební pomůcky v souvislosti se změnami v Rámcovém vzdělávacím programu, kde byla nově začleněna pro základní školy klíčová digitální kompetence a nový obsah výuky informatiky. Bylo tak zapotřebí vybavit žáky pokročilými digitálními technologiemi pro jejich rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí. Zároveň v rámci prevence digitální propasti zajistit, aby žáci nebyli znevýhodněni tím, že nemají pro sebe k dispozici vlastní mobilní digitální zařízení pro běžnou výuku nebo výuku distančním způsobem.
A právě o tom je závěrečná zpráva, resp. povinný sběr dat o využití finančních prostředků na DIGIPOMŮCKY a DIGIPROPAST za rok 2023, které musí školy vyplnit a odevzdat v informačním systému IS-NPO nejpozději do 28. 2. 2024.
Názorný tutoriál pro vyplnění formuláře školy naleznou přímo v systému IS-NPO v části Metodika nebo na edu.cz/digitalizujeme a je rozdělený podle účelu na digipropast a digipomůcky. Tutoriály jsou součástí metodické podpory, která vysvětluje v jednotlivých kapitolách na konkrétních příkladech, jak odpovídat např. na otázky k realizaci výběru dodavatele digitálních učebních pomůcek, jak dodržovat zásady přiměřenosti, rovného přístupu, nediskriminace a transparentnosti při jeho výběru v rámci výběrových řízení, průzkumu trhu nebo jak předcházet střetu zájmu a co je cílem zjišťování dat.
Školy jsou povinny zároveň dodržovat publicitu, pomocí které informují veřejnost o tom, že využívají tuto finanční intervenci. Webové stránky školy a její informační portály tak musí obsahovat letáky publicity rozdělené podle účelu čerpání finančních prostředků. Vzory jsou k dispozici např. zde: https://www.edu.cz/npo/povinna-publicita-npo nebo na stránkách metodické podpory edu.cz/digitalizujeme. Tyto informační letáky, které jsou veřejně publikované, umožňují v rámci kontrolní činnosti rozlišit, zda škola čerpala i jiné veřejné zdroje na podporu digitalizace např. v rámci Šablon a ověřit, že např. nedocházelo ke dvojímu financování, kdy by jedna stejná technologie či zařízení bylo zaplaceno dvakrát. Je proto vhodné jednoznačně označit tato zařízení či technologie (je-li to zároveň možné), aby bylo zřejmé, ke kterému účetnímu dokladu patří, což lze snadno pomocí sériových čísel dodaných k účetnímu dokladu a vlastního inventárního označení.
Finanční prostředky, které školy obdržely v České republice prostřednictvím Národního plánu obnovy, jejímž zdrojem je EU, jsou významnou podporou. Je proto nezbytné věnovat pozornost splnění stanovených podmínek, účelu a kritérií popsaných ve Věstníku. Dosud bylo vyčerpáno více než 3 mld. Kč z celkové částky 4,8 mld. Kč stanovené na období roku 2020–2026. Přitom v roce 2020 se původně jednalo o finanční prostředky ze státního rozpočtu, které byly později proplaceny z EU. Pomocí této finanční podpory bylo možné zajistit učitelů a žákům technické vybavení pro realizaci distanční výuky. V letech 2022–2024 pokračovala finanční intervence na prevenci digitální propasti a na vybavení žáků digitálními učebními pomůckami, která souvisí se změnami a reformou ve vzdělávání.
Více informací jsme poskytli již v předchozí aktualitě zveřejněné na edu.cz pro školy soukromé a církevní, které mají stejné podmínky, účel a kritéria s drobnými rozdíly ve způsobu získání finančních prostředků a v termínu odevzdání závěrečné zprávy. Inspiraci a další podrobnosti, na co si dát pozor při vyplňování formuláře vyúčtování naleznete zde.
Své případné dotazy můžete zasílat na e-mailovou adresu digitalizujeme@msmt.cz nebo se dotazovat přes Helpdesk IS-NPO.
![]() |
Anna Stočesová Martinková (anna.stocesova@msmt.cz) vedoucí oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |
V Olomouckém kraji se začíná formovat Střední článek podpory. Jeho krajským koordinátorem se stal 19. února 2024 Jaroslav Mihal, ředitel s pestrými zkušenostmi nejen co do velikosti škol, ale i personálního složení zaměstnanců a vztahů se zřizovateli. K rozhodnutí přidat se ke střednímu článku ho přivedl zejména smysl nabízené podpory: Uvolnit ruce a být k ruce. Hlavní přínos vidí v každodenní práci se školami, kde střední článek plní roli metodického a koučovacího prostředníka mezi centrálou, tedy Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, jednotlivými školami v regionech a dalšími subjekty ve vzdělávání.
Jaroslav Mihal vystudoval Fakultu managementu a ekonomiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, poté ještě Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Zde si v rámci oboru Pedagogika zvolil Doplňující pedagogické studium pro učitele odborných předmětů a Učitelství anglického jazyka pro základní školy. Ve školství pracuje 20 let. Ekonomické vzdělání zúročil jako učitel odborných předmětů, které vyučoval na Obchodní akademii Olomouc. Od roku 2008 zastával pozici ředitele, nejprve na soukromé základní škole, později vedl středně velkou státní základní a mateřskou školu ve Velké Bystřici a naposledy malou vesnickou malotřídní základní a mateřskou školu v Jezernici. Zkušenosti má také ze soukromé sféry. Pracoval jako obchodní manažer ve vydavatelství sportovních časopisů a knih i jako manažer krajské pobočky v personální agentuře.
