Klíčové aktivity projektu
- KA 1 Metodicko-koordinační sítě – V každém kraji vznikne Centrum podpory pro společné vzdělávání pomáhající školám a školským zařízením přímo v regionu. Centra budou všem zájemcům z řad pedagogů, včetně vedení škol, poskytovat poradenské, konzultační a vzdělávací služby při zavádění společného vzdělávání. V každém kraji budou do projektu zapojeny školy, které vytvoří krajské sítě spolupracujících škol. Vybraným školám bude poskytnuta vzdělávací a odborná podpora zahrnující DVPP, mentorské a koučovací služby, služby externích odborníků (speciálních pedagogů, psychologů, metodiků DVPP, aj.). Centra podpory budou mj. mapovat aktéry implementace APIV v kraji a propojovat je s krajskou sítí škol za účelem sdílení dobré praxe. Centra podpory budou spolupracovat při přípravě Školských inkluzivních koncepcí krajů, centra budou po organizační stránce zajišťovat další vzdělávání pedagogických a vedoucích pedagogických pracovníků a zástupců veřejné zprávy.
- KA 2 Vzdělávání – Cílovým skupinám pedagogických pracovníků (včetně vedení škol a školských zařízení pro zájmové vzdělávání a zástupců veřejné správy) budou nabídnuty vzdělávací programy vytvořené a pilotně ověřené (včetně studijních materiálů) realizátorem projektu APIV A. Realizace těchto vzdělávacích programů v jednotlivých krajích ČR bude probíhat v úzké spolupráci s KA 1 Metodicko-koordinační sítě, která na sebe prostřednictvím krajských Center podpory naváže síť spolupracujících škol (min. 24 v každém kraji). Programy určené pedagogickým pracovníkům budou vyhovovat podmínkám kladeným MŠMT na akreditaci programů v rámci systému DVPP. Jejich absolvováním dojde u účastníků k prohloubení odborné kvalifikace. Dále budou připraveny a realizovány vzdělávací programy pro rozvoj lektorských, prezentačních a komunikačních dovedností pro lektory a konzultanty Národního týmu lektorů a konzultantů. Bude realizováno vzdělávání mentorského týmu pracujícího na úrovni jednotlivých zapojených škol.
- KA 3 Veřejnost – Za účelem zvýšení podpory společnému vzdělávání mezi odbornou a širokou veřejností bude připravena a realizována osvětová a informační kampaň. V jejím rámci budou přinášeny objektivní, vyvážené a věcně správné informace o procesech, podmínkách a přínosech společného vzdělávání pro děti a žáky, vzdělávací systém a společnost jako celek. Hlavní těžiště kampaně bude spočívat v tzv. motivačních seminářích, které budou organizovány ve všech krajích ČR. Semináře budou společným místem pro diskusi aktérů implementace APIV – pedagogů, zřizovatelů a zástupců odborné i široké veřejnosti. Bude vytvořena elektronická interaktivní databáze strukturovaná dle tematických celků.
- KA 4 Evaluace – Průběžné vyhodnocování a revizi implementace APIV bude zajišťovat odborná platforma společného vzdělávání tvořená zástupci z řad neziskového sektoru, odborných asociací pedagogů, akademické sféry, zkušených pedagogů, územně samosprávných celků, zástupců MŠMT a realizátora projektu APIV A. Zodpovědností odborné platformy bude vedle monitoringu průběhu implementace APIV v letech 2016 – 2018 také návrh úprav a doporučení pro roky 2019 – 2020. V rámci aktivity bude probíhat hodnocení kvality všech produktů vytvářených projektem, které zajistí evaluační pracovníci. Kompletní produktové sety budou následně předávány k posouzení interní oponentní skupině ustavené v KA 6 Řízení projektu.
- KA 5 Spolupráce – Pro zajištění efektivní podpory cílových skupin a koordinaci projektových aktivit bude probíhat úzká spolupráce realizačních týmů IPs a IPo projektů. Mezi projekty bude docházet k výměně zkušeností se společným vzděláváním a koordinaci aktivit a výstupů projektů na platformě odborného panelu.
- KA 6 Řízení projektu – Cílem této klíčové aktivity je zajistit kvalitní řízení a dokumentování procesů projektu. Kromě zajištění efektivních řídicích procesů projektu bude v této aktivitě působit interní oponentní skupina vedená expertem se zahraničním renomé a složená z minimálně pěti odborníků na oblast společného vzdělávání.