Alena Zábojníková – metodička pro legislativní oblast

Dotazů na metodickou linku středního článku přibývá. Už dávno neplatí, že si o informace při řešení nejrůznějších situací ve školách volají nebo píší jen ředitelé z pilotních regionů. Působení středního článku podpory překročilo hranice okresů Svitavy a Semily, obrací se na nás školy z celé ČR. Proto bylo zapotřebí tým rozšířit o zkušeného metodika. Centrální podporu středního článku od 1. března 2022 posílila Alena Zábojníková; kolegyně, kterou na metodické lince nic nezaskočí a díky bohatým zkušenostem z praxe pomůže vyřešit i na první pohled neřešitelné.


Alena Zábojníková vystudovala Filozofickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni. Po studiích působila jako překladatelka knih z anglického jazyka, poté krátce učila angličtinu na Základní škole Plynárenská v Teplicích a vedla jazykové kurzy pro dospívající a dospělé studenty. Před nástupem na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pracovala 5 let na Krajském úřadu Ústeckého kraje. Tady v odboru školství, mládeže a tělovýchovy měla na starosti agendu související se základními školami, kdy řešila mimo jiné odvolání proti rozhodnutí ředitelů základních škol. Poskytovala metodickou a odbornou pomoc vedení škol, účastnila se konkurzních řízení na místa ředitelů základních škol vyhlašovaných obcemi a spolupracovala na rozvojových programech. Získané zkušenosti plně zúročila ve středním článku, kde pracuje jako metodička pro (nejen) legislativní oblast.


Alena Zábojníková nastoupila na MŠMT v době, kdy vypukl válečný konflikt na Ukrajině a bylo zapotřebí ze dne na den řešit situaci s nově příchozími ukrajinskými dětmi a školáky. Metodická doporučení a postupy se tvořily prakticky za pochodu, okamžitě vznikla metodická linka. E-mailové a telefonické dotazy se doslova hrnuly ze všech stran. Alena měla tuto metodickou linku na starosti, teprve později přibyly další kolegyně, které jí v odpovídání dotazů pomáhaly. Jak sama přiznává, start na tzv. U-lince byl skutečně zatěžkávací zkouškou.

V současné době poskytuje zejména metodickou podporu škol, jak bylo původně v plánu. Své zkušenosti z výběrových řízení na ředitele škol zúročila při výběru kolegů do týmu středního článku v Karlovarském kraji a také v budoucnu bude spolupracovat při personálním obsazování do sítě středních článků, které se od 1. července 2023 postupně rozšíří do všech krajů ČR.

Alena relaxuje u knih a je milovnicí divadla, na představení chodí ráda a často. Doporučit by mohla například odpočinkovou komedii Úča musí pryč (nehledejte souvislost :)) a pro náročnějšího diváka Mýcení v Divadle Na Zábradlí.

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross Skip to content