Zkušenosti má s vedením a řízením různých škol, se zaváděním nových pracovních metod a procesů, s žádostmi o granty, s výběrovým řízením, administrativou, výkaznictvím, výborně se orientuje ve školské legislativě i pracovním právu a mnohém dalším. Absolvoval kurz mentoringu a koučingu, které rozvíjel ve svém školním týmu. Jeho celoživotním krédem v učení je: „Musíš navázat vztah, než můžeš vzdělávat.“ Výčet oblastí, ve kterých bude moci poradit ředitelům škol, je opravdu pestrý.
„Ke Střednímu článku podpory mě přivedla vize kvalitativního posunu v každé škole našeho regionu. Který ředitel, učitel, rodič by si nepřál, aby pro každé dítě byla nejlepší školou ta, která je nejblíž? Tato představa mě motivovala, protože jsem se tak vždycky choval při vedení školy.“ říká J. Mihal. Z pozice ředitele školy přechází na druhou stranu. Teď bude svým bývalým kolegům podávat pomocnou ruku v podobě metodické podpory.
Jak tráví Jaroslav Mihal volný čas? Práce je vlastně jeho koníčkem, protože zálibu zálesáctví propojil se zážitkovou pedagogikou. Přes 25 let se věnuje mládeži a dospělým při organizování táborů, poznávacích zájezdů, sportovních a jazykových akcí. Jeho velkým koníčkem je cestování spojené s poznáváním nejenom pamětihodností, ale také školských systémů a každodenního života škol! Díky zapojení se do řady mezinárodních školních projektů zcestoval mnoho evropských škol od jihu na sever a z východu na západ. Rád sportuje, hraje karty a deskové hry a samozřejmě nezapomíná ani na rodinu.
Jaroslav Mihal má rozhodně co nabídnout. Jeho profesní kariéra, odhodlání a vlastně i zájmy mluví za vše.
Střední článek podpory už působí také v Jihočeském kraji. V polovině února 2024 se zdejší krajskou koordinátorkou stala Lucie Reitingerová. Přináší s sebou dlouholeté zkušenosti získané v Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje a podstatné jsou také její znalosti a praxe ve vzdělávacích projektech z evropských dotací. První členku týmu teď čeká především vybudování týmu regionálních metodiků, se kterými bude poskytovat podporu škol a jejich zřizovatelů v daném kraji.
Lucie Reitingerová vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, poté pracovala 11 let v soukromé sféře, v mezinárodních firmách. Během této doby si prošla vedoucími pozicemi, od zástupce jednatele po manažerku marketingu a zahraničního obchodu, které ji vybavily zkušenostmi s vedením pracovního týmu.
Od roku 2008 pracovala na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Odboru školství, mládeže a tělovýchovy, kde měla na starosti oblast středního školství. V každodenním kontaktu byla především se středoškolskými řediteli, metodicky je podporovala. Zpracovávala agendu správního řízení, hlavně přezkumné řízení přijímacího řízení a maturitních zkoušek. Úzce spolupracovala s ČŠI, a to převážně při řešení stížností a přezkumů. Vytvářela vzdělávací projekty pro žadatele a příjemce evropských dotací v oblasti vzdělávání, administrovala čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU, organizovala semináře a workshopy, některé z nich současně i lektorovala.
K jejím zálibám patří cestování a sport, zejména jízda na kole, na paddleboardu, pěší turistika, v zimě pak lyžování. Pohyb jí dopřává i retrívr, se kterým často podniká výlety. Zajímá se také o moderní technologie. A pokud zbyde čas, relaxuje s dobrou knihou.
Střední článek podpory získává nástupem Lucie Reitingerové výraznou posilu, která díky své dlouholeté zkušenosti ze školské oblasti dobře ví, co ředitelé řeší, s čím potřebují poradit, v jaké oblasti podpořit, a to napříč celým krajem. Postupně se bude náš zdejší tým rozšiřovat o regionální metodiky a koordinátora spolupráce. Terénní podpora mateřských a základních škol a jejich zřizovatelů v Jihočeském kraji tak může začít.
První odborný panel, pořádaný dne 13. prosince 2023 v konferenčních prostorách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, otevřel cyklus deseti odborných panelů, které budou v rámci projektu „Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy v ČR“ realizovány do konce roku 2027. Více o obsahu odborného panelu se dozvíte níže v textu článku, ve videozáznamu či přiložených souborech ke stažení.
Obsahem celodenního jednání byla interdisciplinární problematika přechodu žáků mezi základní a střední školou, která se každoročně dotýká stovky tisíc žáků a jejich rodin, tisíců škol a jejich pracovníků, zaměstnanců pedagogicko-psychologických poraden a dalších aktérů. Cílem prvního odborného panelu bylo představení relevantních dat a způsobů jejich zpracovávání a využívání, prezentování závěrů vybraných domácích i zahraničních analýz, očekávaného demografického vývoje, sdílení příkladů dobré praxe a definování navazujících aktivit vycházejících z identifikovaných potřeb.
Bezmála 120 účastníků z řad odborníků na vzdělávání, akademiků, zástupců České školní inspekce, přímo řízených organizací MŠMT, zástupců krajů, měst, obcí, škol a dalších zainteresovaných stran si mohlo poslechnout příspěvky jednotlivých řečníků a zapojit se do diskuzí k tématům, kterými jsou přechod žáků mezi základní a střední školou, rozhodovací strategie žáků, kariérové poradenství, žákovské aspirace, výsledky přijímacího řízení na střední školy či přechod žáků na trh práce.
Mezi řečníky, kteří výše uvedená témata prezentovali, byli vedle zástupců MŠMT i přizvaní hosté: výkonný ředitel CERGE-EI, poradce ministra školství a člen Národní ekonomické rady vlády a sboru poradců premiéra Daniel Münich; spoluzakladatelka Expertní komory kariérového poradenství a programová manažerka Partnerství pro vzdělávání 2030+ Silvie Pýchová; ředitel Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání David Greger; ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4, zakladatelka Poradenské linky pro rodiče, žáky a pedagogy, psycholožka Galina Jarolímková; vedoucí oddělení analýz z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání a analytička Národního pedagogického institutu ČR Lucie Zelená; analytička Národního pedagogického institutu ČR Jana Trhlíková; výzkumník a analytik PAQ Research, spolupracovník akademického think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR Václav Korbel; speciální pedagožka Martina Klímová z Evropské školy v Bruselu; Martina Macánová, ředitelka ZŠ a MŠ Stod, která do debaty zapojila i žáky školy.
Odborný panel zahájil úvodním slovem vrchní ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz MŠMT Václav Jelen, který téma prvního odborného panelu označil za „dlouhodobě rezonující“ a akcentoval potřebu nejen takovýchto setkání, ale i potřebu zaměřit se na další rozvoj digitalizace. „Digitalizace totiž představuje nejen procesní zjednodušení a snižování administrativní zátěže, ale je i předpokladem pro lepší dostupnost a relevanci dat potřebných pro vhodné směrování vzdělávacích politik," uvedl vrchní ředitel.
Po úvodním slovu navázal na vrchního ředitele sekce Stanislav Volčík, který je hlavním projektovým manažerem projektu „Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy v ČR“. Stanislav Volčík nejprve přítomným představil celý projekt, jeho klíčové aktivity, cíle a strukturu projektu, kterou tvoří vedle oddělení analytické podpory a projektových výstupů i oddělení národních analýz a oddělení sekundárních analýz. Uvedená oddělení jsou pak zařazena do odboru školské statistiky a analýz ředitelky Petry Müllerové.
Stanislav Volčík pak společně s vedoucí oddělení národních analýz MŠMT Hanou Novotnou prezentovali relevantní data týkající se přechodu žáků mezi základní a střední školou a vybrané národní i zahraniční analýzy, z nichž vyplývají dílčí závěry, s nimiž by bylo vhodné dále pracovat. V příspěvku například upozorňovali na skutečnost, že zhruba 4 % žáků po dokončení základního vzdělání nepokračují
na střední školu a přibližně 7 % žáků na střední školu nastoupí, ale nedokončí ji, dalších zhruba 22 % žáků střední školu sice dokončí, ale po jejím absolvování nejsou spokojeni s volbou oboru. Dále připomněli, že v České republice tvoří až 70 % středního vzdělávání střední odborné školy, avšak průměr OECD je 37 %.
V příspěvku byly zmíněny mj. i studie Elišky Walterové a Davida Gregera z Karlovy univerzity a Petra Hlaďa z Masarykovy univerzity, které upozorňují na nevhodnou nejednotnost v užívané terminologii spojené s přechody žáků ze základních do středních škol.
Daniel Münich vedle potřeby rozvoje digitalizace uvedl jako nutnost i propojování a analyzování individuálních dat o průchodu žáků a studentů vzdělávacím systémem a jejich přechodu na trh práce. Další výzkum v této oblasti považuje poradce ministra školství za zcela zásadní, což podpořil i Martin Úlovec, zmocněnec MŠMT pro digitalizaci a digitální vzdělávání, který rozšíření datové základny taktéž považuje za důležité.
Závěry z analytické studie realizované v loňském roce Ústavem výzkumu a rozvoje vzdělávání v oblasti Hlavního města Prahy a ve Středočeském kraji představil na odborném panelu David Greger z Karlovy univerzity. Z prezentovaných závěrů bylo patrné, že žáci projevují zájem především o maturitní obory se všeobecným zaměřením a že rozhodovací strategie žáků významně ovlivňuje nabídka škol v regionu, která ale dostatečně neodpovídá žákovské poptávce. Ondřej Nývlt z oddělení národních analýz MŠMT doplnil, že nejen oborová nabídka, ale i socioekonomické zázemí, z něhož žáci pochází, ovlivňuje rozhodovací strategie žáků. „Pokud rodiče mají vysokoškolské vzdělání, tak ta pravděpodobnost, že se dítě dostane na preferovanou střední školu, je extrémně vysoká. A u dětí, které nemají tak dobrý prospěch a dobré zázemí, bude docházet k mnohem horším přechodům na střední školu a vůbec k horšímu vývoji dalšího kariérního rozvoje,“ shrnul vybrané závěry z výzkumu agentury Median. Ondřej Nývlt také představil krátkodobé projekce přechodu žáků ze základních škol do středních škol až k roku 2029 a seznámil účastníky s demografickým modelem, který je v rámci projektu připravován.
Hlavním tématem příspěvku Silvie Pýchové bylo dostupné a kvalitní kariérové poradenství se zaměřením na uplatnitelnost absolventů v dlouhodobém horizontu. Expertka na kariérové poradenství apelovala, aby se kariérové poradenství stalo povinnou výbavou všech vzdělávacích institucí a upozornila na nevhodnost kumulování rolí výchovného a kariérového poradce. „Už v roce 2009 Evropská komise kritizovala Českou republiku za to, že kombinujeme role výchovného poradce a kariérového poradce, protože svým způsobem jsou to neslučitelné role. Vy nemůžete řešit výchovné delikty a zároveň očekávat, že k vám mladý člověk přijde s důvěrou řešit svoji budoucnost,“ doplnila. Výše uvedené bylo podpořeno i závěry prezentovanými z výzkumu TAČR ve spolupráci s PAQ Research a agenturou STEM (2023). Z deníkových záznamů zúčastněných respondentů vyplývá, že: „Náplní činnosti kariérového poradce je především agenda přijímacích zkoušek, příprava na další vzdělávání a pracovní uplatnění. Zjevná je i kumulace funkcí kariérového a výchovného poradce,“ uvedla Hana Novotná.
Programová manažerka Partnerství pro vzdělávání 2030+ dále doporučovala neopomíjet v kontextu kariérového poradenství wellbeing žáků, což akcentoval i přítomný zmocněnec MŠMT pro wellbeing, duševní zdraví dětí a ústavní a ochrannou výchovu Ferdinand Hrdlička, který doplnil, že je potřebné zaměřit se nejen na wellbeing dětí, žáků a studentů, ale i pedagogických pracovníků. Shodně se k výše uvedenému vyjádřila i ředitelka Základní školy a mateřské školy Stod Martina Macánová a psycholožka Galina Jarolímková.
Pohled z praxe přítomným poskytla speciální pedagožka a expertka na vzdělávání Martina Klímová působící od roku 2005 na Evropské škole v Bruselu, ve které žáci základní školy plynule přecházejí do střední školy, a to bez nutnosti přijímacího řízení. Pedagožka ocenila, jak je kariérové poradenství na evropských školách propracované a musí vycházet ze závazných dokumentů schvalovaných tzv. Nejvyšší radou Evropských škol. Poradenství na škole je rozděleno do tří úrovní, kdy v rámci prvních dvou je orientováno zejména na další vzdělávací dráhu žáků, kteří si na základě svých preferencí volí z nabízených předmětů jejich hodinovou dotaci, a až v poslední úrovni převažuje zaměření se na to, co by žáci jednou chtěli ve svém profesním životě dělat. Dle statistik školy žáci převážně pokračují na českých vysokých školách, v menší míře pak na zahraničních vysokých školách.
Ředitelka Základní školy a mateřské školy Stod Martina Macánová v online vstupu mimo jiné upozornila i na problematiku přechodu žáků s odlišným mateřským jazykem, vyzdvihla důležitost spolupráce s krajem, možnost zapojení školního psychologa do celého procesu volby další vzdělávací dráhy žáků a představila inspirativní školní projekt „Půjdeme svou cestou“, jehož cílem je ve spolupráci se zaměstnavateli, úřadem práce a dalšími pracovišti ukázat žákům adekvátně jejich věku možnosti uplatnění v budoucím životě.
Jak si žáci střední školu vybírají, co je ovlivňuje nebo např. v čem spatřují úskalí, o tom všem pohovořili žáci devátého ročníku Základní školy a mateřské školy Stod, kteří v době konání odborného panelu procházeli procesem volby další vzdělávací dráhy, resp. střední školy.
„Vybral jsem si obor ekologie a životní prostředí, líbí se mi i programy, které škola má, a chci mít nějakou budoucnost. Je pro mě ale zásadní i to, že nemusím nikam dojíždět,“ řekl Matyáš. Spolužák Antonín souhlasil: „Blízkost je důležitá, také vybírám na základě svých schopností, chci dělat to, v čem budu dobrý.“ Stejně k volbě střední školy přistupovala dle příspěvku i žákyně Nela, která zvažovala podání přihlášky na gymnázium. „Zajímá mě poměr přijatých a nepřijatých žáků, porovnávám počty bodů se svými výsledky, abych věděla, jestli se dostanu a jakou mám šanci,“ upřesnila. Žák Bohdan, který se v loňském školním roce přistěhoval z Ukrajiny, uvedl, že: „Jsem v Česku skoro rok a gramatika pro mě není vůbec jednoduchá, doufám, že se i tak dostanu na dobrou školu.“ Jak Bohdan dále uvedl, doufá, že na místo písemného přijímacího testu z českého jazyka absolvuje pohovor, který mu s ohledem na nedostatečný písemný projev může zvýšit šance na přijetí. V průběhu odborného panelu se žák spojil i s přítomnými zástupci organizace META, o. p. s., která dětem, žákům a studentům s odlišným mateřským jazykem pomáhá
na cestě vzdělávacím systémem již 20 let.
Problematika přechodu žáků mezi základní a střední školou je vysoce individualizovaného charakteru, a tak žákovské příspěvky neobvyklým způsobem oživily obsah pořádaného odborného panelu a vhodně doplňovaly poznatky z prezentovaných studií. Výstupy žáků se shledaly s velmi kladným přijetím a pozitivním hodnocením ze strany přizvaných hostů.
Ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Galina Jarolímková a výzkumník Václav Korbel, který zastupuje organizaci PAQ Research, prezentovali, proč je důležité věnovat pozornost žákovským aspiracím, zkoumat je a analyzovat jejich proměny vzhledem k faktorům, které je ovlivňují. Definovaná doporučení obou řečníků, ač z rozličných oborů, byla v souladu se závěry předřečníků i diskutujících, tedy zaměřit se na podporu žáků s nízkým socioekonomickým statusem, systémově řešit vysokou oborovou fragmentaci a podporovat další výzkum v dané oblasti.
Výsledky žáků z jednotných přijímacích zkoušek představila účastníkům panelu vedoucí oddělení analýz z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Lucie Zelená, která prezentovala data s rozdělením výsledků dle jednotlivých oborů vzdělání a na úrovni krajů. Z grafických přehledů byly patrné dlouhodobě nejhorší výsledky v Ústeckém a Karlovarském kraji. Naopak pozitivní trend ve zlepšování dosaženého percentilu byl identifikován u zájemců o čtyřleté netechnické obory středních odborných škol a o víceletá gymnázia ve Středočeském kraji.
Závěrečný příspěvek přednesla analytička oddělení šetření analýz a výzkumů Jana Trhlíková z Národního pedagogického institutu ČR. Sdílená data vycházela z dostupných výsledků ze šetření žáků posledních ročníků středních odborných škol (2021), analýzy rozhovorů s absolventy po osmi letech od ukončení střední školy (2017) a ze šetření k předčasným odchodům ze vzdělávání (2022). Cílem příspěvku bylo upozornit na aktivní roli žáka a absolventa směrem ke vzdělávacímu systému i trhu práce, poukázat na změny v trendech přechodu absolventů na trhu práce a definovat specifika skupiny žáků základních škol, kteří již nepokračují na střední školu a vstupují na trh práce bez odborné kvalifikace. Prezentace byla zakončena doporučením věnovat větší pozornost oborové struktuře středních škol, kariérovému poradenství a také podpoře žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Z diskutovaných problematik bylo v průběhu odborného panelu identifikováno několik doporučení.
Zaměřit se na:
Vzhledem k tomu, že úkolem projektu ,,Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy v ČR“ je mimo jiné poskytovat analytickou podporu věcně příslušným útvarům MŠMT, budou pro stanovení konkrétní podoby závěrů a z nich plynoucích aktivit probíhat navazující debaty s gestory jednotlivých oblastí.
V reakci na identifikované potřeby a požadavky účastníků jednání budou projektem uspořádány navazující odborné panely, jejichž obsah bude věnován kariérovému poradenství a wellbeingu.
Záznam z jednání můžete zhlédnout na tomto odkazu nebo přímo v YouTube prohlížeči níže.
Realizace výše zmíněného odborného panelu je financovaná z projektu z projektu „Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy ČR“ (IPs Datová politika), reg. č. CZ.02.02.XX/00/22_005/0002901.“
Aktualizováno 14. 2. 2024
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyhlašuje výzvu k podání žádosti o poskytnutí dotace v rámci Národního plánu obnovy, komponenty 3.2 adaptace kapacity a zaměření školních programů – část 3.2.4 investice do rozvoje vybraných klíčových akademických pracovišť. Cílem výzvy je dostavba objektů v rámci stávajících areálů Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity. Oprávněny jsou žádat veřejné vysoké školy. Žádosti je možno podávat od 15. 07. 2022 do 31. 03. 2024.
Cílem výzvy je dostavba objektů v rámci stávajících areálů Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity.
Celková finanční alokace na výzvu: 11 125 129 018 Kč z toho:
Více informací o jednotlivých stavbách naleznete pod komponentou 3.2.4.
Veřejná vysoká škola podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů (dále také „VVŠ“, „žadatel“ nebo „příjemce dotace“).
Dne 14. 2. 2024 byla zveřejněna výzva ve znění dodatku č. 1
Soukromé a církevní školy mohly v uplynulém roce nadále pokračovat v inovacích ve vzdělávání v kontextu digitalizace díky finančním prostředkům z Národního plánu obnovy z programu Next Generation EU, které Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy školám přidělilo. Nejpozději do 15. 2. 2024 musí soukromé a církevní školy vyplnit závěrečné vyúčtování finančních prostředků, které využily za účelem vybavení žáků pokročilými digitálními učebními pomůckami nebo na prevenci digitální propasti. Názorný tutoriál pro vyplnění formuláře, který je součást metodické podpory školám, naleznete na edu.cz/digitalizujeme.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) finančně podporuje školy v inovativních přístupech ve vzdělávání v souvislosti s novým obsahem výuky informatiky a novou klíčovou digitální kompetencí v postupně zaváděných změnách a revizích Rámcového vzdělávacího programu. Z Národního plánu obnovy, v rámci komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace, již bylo rozděleno více 3 mld. Kč z celkové částky 4,8 mld. Kč. V letech 2022–2024 se jedná o opakovanou finanční intervenci školám v rámci vyhlášené výzvy na prevenci digitální propasti a v jednorázové finanční intervenci na vybavení žáků pokročilými digitálními učební pomůckami pro rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí. Některé školy využily těchto finančních prostředků již v roce 2022 přednostně, protože deklarovaly výuku podle revidovaného Rámcového vzdělávacího programu nejpozději do září 2022, anebo o tyto prostředky požádaly až v roce 2023. V roce 2024–2025 bude finanční intervence pokračovat, ale zaměří se na rozvoj digitálních kompetencí učitelů podle evropského rámce DigCompEdu s důrazem na využívání umělé inteligence ve vzdělávání a v práci učitele. Přitom naváže na již rozvíjené kompetence učitelů, které realizuje Národní pedagogický institut ČR v souvislosti se zavedením změn v Rámcových vzdělávacích programech.
V roce 2023 mohly školy získat finanční prostředky za účelem prevence digitální propasti, označenou jako podpora A – DIGIPROPAST a na pořízení pokročilých digitálních učebních pomůcek žáků jako oblast podpory B – DIGIPOMŮCKY.
DIGIPROPAST umožnila škole pořizovat základní mobilní zařízení např. notebook, tablet, chromebook a chytrý telefon a vytvořit mobiliář nebo doplnit do již stávajícího mobiliáře tato zařízení a zapůjčovat je žákům, dle jejich potřeb, dlouhodobě nebo krátkodobě.
Cílem DIGIPOMŮCEK bylo vybavení žáků zejména pokročilými digitálními učebními pomůckami, prostřednictvím kterých by si rozvíjeli své informatické myšlení a digitální kompetence. V odůvodněných případech mohla být pořízena také základní digitální zařízení např. pro jejich nedostatek nebo jako nezbytná součást pokročilých digitálních učebních pomůcek.
Od konce roku 2023 mohou soukromé a církevní školy předkládat ke kontrole svá závěrečná vyúčtování v informačním systému IS-NPO (https://is-npo.msmt.cz). Termín k odevzdání závěrečného vyúčtování za rok 2023 byl ve Výzvě a v Rozhodnutí o poskytnutí dotace stanoven na 15. 2. 2024. MŠMT učinilo dílčí změny, které by měly přispět ke zjednodušení při vyplňování formuláře. Hlavní změna se týká sjednocení závěrečného vyúčtování obou účelů do jednoho formuláře, který je rozdělen na oblast podpory A – DIGIPROPAST a B – DIGIPOMŮCKY. Školy zvolí možnost, na kterou z oblastí podpory skutečně čerpaly finanční prostředky a pokud na jednu z oblastí nečerpaly, dotčená část formuláře se nevyplňuje.
Školy soukromé i církevní jsou povinny, mj. uvést pořízené kusy a druhy zakoupených zařízení a pomůcek, vyplnit seznam skutečných majitelů podle identifikačního čísla dodavatele nebo podat informaci o způsobu realizace výběrového řízení. Zjednodušení, oproti předchozím ročníkům, nastalo právě u způsobu výběrového řízení, kdy školy již nemusí samy vyplňovat způsob realizace výběrového řízení podle zákona č. 134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek, protože ve formuláři jsou předdefinovány možnosti, např. oslovení tří a více dodavatelů, průzkum trhu apod. Obdobná zaškrtávací pole byla v letošním roce přidána do dalších částí formuláře např. pro splnění stanoveného účelu nebo pro odůvodnění nákupu základních místo pokročilých digitálních učebních pomůcek. Mezi povinné přílohy v letošním roce nepatří samostatná čestná prohlášení, která jsou nyní již přímou součástí formuláře. Kromě přílohy s nahráním účetních dokladů, které musí být označeny číslem rozhodnutí, je nově zavedena povinná příloha s tabulkou pro vyplnění finančního vypořádání se státním rozpočtem. Tuto tabulku musí školy poslat také prostřednictvím datové schránky nejpozději do 15. 2. 2024 (nestačí pouze uložení v systému IS-NPO) a musí být účetně v souladu s údaji uvedenými ve formuláři závěrečného vyúčtování. Formulář pro finanční vypořádání je přílohou Rozhodnutí o poskytnutí dotace a je také součástí formuláře pro závěrečné vyúčtování v části sekce 7.2 v IS-NPO.
Proč sběr dat tohoto charakteru zjišťujeme? Jde především o prokázání, že finanční prostředky získané z programu Next Generation EU byly vynaloženy efektivně a bylo učiněno vše proto, aby nedošlo ke střetu zájmu při jejich čerpání, aby dodavatelé měli rovný přístup, nebyli diskriminováni a proces nákupu byl transparentní a přiměřený. Zároveň je sledováno splnění účelu např. zda došlo v rámci prevence digitální propasti ke zřízení tzv. mobiliáře a zda jsou zapůjčována potřebným žákům mobilní digitální zařízení např. notebook, tablet, chromebook či chytrý telefon. Cílem je, aby žáci nebyli znevýhodněni tím, že nemají tato zařízení pro sebe k dispozici v rámci domácí přípravy nebo v běžné výuce, kdy používají vlastní mobilní digitální zařízení pro vzdělávací účely (např. forma výuky BYOD). Přitom je porovnáváno, zda v průběhu opakované finanční intervence došlo k nárůstu využívání těchto zařízení. Obdobně sledujeme dotazováním, jaká pokročilá digitální zařízení byla žákům pořízena, aby bylo zřejmé, že se jedná o digitální zařízení určená žákům pro rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí.
Metodickou podporu, jak správně postupovat při vyplňování závěrečného vyúčtování za rok 2023, naleznete na edu.cz/digitalizujeme. V úvodu jsou odkazy na tutoriály, které mohou názorně pomoci s vyplněním formuláře.
Své případné dotazy můžete zasílat na e-mailovou adresu digitalizujeme@msmt.cz nebo se dotazovat přes Helpdesk IS-NPO: https://helpdesk.npi.cz/
Užitečné odkazy:
![]() |
Anna Stočesová Martinková (anna.stocesova@msmt.cz) vedoucí oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |
MŠMT vydalo novou metodiku, která reflektuje výsledky monitoringu dietního stravování provedeného hygienickou službou v průběhu roku 2023. Přináší výklad nejasnostem, které se s poskytováním této služby pojily. Cílem Metodiky není zavádět nové povinnosti, ale poskytnout ucelený, podrobný a jednotný výklad na možnost poskytovat dietní stravování v rámci školních jídelen.
Na této stránce naleznete krátký popis obsahu a základní výsledky výzkumu, který pro MŠMT v letech 2022–23 provedl tým z Univerzity Palackého v Olomouci v rámci programu Technologické agentury ČR (TA ČR) BETA2. Celkové výsledky výzkumu „Analýza stavu digitální infrastruktury a jejího systémového a udržitelného financování v ČR, návrhy budoucích opatření“ a doporučení, která z výzkumu vyplynula, zahrnuje přiložená Závěrečná výzkumná zpráva. Využívání digitálních technologií ve vzdělávání výrazným způsobem akcelerovala pandemie COVID-19 a opatření s ní spojená včetně mimořádné finanční podpory ze strany MŠMT. Zcela nový impuls představuje rychle se prosazující používání pokročilých nástrojů umělé inteligence (AI). Více viz text níže a přiložené Závěrečná výzkumná zpráva.
Studie se věnuje především otázce financování informačních a digitálních technologií v mateřských, základních a středních školách a v ZUŠ. Představuje variabilitu zdrojů a objemu financování a zabývá se jeho udržitelností. Dílčím způsobem sleduje také využívání digitální infrastruktury (DI) ve výuce a její zázemí v rámci regionálního školství. S ohledem na bouřlivý vývoj, kterým vybavení škol prošlo v krátkém čase pod tlakem pandemie a nutnosti přechodu na distanční výuku, a značné investice vynaložené na rychlé dovybavení škol počítačovou a komunikační technikou jsme se soustředili na dvě hlavní výzkumné otázky: Jaké jsou výhledy udržitelnosti této změny do budoucna a úspěšného prosazení digitálně podporované výuky bez krizových tlaků a otřesů distanční výuky? Jak plánují školy obměnu informačních a komunikačních technologií (ICT), její zvládnutí ve výuce a financování?
Závěrečná zpráva shrnuje výsledky dvou pilotních výzkumných sond. První se v široce pojatém dotazování zaměřila na vybrané typy škol různých úrovní (N = 27) a druhá kvantitativním způsobem zachytila otázky spojené s financováním DI a její udržitelností na širším vzorku základních a středních škol (N = 97). V souhrnu studie umožňuje vhled do agendy financování, indikuje relevantní proměnné a vzorce rozhodování a chování škol v oblasti financování a směrování investic do ICT. Vedle vlastních analýz zahrnul výzkumný projekt rešerši datových a analytických podkladů MŠMT, Českého statistického úřadu, České školní inspekce a dvou profilových zpráv Nejvyššího kontrolního úřadu.
Srovnávací rámec pro pilotní výsledky výzkumu představuje rešerše současné agendy zavádění ICT do výuky a škol v evropských i mimoevropských zemích. Zvláště pro další směrování politik podpory využívání DI ve výuce je porovnání se zahraničím inspirativní a nabízí mnoho instruktivních příkladů. Ukazuje se nejenom to, že se v řadě zemí řešily závažné otázky digitální podpory výuky již v období před pandemií, ale také to, že v současné době probíhá akcelerace proměn politik v oblasti uplatnění DI ve vzdělávání.
MŠMT vydalo nové Metodické doporučení k prevenci a postihu záškoláctví a omlouvání žáků z vyučování. Materiál byl zásadně přepracován a nahrazuje původní doporučení z roku 2002.
Dokument, který je implementačním dokumentem Strategie 2030+ na další realizační období (2023-2027) a stanovuje opatření na úrovni státu i vymezuje prostor pro konkrétní řešení na úrovni kraje, byl Vládou ČR na jednání 20.12.2023 schválen.
V první části dokument představuje cíle Dlouhodobého záměru ČR 2023–2027 v širších souvislostech, jedná se především o celkový socioekonomický a environmentální vývoj, vývoj na trhu práce a vývoj klíčových indikátorů v oblasti vzdělávání.
Druhá část obsahuje tři priority, které MŠMT stanovuje pro nadcházející období:
Třetí část obsahuje průřezová opatření, na která bude v následujícím období zaměřena pozornost – vzdělávání pro udržitelnost, digitální vzdělávání a umělá inteligence ve vzdělávání, vzdělávání dětí a žáků s nedostatečnou znalostí vyučovacího jazyka, well-being, duševní zdraví, bezpečné prostředí a podpora pohybových aktivit, rovnost příležitostí ve vzdělávání a zajištění potřebných kapacit středních škol a jejich oborové struktury odpovídající očekávaným životním drahám.
Čtvrtá část Strategie rozvoje regionálního školství – karty opatření – je zaměřena na strategii rozvoje regionálního školství ve všech jeho oblastech a na strategii dalšího rozvoje sítě škol a školských zařízení:
Kompletní dokument, který byl předložen vládě (a neprošel grafickou ani jazykovou finální revizí) je ke stažení zde:
Videozáznam INFOSERVISU je k dispozici od 5. února 2024 od 16 hodin. Seznámíme Vás s dalšími důležitými informacemi ve školním roce 2023/2024, které souvisí s legislativními novinkami a změnami ve školství. Níže naleznete videozáznam z daného INFOSERVISU.
Představujeme Vám novou kolegyni, která posílila centrální tým Středního článku podpory. 1. února 2024 nastoupila na pozici vedoucí oddělení regionální podpory paní Markéta Bajerová. Celý svůj profesní život má spojený se školstvím: učila, řídila školu, dlouhá léta lektoruje, mentoruje, je neúnavná propagátorka wellbeingu a potírání šikany ve školách. Usiluje o to, aby se ve škole mohl každý učit naplno a s radostí, všichni se cítili dobře a vzájemně se respektovali.
Markéta Bajerová vystudovala Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a pedagogický obzor si dále rozšířila na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde si zvolila speciální pedagogiku, obor etopedie. Po studiích učila na základní škole na 1. stupni, později působila jako etopedka ve Středisku výchovné péče ve Strakonicích. Před nástupem do Středního článku podpory pracovala jedenáct let jako ředitelka Základní školy a Mateřské školy Záhoří. Jednalo se o menší venkovskou školu, která ji však vybavila velkou praxí se školním managementem, vedením pedagogických i nepedagogických kolegů a s řízením dalších organizačních složek školy. Na začátku si prošla zatěžkávací zkouškou, díky které ví, jak se ředitel či ředitelka mohou v počátcích cítit osamoceni a jak je pro ně důležitá spolupráce s dalšími aktéry ve vzdělávání.
Funkce ředitelky ji naučila a stále učí aktivně přistupovat k novým výzvám. Dobře ví, že je zapotřebí neustále prohlubovat své znalosti a dovednosti. Vždy je co poznávat a zlepšovat, ať už je to v oblasti personalistiky, vedení týmu, pedagogického lídrovství, účetnictví, BOZP, školské legislativy a dalších témat.
Velké zkušenosti získala díky členství v řídicím výboru MAP Písecko a při spolupráci s ČŠI u konkurzů na nové ředitele nebo v roli přizvaného odborníka při šetření stížností. Mentorovala a lektorovala několik projektů, vedla také pracovní skupinu pro podporu moderních didaktických forem směřujících k rozvoji klíčových kompetencí. „Vnímám, že v dnešní době je důležitá podpora rozvoje čtenářské a kritické gramotnosti a je třeba ji u dětí ve škole cíleně rozvíjet, což mne vedlo k zapojení se do projektu Pomáháme školám k úspěchu,“ říká M. Bajerová. „Dlouhodobě se zabývám také šikanou a nastavováním bezpečného prostředí. Šikana je opravdu velký problém a bohužel narůstá. Wellbeing považuji za důležitý nejen ve školách, ale i na pracovišti,“ doplňuje M. Bajerová.
Mezi její koníčky patří pěší turistika, chodí prakticky kdykoliv a kdekoliv, s oblibou také na houby. Ráda vaří, stará se o svoji bio zahrádku, utužuje dobré sousedské vztahy a samozřejmě se věnuje rodině. Smysl pro humor nezapře její životní motto: Nahoru nespadnu a dole mě najdou.
Ve Středním článku podpory bude mít Markéta Bajerová na starosti vybudování a fungování sítě 13 krajských týmů a zodpovědnost za vedení krajských koordinátorů.
Jejím nástupem se střední článek rozšířil o kolegyni s velkými zkušenostmi v roli pedagožky, ředitelky, lektorky a mentorky. Důležitým přínosem je rovněž její odhodlání popasovat se s případnými nesnázemi. „Uvědomuji si, že projekt Střední článek podpory je v začátcích a že ho mohou provázet různé těžkosti. Myslím si, že i na výzvy takového typu jsem připravena. Zároveň se těším na nové zkušenosti,“ dodává M. Bajerová. Střední článek získává člověka do pohody i nepohody. Co víc si přát.